Home Bez kategorii Związek Polskie Okna i Drzwi podsumowuje rok 2020
Związek Polskie Okna i Drzwi podsumowuje rok 2020
0

Związek Polskie Okna i Drzwi podsumowuje rok 2020

0
0

W czwartek 10 grudnia odbyło się spotkanie Rady Członków Związku POiD oraz konferencja prasowa, na której podsumowano działalność Związku w ciągu ostatniego roku.

W czasie spotkania dyskutowano na bieżące tematy związane z obecną sytuacją gospodarczą oraz o najważniejszych zmianach na rynku, które będą miały największy wpływ na przyszłość branży. Wśród najważniejszych trendów wymieniano rosnące znaczenie eksportu, które stanowiło silne wsparcie dla producentów stolarki, a także widoczne przesunięcie popytu z okien drewnianych w kierunku okien z PCV i aluminium. Uczestnicy zwrócili uwagę na utrzymujący się wysoki poziom zainteresowania remontami, który miał duży wpływ na dobre, jak na sytuacje, wyniki w tym roku. Oznacza to, że mimo wielu problemów, z którymi przyszło się mierzyć, rok 2020 kończymy z optymizmem.

Branża stolarki budowlanej wchodziła w rok 2020 z optymizmem. Jeszcze na początku roku wszystkie prognozy wskazywały, że mimo spowolnienia polska branża stolarki odnotuje minimalne, ale jednak wzrosty. Optymizm zniknął w chwili pojawienia się koronawirusa, który rozprzestrzeniał się szybko i w sposób nieprzewidywalny. Mimo trudności z organizacja pracy w czasie pierwszej fali pandemii, zmniejszeniem wydajności produkcyjnej nawet do 70%,  w Polsce branża budowlana pozostała jednym z sektorów, który najlepiej poradził sobie z kryzysem. Ponad to zarówno przedsiębiorcy jak i organizacje pozarządowe konsolidowały działania na rzecz walki ze skutkami kryzysu gospodarczego, ratowania miejsc pracy i ochrony przedsiębiorców. Od początku kryzysu związanego z pandemią podejmowaliśmy działania odpowiadające na bieżące problemy, podejmowaliśmy współpracę z organizacjami zrzeszającymi inne branże, prowadząc dialog i wspierając się wzajemnie w przedsięwzięciach. W czasie cotygodniowych spotkań online zarządu POiD, wypracowaliśmy ważne dla przedsiębiorców postulaty Tarczy Antykryzysowej, które natychmiast poddaliśmy do weryfikacji branży, a ostatecznie złożyliśmy je oficjalnie na ręce prezesa rady ministrów – mówi Jacek Woźniak, członek zarządu w Związku Polskie Okna i Drzwi.

Pozornie spokojny początek roku

Początek roku upłynął na realizacji strategicznych działań Związku, do których należy m.in. kontynuacja misji szkoleniowej. Jeszcze w lutym i marcu udało się zorganizować 2 dwudniowe szkolenia stacjonarne dla nauczycieli zawodu montera stolarki. W lutym Związek Polskie Okna i Drzwi startuje z nową formułą Monteriady na targach Budma. Mimo, że targi odbyły się w zaostrzonych warunkach sanitarnych, wydarzenie to przyciągnęło setki uczestników, których nie tylko inicjator, Partnerzy akcji, lecz także pracujący na miejscu monterzy przekonywali, że dobry montaż jest tak samo ważny jak dobry produkt. Podczas drugiego dnia targów odbyła się debata, pt. „Świadomy krok w przyszłość – zawód monter stolarki budowlanej”, przygotowana dla uczniów, którzy podjęli tego typu kształcenie, z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu. W spotkaniu uczestniczyło ponadto zaszczytne grono prelegentów, m.in. z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Polskiej Izby Budownictwa czy Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Młodzież zabierała głos na ważne tematy związane z nauczaniem i promocją zawodu oraz mogła skonfrontować swój punkt widzenia z opiniami wskazanych wyżej ekspertów

Rok bez Kongresu Stolarki Polskiej

Pandemia zweryfikowała plany i uniemożliwiła ich realizacje, co dało o sobie bardzo wyraźnie znać od marca. Odwołane zostały wszystkie targi i wydarzenia branżowe, w czasie których mogliśmy wymieniać się doświadczeniami, poznawać kierunki dotyczące rozwoju branży, dzielić się wiedzą i  nawiązywać kontakty. Przenoszenie terminów targów, takich jak FENSTERBAU FRONTALE w Norymberdze i ich odwoływanie, zmuszało wystawców do rezygnacji z udziału. Wycofanie się z obecności na targach  wiązało  się z ogromnymi stratami finansowymi, które nie zostałyby w pełni odzyskane. Polska branża stolarki była narażona na straty finansowe oraz na utratę swojej reprezentacji na rynkach zagranicznych. Istniało bardzo duże ryzyko zahamowania rozwoju działań eksportowych w najbliższym czasie, które już przez ówczesną sytuację epidemiologiczną zostały osłabione. Związek Polskie Okna i Drzwi jako reprezentant branży, wyszedł z inicjatywą złożenia na ręce organizatorów stosownej petycji w sprawie ustalenia terminu targów, który umożliwi producentom zrealizowanie planów targowych. Ostatecznie targi w Norymberdze zostały przeniesione na rok 2022 – komentuje Magdalena Cedro-Czubaj, członek zarządu w Związku Polskie Okna i Drzwi.

Podobna decyzję podjęto w sprawie zaplanowanego na maj 2020 XI Kongres Stolarki Polskiej. Początkowo termin przeniesiono na wrzesień ale ostatecznie  w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2, został przełożony na maj 2021 roku. Decyzja o zmianie terminu największego w Polsce wydarzenia dedykowanego branży stolarki budowlanej ma na celu zapewnienie realizacji Kongresu w sposób w pełni bezpieczny dla jego uczestników. Jak komentuje Szymon Nadzieja, wiceprezes w Związku Polskie Okna i Drzwi – Mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo odbiorców spotkania i kierując się opiniami przedstawicielami branży stolarki budowlanej oraz uczestników poprzednich edycji zadecydowaliśmy ostatecznie o przełożeniu XI Kongresu Stolarki Polskiej na 2021 rok. To trudna, lecz konieczna decyzja, którą byliśmy zmuszeni podjąć z przyczyn od nas zupełnie niezależnych. Ufamy jednak, że ta zmiana zapewni możliwość organizacji wydarzenia w odpowiedniej formule.

Związek POiD napędza rozwój branży
Czy to możliwe, żeby w czasie pandemii napędzać branżę? Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Członków Związku, którzy aktywnie angażują się w kolejne inicjatywy.  Bardzo szybko została przeprowadzona analizy aktualnej sytuacji oraz zmiana strategii działania, dostosowana do warunków. Związek POiD, dostosowując narzędzia komunikacji do aktualnej rzeczywistości uruchomił specjalny kanał: POiD Hyde Park, czyli spotkania dyskusyjne odbywające się w każdy pierwszy piątek miesiąca, lecz także monterów i punkty sprzedaży wyrobów.. Dla salonów handlowych został przygotowany zestaw dobrych praktyk, dopasowany do aktualnych realiów. Wtedy zrodził się również pomysł, aby zaopiekować się młodzieżą aspirującą do wykonywania profesji montera stolarki budowlanej, która ze względu na zamknięcie szkół, pozostawała w domu. Zostało stworzone nowoczesne miejsce, gdzie uczniowie mogą zdalnie i w 100% bezpiecznie poszerzać swoje kompetencje zawodowe. Tak powstała grupa „Porozmawiajmy o DOBRYM MONTAŻU” – mówi Marcin Strzelec, członek zarządu w Związku Polskie Okna i Drzwi. Grupa liczy dziś już ponad 100 członków. Należą do niej: w większości uczniowie i nauczyciele ze szkół branżowych, a także Partnerzy i Ambasadorzy kampanii „DOBRY MONTAŻ” oraz przedstawiciele Związku POiD.

Intensyfikacji uległy działania komunikacyjne w zakresie akcji wspierających program „Czyste Powietrze” czyli kampanii WYMIEŃ STOLARKĘ +DOBRY MONTAŻ. Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z partnerami, przypomina w kampanii  Polakom, aby zadbali o swoje domy w myśl hasła: Wymień stolarkę z dobrym montażem! Jak twierdzi Agnieszka Olędzka, członek zarządu w Związku Polskie Okna i Drzwi: Poprawę efektywności energetycznej każdego budynku należy bowiem zacząć od termomodernizacji ścian, w tym zewnętrznych, wymiany starych okien, drzwi, bramy garażowej na wyroby energooszczędne… a zakończyć na zakupie nowoczesnego źródła ciepła. Taka kolejność przynosi realne korzyści dla odbiorców – większy komfort życia i oszczędności w domowym budżecie. W jej ramach będą propagowane efekty stosowania energooszczędnej stolarki budowlanej oraz prawidłowego ciepłego montażu, który jest równie ważny jak produkt. Akcja „Wymiana stolarki + dobry montaż” ma również ożywić rynek stolarki budowlanej w Polsce w sytuacji spowolnienia gospodarczego. Eksperci będą podpowiadać, jak wybrać właściwe okna, drzwi czy bramy, przeprowadzić inwestycję krok po kroku oraz uzyskać dofinansowanie, np. z programu „Czyste powietrze”, który funkcjonuje obecnie w uproszczonej formule. Do dyspozycji konsumentów będą różne materiały poradnikowe, przekazywane wieloma kanałami komunikacji.

Koniec roku z sukcesem
Mijający, trudny rok kończy się jednak optymistycznie przełomem w jednej z najważniejszych kwestii regulującej dalszy rozwój branży stolarki – projektu zmian w warunkach Technicznych 2021. Wraz z nadchodzącym rokiem w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zaostrzone wymogi dotyczą m.in. lepszej izolacji, co będzie skutkować niższym zapotrzebowaniem na energię. A także m.in. współczynników przenikania ciepła ścian zewnętrznych i dachów, a także okien i drzwi. Wprowadzanie zmian trwa od 2014 roku, a ostatni etap zaostrza maksymalnie parametry przenikalności ciepła. Wg. opinii przedstawicieli branży stolarki zaostrzanie warunków technicznych okien i drzwi może przynieść negatywne skutki.   Dlatego Związek Polskie Okna i Drzwi skierował do ministra rozwoju propozycje nowelizacji zapisów w Warunkach Technicznych. Związek prowadzi działania odnośnie zatrzymania zaostrzania warunków przenikalności ciepła od 2017, na podstawie wypracowanych przez branżę propozycji zmian. W tym roku do petycji dołączyły inne organizacje branży deweloperskiej, architektonicznej oraz organizacje biznesowe. Ostatecznie Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przychyliło się do jednego z głównych postulatów branży. Wynikiem tego jest projekt noweli rozporządzenia, który zakłada wprowadzenie przepisu przejściowego, pozwalającego stosować dotychczasowe normy energetyczne do spraw wszczętych i niezakończonych przed końcem bieżącego roku, czego nie uwzględniała wersja oryginalna.

Trwają dalsze rozmowy w sprawie nowelizacji ustawy, które uwzględniać będzie w zapisach Warunków Technicznych wymiary referencyjne okien, które miałyby przede wszystkim wpływ na ujednolicenie interpretacji przepisów w czasie kontroli różnych instytucji nadzoru budowlanego. Deklarowanie przenikalności cieplnej na podstawie wymiarów referencyjnych pozwala klientowi na łatwe porównywanie różnych modeli okien. Korzystne jest również dla producentów, szczególnie w odniesieniu dla okien o bardzo małych wymiarach. Przyjęcie tej zasady pozwoli również na łatwe i szybkie porównanie pod względem parametrów przenikalności cieplnej wyprodukowanych w Polsce okien z wyrobami producentów z innych krajów, gdzie stosowane są takie same regulacje – podsumowuje Janusz Komurkiewicz, prezes w Związku Polskie Okna i Drzwi

Związek jest otwarty na współpracę i cały czas chce się rozwijać. Potrzeba do tego wsparcia i zaangażowania firm członkowskich, inicjowania nowych projektów oraz przyjmowania nowych członków, których POiD chętnie widzi w swoich szeregach. Dzięki zaangażowaniu wszystkich zrzeszonych w POiD podmiotów, jesteśmy organizacją świadomych, wiarygodnych przedsiębiorstw. Coroczne, tradycyjne spotkanie Członków Związku to przede wszystkim doskonały moment do tego, aby podziękować wszystkim za wkład i pracę włożoną w funkcjonowanie organizacji oraz jej rozwój. Podczas licznych spotkań i rozmów wypracowaliśmy wspólnie, korzystne dla sektora stolarki budowlanej rozwiązania. Serdecznie dziękujemy za dotychczasową kooperację i ufamy, że będziemy dalej wspólnie pracować na dalszy sukces naszej branży – podsumowuje Ryszard Szpura, wiceprezes w Związku Polskie Okna i Drzwi.

 

open