Home News Pierwsza w Polsce Dociskowa Ściana Żelbetowa Kotwiona na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie
Pierwsza w Polsce Dociskowa Ściana Żelbetowa Kotwiona na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie
0

Pierwsza w Polsce Dociskowa Ściana Żelbetowa Kotwiona na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie

0
0

Nieszablonowe koncepcje projektowe wymagają nowatorskich rozwiązań, dlatego tematy, które wymagają doświadczonego wykonawcy w zakresie fundamentowania zwykle trafiają do naszego portfolio. – wyjaśnia Piotr Szturmowski, Dyrektor Oddziału Północ Soletanche Polska. Firma jest odpowiedzialna za kompleksowe wykonanie fundamentowania specjalistycznego rewitalizowanego i modernizowanego Teatru Polskiego w Szczecinie.

W przebudowanym obiekcie znajdzie się scena główna na 610 miejsc, scena teatru szekspirowskiego na 320 miejsc, sala kabaretowa na 80 miejsc, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. Zostanie także zagospodarowany teren wokół Teatru Polskiego.

Zabezpieczenie wykopu

Zakres prac zakontraktowany przez Soletanche w ramach współpracy z Budimex SA to ściany szczelinowe, które pełnią na tym kontrakcie podwójną rolę. Zabezpieczenia wykopu oraz elementu konstrukcji nowego budynku.  

Zabezpieczenie historycznego budynku

Kolejnym zadaniem jest zabezpieczenie stateczności budynku rewitalizowanego Teatru Polskiego za pomocą kolumn w technologii jet – grouting. Ściana zachodnia istniejącego budynku dodatkowo zostanie wzmocniona poprzez wykonanie pierwszej w  Polsce dociskowej ściany żelbetowej kotwionej za pomocą linowych kotwi gruntowych.  

Ujarzmienie wysokiego poziomu wód gruntowych

Dodatkowo ze względu na trudne warunki hydro – geologiczne spowodowane wysokim poziomem wód gruntowych związanych z bliskim sąsiedztwem rzeki Odry w zakres prac fundamentowych została wpisana pozioma przesłona przeciw filtracyjna, którą Soletanche wykonuje przy wykorzystaniu technologii jet – grouting.

Największym wyzwaniem jest ukształtowanie terenu

Teren budowy wymaga wysokich umiejętności w kontekście planowania fazowania prac oraz doświadczenia od operatorów maszyn. Plac budowy usytuowany na skarpie to duże wyzwanie, ale radzimy sobie z nim sukcesywnie. Na chwilę obecną zrealizowaliśmy już pełen zakres ścian szczelinowych, których wykonanie ze względu na ukształtowanie terenu było dużym wyzwaniem. Jesteśmy w trakcie wykonania Dociskowej Ściany Żelbetowej, której ukończenie planujemy na 1 kwartał 2021 roku. Symultanicznie trwają prace związane z przesłony przeciw filtracyjnej – podsumowuje Szturmowski.

Kontrola najwyższą formą zaufania

W celu kontroli naciągu kotew gruntowych zainstalowano czujniki o zakresie pomiarowym 1000kN. W ten sposób wykonawca jest w stanie ocenić (bazując na wynikach pomiarów) czy wykonane sprężenie jest w dalszym ciągu zgodne z założeniami projektowymi, lub np. czy nastąpiło poluzowanie zakotwienia.

Monitoring przemieszczeń poziomych ściany szczelinowej prowadzony jest przy użyciu bezprzewodowych, precyzyjnych pochyłomierzy zainstalowanych na dwóch poziomach ściany. Automatyczny pomiar umożliwia podjęcie szybkich decyzji w przypadku zaobserwowania deformacji przekraczających wartości alarmowe. Częstotliwość pomiarów w cyklu 1 godzinnym zapewni pełną kontrolę w trakcie wykonywania prac. Dane z pochyłomierzy są prezentowane na platformie Geoscope, takie rozwiązanie wspomaga zarządzanie ryzykiem, które występuje na każdej budowie. Monitoring jest realizowany m.in. w ramach współpracy z firmą Sixense.

Wykonanie fundamentowania specjalistycznego dla rewitalizowanego i modernizowanego budynku Teatru Polskiego to kolejna, po budynku Posejdon, prestiżowa realizacja w Szczecinie z fundamentami wykonanymi przez Soletanche Polska.

W portfolio rewitalizowanych i modernizowanych obiektów Soletanche posiada największe tego typu inwestycje m.in: Posejdon w Szczecinie, La Playa Apartaments w Sopocie, Dworzec Gdańsk Główny, Browary Warszawskie, Centrum Praskie Koneser w Warszawie, Dawne Koszary Carskie w Warszawie, Fabryka Norblina w Warszawie, Hotel EC Powiśle w Warszawie, Polskie Zakłady Optyczne w Warszawie.

***

Obiekt przy ul. Swarożyca 5 to budynek z okresu międzywojennego, który został wzniesiony w Szczecinie w dzielnicy Drzetowo-Grabowo. Budowa nieruchomości Teatr Polski ruszyła w 1928, a zakończyła się w 1929 roku, obecnie trwa jej przebudowa. Powierzchnia całkowita tego piętrowego budynku sięga 20 tys. m.kw..

  • Za projekt gramach odpowiada Atelier Loegler Architekci z Krakowa.
  • Generalnym wykonawcą prac jest Budimex SA.
  • Wyłącznym wykonawcą fundamentowania specjalistycznego jest Soletanche Polska.

open