Home Architecture Design Akropol Technologiczny
Akropol Technologiczny
0

Akropol Technologiczny

0
0

Budynek Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania w Kampusie „Warta” Politechniki Poznańskiej sięga po najlepsze wzorce architektury antycznej, które udało się połączyć z najnowocześniejszymi osiągnięciami technologicznymi. Tak więc połączenie historii ze współczesnością dało możliwość kreacji miejsca i budynku o cechach identyfikacji własnej „Akropolu Technologicznego”.

Kampus „Warta” Politechniki Poznańskiej jest zlokalizowany na prawym brzegu Warty pomiędzy mostem świętego Rocha a mostem Mieszka I na obszarze Berdychowo, stanowiąc ważny element pola widokowego związanego z terenami nadwarciańskimi oraz przestrzeń łączącą życie akademickie z aktywnym wypoczynkiem. Teren objęty projektem charakteryzował się zabudową pozbawioną elementów krystalizujących przestrzeń, co stanowiło punkt wyjścia podczas określania możliwości kreacji tego miejsca przy użyciu odpowiednich środków architektoniczno-urbanistycznych w oparciu o założenia MPZP. Wydział Architektury oraz Wydział Inżynierii Zarządzania jako ostanie zostały przeniesione do kampusu „Warta”, rozpoczynając ostatnią fazę jego rozbudowy. Dzisiaj kampus Politechniki Poznańskiej to kompleks budynków wszystkich Wydziałów pełniących funkcje dydaktyczne, badawcze i wdrożeniowe uzupełnione biblioteką, halą sportową oraz domami studenckimi.

Archiwum Lena Lighting SA, Politechnika Poznańska, fot. M. Lis

PODSTAWOWE INFORMACJE O OBIEKCIE:
Długość: 74,36 m
Szerokość: 66,00 m
Kubatura brutto: 80 280,72 m3
Kubatura użytkowa: 71 493,79 m3
Powierzchnia zabudowy: 4 907 m2
Powierzchnia użytkowa: 15 523,05 m2
Wysokość części nadziemnej: 11,80 m
Liczba kondygnacji: 4, w tym nadziemnych: 3
Czas realizacji: 30 miesięc

O formie i funkcji budynku
Prosta forma została zainspirowana proporcjami Partenonu, ale nawiązuje
również do przyjętych założeń budynku niemal zeroenergetycznego o kształcie zapewniającym optymalną zwartość bryły wraz z zastosowaniem odpowiedniej liczby przeszkleń wymaganej względami funkcjonalnymi, zachowując odpowiednie parametry techniczne. Kubiczna forma budynku otrzymała: rytm pionowych pasów okiennych i międzyokiennych, charakterystyczne „zapraszające” do środka wejście prowadzące do przestrzeni trzykondygnacyjnego dziedzińca wewnętrznego oraz ażurową podkonstrukcję ogniw fotowoltaicznych na dachu. Forma została zaprojektowana tak, aby dopasować się do istniejącego układu urbanistycznego i by nie zachwiać walorów przestrzennych istniejącego zespołu budynków, nadając przestrzeni dostojnego (nawet monumentalnego) charakteru dzięki architekturze pełniącej funkcję dydaktyczną, naukową oraz wdrożeniową, niosącej w sobie nową myśl techniczną, jak również odpowiednią wartość estetyczną wynikającą z historycznych uwarunkowań. Tak więc połączenie historii ze współczesnością dało możliwość kreacji miejsca i budynku o cechach identyfikacji własnej „Akropolu Technologicznego” podkreślonego niskoenergetyczną iluminacją. WIĘCEJ

Archiwum Politechnika Poznańska, fot. M.Lis

Prosta forma została zainspirowana proporcjami Partenonu, ale nawiązuje
również do przyjętych założeń budynku niemal zeroenergetycznego.


UWAGA !

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open