Home Biznes BUDOWNICTWO 2020–2021
BUDOWNICTWO 2020–2021
0

BUDOWNICTWO 2020–2021

0
0

2020 rok upłynął z dominującym słowem na ustach – pandemia. Co dobrego udało się dokonać w budownictwie i architekturze mimo utrudnień związanych z COVID-19? Jakie są najważniejsze wyzwania na przyszły rok? O nastroje i opinie zapytaliśmy reprezentantów branży, a także niezależnych specjalistów.

PIOTR OLGIERD KORYCKI
Prezes Stowarzyszenia DAFA

Rok 2020 był dla branży rokiem trudnym. Wkradła się niepewność inwestycyjna, ale za sprawą pandemii przyspieszono cyfryzację formalności budowlanych, co znacząco odciąży nas od niepotrzebnej biurokracji. Z kolei dzięki nowelizacji prawa budowlanego wiele procedur uległo sporemu uproszczeniu. W nadchodzącym roku spodziewam się dużych wyzwań w walce o stabilizację rynku, zaostrzy się rywalizacja o zapewnienie zleceń, dlatego kluczowe będzie wielowymiarowe wsparcie m.in. firm wykonawczych, w czym Stowarzyszenie DAFA nie ustaje od blisko 15 lat.


WITOLD SZYMANIK
Prezes Zarządu WSC Witold Szymanik i S-ka Sp. z o.o.

Niezwykle cennym osiągnięciem 2020 roku, choć wymuszonym sytuacją, jest praca zdalna. Opanowaliśmy nowe umiejętności i narzędzia.  Chodzi nie tylko o projektowanie oraz przygotowanie inwestycji, ale też o nadzory i uzgodnienia. Udało się również przełamać wiele barier formalnych – znacznie częściej akceptowane są skany pism w miejsce oryginałów. Codziennością stały się podpisy elektroniczne. Nauczyliśmy się pracować  szybciej  i efektywniej. To z pewnością za- procentuje w przyszłości.


JACEK DZIĘBOR
Członek Zarządu Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej

Trudno o jednolitą ocenę branży budowlanej i choć wpływ pandemii na gospodarkę był znaczący, to budowlanka radziła sobie całkiem dobrze. Przed nami 2021 rok, w którym spodziewamy się poprawy sytuacji gospodarczej i wzrostu PKB na poziomie ok. 4,3%. Głównym czynnikiem ożywienia w budownictwie będą projekty infrastrukturalne, a także niesłabnący popyt na główne materiały budowlane. Najważniejszymi wyzwaniami są malejące zapotrzebowania na usługi budowlane oraz utrzymanie rentowności.


MACIEJ STRYCHALSKI
Dyrektor marketingu w Klimas Wkręt-met

To, co na pewno zmieniło się w tym roku, to szeroko rozumiana cyfryzacja. Niebanalny w tym udział miała oczywiście pandemia. To droga, od której nie ma już odwrotu. Na szczęście z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowaliśmy się na taki scenariusz i dlatego dziś z dużym sukcesem współpracujemy z partnerami B2B poprzez naszą platformę online-ową. Ten kierunek zmian technologicznych to trend, którym zamierzamy podążać zarówno w handlu i marketingu, jak również w obszarach produkcyjnych oraz logistycznych.


JOANNA PODSTUFKA
Marketing Development Representative, BIMobject Poland

Cyfryzacja branży budowlanej w 2020 roku nabrała zawrotnego tempa. Całą machinę zaczęli napędzać architekci, którzy coraz częściej sięgają po technologię BIM i oprogramowania, takie jak Revit oraz Archicad. Według naszych badań, które przeprowadziliśmy wśród specjalistów branży AEC z całego świata, 61% z nich spodziewa się pojawienia się kolejnych cyfrowych narzędzi, które m.in. ułatwią, a także usprawnią zdalną współpracę z innymi uczestnikami projektu.


ARTUR POLLAK
Prezes Zarządu APA Group

Mijający rok spowodował zmianę zachowań inwestorów oraz zarządców. Do niedawna koncentrowali się na designie, a obecnie podążają w stronę greenbuildingu oraz poprawy efektywności energetycznej. W 2020 r. wszyscy zmieniliśmy nasze nawyki poprzez powszechną akceptację świata cyfrowego. Wyzwaniem, które stoi przed budownictwem i architekturą w nadchodzącym roku, będzie odpowiedni dobór efektywnych cyfrowych narzędzi z obszaru BMS. Dlaczego cyfrowych? Bo tylko one pozwolą precyzyjnie mierzyć, ważyć i liczyć, dbając o nasze zasoby.


JAN STYLIŃSKI
Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

Do najważniejszych sukcesów należy zaliczyć utrzymanie pracy budów i przekonanie administracji do ich niezamykania pomimo epidemii. W ramach szeregu dużych inwestycji publicznych odnotowaliśmy zauważalną poprawę szybkości oraz płynności rozliczeń z zamawiającymi. Rynek budowlany został dostrzeżony w rządzie jako szczególnie istotny dla gospodarki. Jednocześnie branża pracowała nad digitalizacją. Udało się stworzyć pierwszy w Polsce kompleksowy dokument BIM Standard PL.


TOMASZ KOZŁOWSKI
Prezes Polskiego Klastra Budowlanego – Krajowego Klastra Kluczowego

Razem z przedsiębiorcami współtworzącymi Polski Klaster Budowlany oceniamy 2020 rok pozytywnie. Stworzył grunt do tego, co czeka nas już za moment. Mam na myśli cyfryzację procesu inwestycyjno-budowlanego w Polsce. W związku z tym w ramach klastra zamierzamy powołać Polskie Centrum BIM, za pośrednictwem którego udostępnimy możliwość korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających optymalizować projektowanie obiektów.


TOMASZ SZLĄZAK
Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych SA

W kolejnym roku rynek powie branży budowlanej „sprawdzam”. Umocnią swoją pozycję ci deweloperzy, z którymi podwykonawcy i wykonawcy chcą współpracować oraz oferujący najlepszy standard w dobrej cenie. To właśnie pod znakiem jakości upłynie kolejny rok. Konsumenci będą poszukiwali nieruchomości, które są energooszczędne, wykonane z wysokiej jakości produktów i spełniające odpowiednie normy. Nawet jeżeli początkowo będzie się to wiązało z wyższym kosztem, w przyszłości przyniesie korzyści.


BENEDYKT KORDUŁA
Dyrektor marketingu ISOVER

Z analiz statystycznych wynika, że nowe budownictwo, zarówno mieszkaniowe, jak i niemieszkaniowe, wchodzi w negatywny trend. A zatem nadchodzi „fala renowacji”, zwłaszcza termorenowacji, która będzie determinować rozwój branży budowlanej w Polsce w kolejnych 10–15 latach w duchu gospodarki obiegu zamkniętego z zachowaniem odpowiedzialności za ochronę środowiska i za jakość życia naszych dzieci. Warto też podkreślić dynamiczny rozwój prefabrykacji i wciąż ogromny potencjał dla tej technologii w Polsce.


ŁUKASZ MACHNIAK
Dyrektor Biura Zarządu, Polski Związek Producentów Kruszyw

W ostatnich latach obserwujemy zwiększające się trudności w zagospodarowaniu nowych zasobów kapalin skalnych. Jest to jedno z wyzwań dla PZPK w najbliższym czasie. Kruszywa to podstawowy materiał budowlany w zastosowaniach bezpośrednich oraz pośrednich jako surowiec do produkcji betonu i mas mineralno asfaltowych. Dla zapewnienia bezpieczeństwa realizowanych w przyszłości inwestycji budowlanych widzę potrzebę ograniczenia barier w dostępie do złóż kopalin poprzez korektę rozwiązań legislacyjnych.


MACIEJ MAZGAJ
Współwłaściciel Multiko Architektura Okien

Mimo wyjątkowej sytuacji w 2020 r. rynek stolarki okiennej oraz drzwiowej zachował się stabilnie. Z zaciekawieniem i nadzieją patrzymy w kierunku roku 2021. W związku z tym, że sektor budowlany zużywa 70% energii, cieszymy się z nadchodzących zmian z zakresu Warunków Technicznych, związanych m.in. ze współczynnikami przewodnictwa cieplnego przegród budowlanych. To w połączeniu z coraz odważniejszą architekturą zaowocuje wdrażaniem innowacyjnych produktów i technologii w budownictwie.


MACIEJ KUBANEK
Prezes Zarządu, Sekretarz Generalny, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”

Wzrósł nacisk regulatorów i inwestorów na projektowanie oraz realizowanie budynków o coraz wyższej efektywności energetycznej. W 2021 r. polskie wymogi dotyczące wartości Umax przegród budowlanych zostaną podniesione, co spowoduje, że poliuretan ZK, który charakteryzuje się najniższym współczynnikiem lambda wśród powszechnie stosowanych materiałów izolacyjnych, będzie wybierany jeszcze częściej.


KRZYSZTOF WIELGUS
Prezes Zarządu ZIDA

Jednym z największych wyzwań branży budowlanej jest redukcja emisji CO2 na każdym etapie produkcji i dążenie do neutralności klimatycznej w 2050 r. W Polsce dokonano ważnego przełomu w tej dziedzinie. Dzięki użyciu dodatku popiołów wulkanicznych zmniejszono ślad węglowy w jednym z cementów o około 30%. Cement portlandzki pucolanowy CEM II został już certyfikowany. Tym samym w 2020 r. branża cementowa w Polsce zrobiła milowy krok w kierunku osiągnięcia celu redukcji emisji CO2 o co najmniej 40% do 2030 r.


RADOSŁAW BORKOWSKI
Dyrektor zarządzający Somfy Polska

W 2020 r. nasze domy i mieszkania zyskały wymiar all-in-one: stały się  jednocześnie przestrzenią biurową, do odpoczynku, pracy, relaksu czy nawet nauki. Dlatego inwestorzy, zwracając większą uwagę na swój komfort, coraz chętniej stosowali rozwiązania automatyki i smart home. Szczególnego znaczenia nabrał aspekt energooszczędności jako jednej z form ochrony zasobów naturalnych. Oprócz ekologii wzrosła popularność wszelkich rozwiązań technologicznych.

open