Home Biznes i Ludzie Ludzie POKAZALIŚMY SIŁĘ ZESPOŁU
POKAZALIŚMY SIŁĘ ZESPOŁU
0

POKAZALIŚMY SIŁĘ ZESPOŁU

0
0

„Chcemy, aby nasz wspólny dom – Ziemia była lepszym miejscem do życia dla nas i przyszłych pokoleń.”, rozmowa z Rafałem Jurczykiem, Dyrektorem Generalnym Saint-Gobain Building Glass Polska.

Grzegorz Przepiórka: 2020 rok za nami. Czego, pomimo trudnych warunków, udało się dokonać zespołom Saint- Gobain Glass i Glassolutions, którymi Pan zarządza?

Rafał Jurczyk: Dynamiczne wzrosty na początku roku napawały
optymizmem. Niestety pandemia i wprowadzone ograniczenia w Europie oraz w Polsce miały istotny wpływ na obniżenie naszych wyników w pierwszym półroczu. W drugiej połowie roku sukcesywnie i skutecznie odbudowywaliśmy naszą sprzedaż. Podsumowując, to był dobry rok, ja oraz mój zespół jesteśmy zadowoleni z rezultatów, ale przede wszystkim jesteśmy dumni z naszych pracowników. Pokazaliśmy siłę zespołu, który zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa, jak zawsze był niezwykle zmobilizowany i zaangażowany. Warto dodać, że już po raz ósmy z rzędu zdobyliśmy certyfikat Top Employer Polska 2020 i Top Employer Europa 2020. Jesteśmy bardzo pożądanym pracodawcą na rynku i robimy wszystko, aby ten stan rzeczy utrzymać. Wielokrotnie nagrodzono nas również za innowacje produktowe. Szkło STADIP SILENCE otrzymało nagrodę Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki za akustyczne i bezpieczne szkło laminowane, a szkło ornamentowe VISIOSUN nagrodzono tytułem Diament Meblarstwa 2021.

 

G.P.: Ubiegły rok nie był pozbawiony bezprecedensowych wyzwań w związku z pandemią COVID-19. Jak poradziliście sobie Państwo w tych okolicznościach?

R.J.: Bezpieczeństwo zawsze było i jest naszym priorytetem. Nic nie jest tak ważne, aby nie mogło zostać wykonane bezpiecznie. Dbamy nie tylko o bezpieczeństwo pracowników w naszych zakładach, nie mniej ważne jest dla nas poczucie bezpieczeństwa klientów, również w kontekście długofalowych relacji biznesowych i zapewnienia dostaw. W tym szczególnym okresie pandemii, aby zminimalizować wszelkie ryzyka, wyprzedziliśmy rozporządzenia rządowe, bardzo szybko wprowadzając procedury reżimu sanitarnego oraz dystansu społecznego w trosce o zdrowie nas wszystkich. Zachowaliśmy przy tym pełną zdolność operacyjną, aby sprawnie realizować potrzeby klientów, którzy również dobrze poradzili sobie z nową sytuacją, dzięki czemu cała branża w miarę stabilnie przeszła przez ten trudny okres.

G.P.: A jak pandemia wpływa na Wasze funkcjonowanie teraz?

R.J.: Pandemia wystawiła nas na próbę i zmieniła nasze podejście do życia. Wśród naszych pracowników zapanowało silne poczucie solidarności oraz odpowiedzialności za siebie nawzajem. Z dużym zrozumieniem podeszliśmy do stosowania dodatkowych środków ochronnych, co jest dla mnie potwierdzeniem, że jako zespół zdaliśmy świetnie ten egzamin ze współdziałania. Nie uniknęliśmy zachorowań, ale wprowadzone zasady pozwalają nam czuć się bezpiecznie.

 

G.P.: W październiku został ogłoszony nowy cel nadrzędny Grupy Saint- Gobain: Making the World a Better Home. Czy mógłby nam Pan przybliżyć jego znaczenie?

R.J.: Żyjemy w czasach, w których sens istnienia firmy i jej społeczna użyteczność stają się istotnym czynnikiem motywacji oraz zaangażowania naszych zespołów, ale też wyróżnieniem na tle konkurencji. Pandemia COVID-19 jeszcze ten trend wzmocniła i uwypukliła rolę firm odpowiedzialnych społecznie, tak aby naszej aktywności nie sprowadzać jedynie do zarabiania pieniędzy. Większość przedsiębiorstw skupia się na tym, co produkują oraz jak produkują, ale liderzy w swoich branżach, a takim jest Grupa Saint-Gobain, powinni nadawać głębszy sens tym działaniom i dobrze zdefiniować, dlaczego robimy to, co robimy, a także to przynosi korzyści dla naszych społeczności.

G.P.: A co konkretnie rozumiecie przez sformułowanie „Making the World a Better Home”?

R.J.: To hasło podkreśliło kierunek, w którym podążamy od kilku lat. Nie jest to zatem rewolucja, a ewolucja. Realizujemy nasz cel zarówno od strony optymalizacji procesów produkcyjnych, jak i korzyści z zastosowania naszych rozwiązań. Planeta od lat mierzy się ze zmianami klimatu, spadkiem bioróżnorodności oraz niepokojami społecznymi. Nasz cel nadrzędny to wyraźny azymut, który będzie wyznaczać ramy naszych działań w kolejnych dekadach. Chcemy, aby nasz wspólny dom – Ziemia była lepszym miejscem do życia dla nas i przyszłych pokoleń. Możemy tego dokonać, chroniąc środowisko, ograniczając emisje gazów cieplarnianych, smogu, energii, dbając o ograniczone zasoby czy wreszcie o bezpieczeństwo i komfort użytkowania budynków.

G.P.: 2021 rok branża budowlana rozpoczęła wkraczając w rzeczywistość prawną, którą określają nowe Warunki Techniczne. Jaką perspektywę wytyczają te zmiany dla Saint-Gobain Glass i Glassolutions?

R.J.: Zmiany w warunkach technicznych rozpoczęły się już od 2013 roku i były wdrażane etapami, tak aby wszyscy uczestnicy rynku mieli czas, aby się do nich dostosować. My dobrze wykorzystaliśmy ten czas na opracowanie rozwiązań spełniających nie tylko aktualne, ale i przyszłe potrzeby rynku, przewyższając obecne wymogi legislacyjne. Nowe Warunki Techniczne podnoszą wymagania dotyczące efektywności energetycznej nowo powstających budynków. Dla nas szczególne znaczenie ma obniżenie poziomu współczynników przenikania ciepła dla okien i fasad szklanych. Dopuszczalna wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla okien została zmniejszona o blisko 20%. Nawiązując do omawianego wcześniej celu nadrzędnego Grupy, skuteczna termoizolacja budynków jest odpowiedzialnym patrzeniem w przyszłość oraz wpływa pozytywnie zarówno na ochronę środowiska, jak i komfort użytkowników budynków.

G.P.: A jakie konkretnie rozwiązania proponujecie, aby spełnić nowe wytyczne?

R.J.: Przede wszystkim niezmiennie podkreślamy, że właśnie wkład szybowy jest kluczowym elementem składowym każdego okna. Szkło stanowi przecież kwintesencję idei okna, którego głównym zadaniem w każdym budynku jest dostarczenie naturalnego światła. Zgodnie z naszym hasłem „szyba ma znaczenie” promujemy nie tylko doskonałe parametry termoizolacyjne, ale i komfort użytkowania okien. Jak już Pan pyta o konkret, to właśnie okna z szybami ECLAZ, w zespoleniach dwukomorowych, wpisują się w punkt we wspomniane cele, a dodatkowo charakteryzują się najwyższą na rynku przepuszczalnością światła (dostarczają najwięcej światła do wnętrza) niezbędnego dla zdrowia, koncentracji i dobrego samopoczucia.

 

G.P.: Zmiany klimatu, jak alarmują naukowcy, wymagają zdecydowanych i natychmiastowych działań na rzecz ochrony środowiska. Budownictwo bierze coraz bardziej zdecydowany kurs na ekologię. Jaką rolę w zmianie kursu budownictwa może odegrać zarządzana przez Pana firma?

R.J.: Budynki odpowiadają za 40% zużycia energii i emisji CO2 do atmosfery, a zatem by chronić środowisko, kluczowym aspektem jest projektowanie oraz realizacja budynków niskoemisyjnych z zastosowaniem skutecznych, energooszczędnych rozwiązań, które umożliwiają ich właścicielom i użytkownikom jak najniższe koszty eksploatacji przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu, bezpieczeństwa oraz neutralności środowiskowej.

Grupa Saint-Gobain zobowiązała się, iż najpóźniej do 2050 roku uzyska neutralność w zakresie emisji CO2. Bierzemy pod uwagę pełny cykl życia naszych produktów: od wydobycia surowców poprzez ich wytworzenie i zastosowanie, uwzględniając każdy etap łańcucha dostaw oraz pracując z dostawcami nad obniżeniem ich śladu węglowego. Przygotowaliśmy mapę drogową dochodzenia do neutralności klimatycznej i na każdym jej etapie określamy ambitne cele do osiągnięcia. Nasze linie produkcyjne są wyposażone w kompletne układy redukujące emisję pyłu, tlenków azotu oraz tlenków siarki. Pracujemy nad projektami wykorzystania ciepła odpadowego do ogrzewania naszych obiektów, wody procesowej czy nawet produkcji energii elektrycznej. Modernizujemy nasze instalacje w celu poprawy ich efektywności energetycznej. Na przykład w 2018 roku zredukowaliśmy o ponad 20% emisję CO2 na każdą tonę wytopionego szkła. Na redukcję emisji CO2 znacząco wpływa zwiększanie udziału stłuczki zewnętrznej w zasypie do pieca szklarskiego. Każda tona stłuczki to redukcja emisji o ok. 300 kg CO2. Idea, jaka nam przyświeca, ma na celu ograniczenie wydobycia surowców pierwotnych oraz minimalizację energii potrzebnej do ich przetopienia.

G.P.: Ekologia to trend must be, ale architekci nie sięgają po szkło wyłącznie dlatego, że muszą. Jakie możliwości kreowania daje dziś szkło? Jakie trendy wyznacza jego zastosowanie?

R.J.: Cieszy mnie fakt, że ekologia w budownictwie staje się modna i wyznacza nowy trend. Jeszcze kilka lat temu, gdy wprowadzaliśmy na rynek pierwsze lustro ekologiczne MIRALITE PURE, musieliśmy przekonywać naszych partnerów do rozwiązań pozwalających dbać o środowisko. Wtedy byliśmy pionierem, teraz rynek wyraźnie podąża w tym kierunku. Architekci, którzy są zainteresowani śmiałymi rozwiązaniami co do formy, poszukują rozwiązań gwarantujących estetykę, ponadczasowość, wpisujących się w szeroko pojęte budownictwo zrównoważone. Inwestorzy z kolei są coraz bardziej świadomi i wymagający. Oczekują nie tylko nowoczesnego projektu, ale szukają rozwiązań gwarantujących odpowiedni mikroklimat wewnątrz budynku, który ma decydujący wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz efektywność. Szkło idealnie wpisuje się w te potrzeby i dlatego jest w trendzie wzrostowym.

G.P.: Innowacje produktowe stale wyznaczają rozwój Saint-Gobain. Które z nowoczesnych proponowanych przez Państwa rozwiązań podbiły rynek w ostatnim czasie?

R.J.: W tym roku będziemy kontynuować promocję nowości już wprowadzonych na rynek, z dużym i moim zdaniem nadal nieodkrytym potencjałem, takie jak ECLAZ czy TIMELESS. ECLAZ to szkło nowej generacji o innowacyjnej technologii produkcji z wyjątkową powłoką niskoemisyjną utwardzoną laserowo, która z jednej strony zabezpiecza przed utratą ciepła z pomieszczeń, z drugiej zaś gwarantuje zyski cieplne z energii słonecznej i zapewnia najwyższy na rynku dostęp do naturalnego światła, kluczowego dla naszego zdrowia. Z kolei TIMELESS to szkło antykorozyjne do zastosowań w kabinach prysznicowych. Unikalna powłoka chroni szkło przed matowieniem, które jest częstą konsekwencją działania wody, kamienia oraz brudu. Powłoka z tlenków metali jest trwała, nie traci swoich właściwości z upływem czasu i nie ulega zniszczeniu czy wypłukaniu w procesie użytkowania.

G.P.: Owocem zaufania z pewnością są zrealizowane wspólnie z partnerami inwestycje. Gdybyśmy z portfolio wybrali ukończone w zeszłym roku obiekty, to które z nich mogłyby stanowić wizytówkę?

R.J.: Wiele obiektów zrealizowanych wspólnie z naszymi partnerami zasługuje na uwagę i z każdym wiążą się dobre relacje, wzajemne zaufanie oraz poczucie dumy z jakości naszych rozwiązań. Jako szczególną wizytówkę z 2020 roku wskazałbym wieżowce Varso 1 & 2 – część kompleksu biurowo-usługowego Varso Place w Warszawie. Inwestycja HB Reavis, zaprojektowana przez biura Foster & Partners oraz HRA Architekci. Budynek ten jako pierwszy w Europie uzyskał certyfikat WELL Core & Shell. Efektywność energetyczna budynków w połączeniu z dbałością o komfort i zdrowie użytkowników przełożyły się na najwyższą z możliwych ocenę: outstanding w certyfikacji BREEAM.

G.P.: Zeszły rok wydawał się przełomowy dla branży budowlanej w kontekście cyfryzacji, która znacząco nabrała tempa. Jak w tym zakresie zmieniło się oblicze Saint-Gobain Glass i Glassolutions?

R.J.: Od kilku lat kontynuujemy naszą transformację cyfrową i wdrażamy narzędzia, które poprawiają efektywność, zwiększają transparentność,
usprawniają procesy oraz budują zarządzanie oparte na danych (DnA). Dobrym przykładem może być wdrożony w ubiegłym roku system Hive Track. To rozwiązanie, które pozwala na wyeliminowanie dokumentów papierowych z procesu realizacji dostaw. Potwierdzenia dostaw otrzymujemy poprzez podpis na terminalu, z którym przyjeżdża kierowca. System Hive Track dostarcza danych dotyczących całego procesu
logistycznego: od momentu utworzenia zlecenia transportowego po zwrot stojaków od klientów. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie lepiej wykorzystywać dostępne środki transportu, a baza danych transportowych, którą dostarcza nam system, umożliwia nam podejmowanie działań optymalizacyjnych. Zależy nam, aby nasi klienci mogli budować swoją przewagę konkurencyjną na rynku i rozwijać się wraz z nami.

G.P.: Wspomniał Pan, że ośmiokrotnie z rzędu przyznano Waszej firmie certyfikaty Top Employer Polska i Top Employer Europa. Jak Wasza firma godzi humanistyczne podejście do kreowania kultury organizacyjnej z postępującą transformacją cyfrową, która staje się fundamentem rozwoju w przyszłości?

R.J.: Firma to ludzie. Ludzie są różni, a jedną z naszych wartości jest szacunek dla innych, w tym dla szeroko rozumianej różnorodności. W naszych zespołach mamy przedstawicieli wielu pokoleń – tych najmłodszych, o których mówi się, że urodzili się ze smartfonami w ręku, jak i tych, którzy pamiętają świat bez kolorowej telewizji. Rolą organizacji jest zapewnić warunki do pracy dającej satysfakcję przedstawicielom każdej z tych grup, budować między nimi dialog oraz współpracę. Polityka otwartości i szacunku, budowanie współpracy opartej na dialogu,
kultury, w której każdy czuje się cenny – to fundamenty naszej kultury organizacyjnej. Właśnie to zostało docenione przez Top Employers Institute, który regularnie przyznaje nam swoje certyfikaty Najlepszego Pracodawcy.

G.P.: W jaki sposób będzie wzmacniany potencjał Saint-Gobain Glass i Glassolutions? Jakie inwestycje zostały przewidziane na 2021 rok?

R.J.: Inwestycje są motorem rozwoju każdej firmy i podstawą utrzymania silnej pozycji rynkowej oraz wysokiej konkurencyjności. Saint- -Gobain Glass to dziś dwie huty szkła w Dąbrowie Górniczej i w Jaroszowcu, z kolei Glassolutions to sieć specjalistycznych zakładów przetwórczych w Jaroszowcu, Pruszkowie, Szczecinie, Poznaniu, Lubartowie oraz Barczewie.

W ostatnich latach mocno zainwestowaliśmy w rozbudowę naszych mocy produkcyjnych w Dąbrowie Górniczej. Ta skala zainwestowanego kapitału to jasny sygnał centrali naszej Grupy, że nasz zakład produkcyjny jest postrzegany jako profesjonalny, godny zaufania i z dużym potencjałem wzrostu. Nowa linia produkcji szkła płaskiego uruchomiona w końcu 2018 roku uzyskuje wydajność 900 ton szkła dziennie oraz pozwala produkować szkło o grubości od 1,4 milimetra. Z kolei nowa linia Magnetron, uruchomiona w lipcu 2020 roku, jest najnowocześniejszą technologicznie linią nakładania cienkich powłok tlenków metali szlachetnych na szkło bazowe. W zakładach Glassolutions ostatnio inwestujemy w nowoczesne skanery szkła, co zapewnia wyłapywanie wad na wczesnym etapie procesu, zagwarantuje najwyższą jakość naszych produktów i redukcję reklamacji.
Te inwestycje umacniają nasz wizerunek wiarygodnego oraz godnego zaufania partnera w biznesie. Jesteśmy ekspertami od najwyższej jakości rozwiązań szklanych i tak chcemy być postrzegani przez naszych klientów.

G.P.: Na koniec jeszcze raz spójrzmy w przyszłość, z tym że możliwie najszerzej. Jak obecnie rysuje się horyzont ambicji Saint-Gobain Glass i Glassolutions?

R.J.: Szanujemy naszych konkurentów i wierzę, że też jesteśmy szanowani. Jesteśmy jednym z liderów rynku szkła w Polsce, mamy szeroką gamę najwyższej jakości produktów, jakie w dobie wyzwań, przed którymi stoimy, są oraz będą najlepszym wyborem dla środowiska i komfortu życia. W 2020 roku rozpoczął się unijny program „Fala Renowacji”, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w całej Unii Europejskiej w 2050 roku poprzez inwestycje w termomodernizację budynków. Zakładamy, że rocznie ponad 150 tysięcy domów może być poddanych termomodernizacji, w tym wymianie okien na lepsze, nowoczesne, efektywne energetycznie oraz komfortowe. Jestem pełen optymizmu. Przed nami i przed naszymi klientami – partnerami w biznesie otwierają się nowe możliwości rozwoju. Jestem przekonany, że cała branża ma przed sobą świetne lata prosperity z korzyścią dla środowiska oraz poprawy komfortu życia Polaków.

G.P.: Na koniec powiało dużym optymizmem. Oby tak się stało. Dziękuję za rozmowę.

R.J.: I ja dziękuję, wszystkiego dobrego.


Zdjęcia Saint-Gobain Building Glass Polska

open