Home Architecture Design Systemy audio-wideo w Hotelu NOBU
Systemy audio-wideo w Hotelu NOBU
0

Systemy audio-wideo w Hotelu NOBU

0
0

Nowo powstały Hotel NOBU w Warszawie postawił na systemy audio-wideo na najwyższym poziomie oraz bezkompromisową jakość dźwięku. Inwestycja już na etapie powstawania cieszyła się zainteresowaniem ze względu na nietuzinkową architekturę. Obecnie może wzbudzać emocje także z powodu bezkonkurencyjnej instalacji nagłośnieniowej, niespotykanej w tego typu obiektach.

Głównym założeniem projektu było zapewnienie wysokiej jakości dźwięku współgrającego z architekturą wnętrz, zorientowanego na zagwarantowanie maksymalnego komfortu gościom hotelu. Dodatkowe wymagania, które uzyskaliśmy, to pełna skalowalność systemu, elastyczność oraz prostota pozwalająca obsłudze na sprawne i wielowariantowe zarządzanie całą infrastrukturą audio w hotelu.
Pod pieczołowitą opieką zespołu inwestorskiego, głównego architekta oraz ekspertów ze strony zamawiającego skomplikowanego zadania podjęli się projektanci Albert Wrona oraz wspierający go Maciej Barański z firmy ESS Audio.
– Cieszymy się, że spełniliśmy wysokie wymagania i standardy zamawiającego. Dla nas jako firmy wykonawczej było to duże wyzwanie, a także pole do zdobywania kolejnych doświadczeń – mówi czuwający nad procesem wdrożenia Michał Gaj z firmy AV Smart.
AV Smart była odpowiedzialna za wdrożenie systemów wizualizacji, przełączania sygnałów wideo, centralny system sterowania oraz system Backgraund Music. Partner technologiczny – firma ESS Audio – zajmowała się dostawą oraz wsparciem technicznym skomplikowanego i rozległego systemu audio.
Hotel NOBU to zdecydowanie najbardziej rozbudowana instalacja nagłośnieniowa w obiektach hotelowych na terenie Polski. Instalacja tła muzycznego hotelu została podzielona na 21 stref. W ich skład wchodzą nie tylko przestrzenie komunikacyjne, ale i sale konferencyjne, apartament Super Suite oraz restauracja wraz ze strefami prywatnymi.
Wymogiem inwestora było uzyskanie stereofonii w każdej ze stref, co wymagało BUILDER I LUTY 2021 12 ARCHITECTURE DESIGN I AV SMART PROMOCJA wykorzystania ogromnej liczby kanałów wzmacniaczy dźwięku. Dodatkowo zdecydowano o bezkonkurencyjnej jakości dźwięku poprzez wykorzystanie jedynie nagłośnienia działającego w trybie niskoomowym dla pominięcia zniekształceń wprowadzanych przez transformatory głośnikowe.
Pod kątem sprzętowym sercem całego systemu nagłośnienia jest procesor BSS Audio BLU-806 posiadający protokół DANTE oraz BLU-LINK. Dystrybucja sygnałów audio realizowana jest poprzez sieć DANTE – wymiana kanałów pomiędzy 6 lokacjami, w których znajdują się wzmacniacze dźwięku. Jako wzmacniacze wybrano konstrukcję Crown CDi DriveCore w różnych wariantach kanałowych wraz z wbudowanym protokołem BLU-LINK. Dystrybucja sygnałów audio w obrębie każdej lokalizacji realizowana jest poprzez właśnie ten protokół oraz konwerter sygnału DANTE-BLU LINK – BSS BLU-DA.
W instalacji użyto aż 40 wzmacniaczy. Każdy z nich pozwala na wgranie odpowiednich ustawień, dostosowanych do danego modelu głośnika marki JBL Professional. W hotelu znalazła się prawie cała gama głośników marki JBL Professional, od serii Control 10 przez zawieszane głośniki Control 60, Control 40, Control 28-1 aż po ścienne CBT dedykowane dla przestrzeni z trudniejszą akustyką. Praktycznie każda ze stref posiada także głośnik niskotonowy odpowiedni dla danej serii głośników (JBL Control 60PST/JBL Control SB-2, JBL Control 19CST).


Zarządzanie systemem nagłośnienia jest realizowane poprzez panele sterujące na urządzeniach Apple iPad – w tym wypadku system BSS Audio został zintegrowany z systemem sterowania AV. W niektórych przestrzeniach znajdują się także sterowniki ścienne BSS EC-8BV/EC-V umożliwiające wybór zarówno źródła dźwięku, jak i zmianę głośności, a także kierowanie systemem wyświetlania obrazu (integracja z systemem AV). Wdrożenie systemu DANTE  ułatwiło podłączenie niemałej liczby źródeł dźwięku dla systemu nagłośnienia. Niektóre przestrzenie posiadają panele przyłączeniowe Attero-Tech unD6IO-Bluetooth oraz poszczególne źródła dźwięku podłączone poprzez proste konwertery marki Audinate. Globalna sieć audio pozwoliła także w prosty sposób zintegrować istniejący
w hotelu klub muzyczny z systemem muzyki tła – system posiada możliwość retransmisji koncertów odbywających się w klubie do wszystkich stref, w tym specjalnego apartamentu Super Suite.
Wyposażenie Hotelu NOBU to również dwa projektory SONY o jasności 6500 ANSI lumenów oraz dwa ekrany elektryczne o podstawie 300 cm odpowiedzialne za wyświetlanie obrazu w salach eventowych. Dodatkowo w pomieszczeniach restauracji zostały zabudowane telewizory 65”, jeden w lustrze, a drugi w windzie sufitowej. Niestandardowa zabudowa monitorów wyszła naprzeciw wymaganiom architektury i aranżacji wnętrz.


Za pomocą zintegrowanego systemu sterowania możemy zarządzać systemami prezentacji oraz audio. Ponadto dokonano pełnej integracji systemu sterowania z systemem BMS – integracja ta opiera się na protokole BACNET. Takie rozwiązanie daje możliwość sterowania oświetleniem, klimatyzacją, a także roletami i zasłonami w salach eventowych, konferencyjnych oraz restauracji. Wysoka jakość zastosowanych rozwiązań, pełna integracja i najwyższe standardy systemów audio działających w tle stanowią element niepowtarzalnej atmosfery hotelu. Producent ma nadzieję, że awangardowe, a także bezkompromisowe rozwiązania w obszarze systemów multimedialnych będą zachętą dla innych inwestorów, którzy dostrzegą korzyści ze stosowania właściwie dobranych i wdrożonych systemów audio-wideo w obiektach hotelowych.
Dopełnieniem projektu jest apartament typu Super Suite, w którym został
zamontowany TV 98” wraz z systemem kina domowego 7.1. Apartament posiada niezależny od reszty systemu AV system sterowania. Odbywa się ono za pomocą dwóch urządzeń iPad usytuowanych w salonie oraz sypialni. Sterować można obsługą systemu kina domowego, oświetlenia, klimatyzacji, zasłon, a także muzyką w tle.
Wykonanie tak skomplikowanego systemu skupiającego systemy wizualizacji, projekcji, audio, sterowania wymagało wiele pracy inżynierskiej polegającej na integracji z innymi branżami. System AV bazował na konieczności współpracy z innymi podsystemami infrastruktury hotelowej. Sterowanie urządzeniami systemu oświetlenia, klimatyzacji i rolet wymagało skomplikowanej integracji z systemem BMS. – Na uruchomieniach poszczególnych systemów oraz połączeniu w całość spędzono kilkaset godzin, ale efekt końcowy naszej pracy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Stworzyliśmy unikalne rozwiązanie audio, które jest wizytówką Hotelu NOBU i daje wielką satysfakcję zarówno gościom, jak i nam: wykonawcom tego systemu – mówi Michał Gaj, Członek Zarządu firmy AV Smart.


UWAGA !

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open