Home News Grupa VELUX i Schneider Electric ogłaszają partnerstwo w pozyskiwaniu energii odnawialnej
Grupa VELUX i Schneider Electric ogłaszają partnerstwo w pozyskiwaniu energii odnawialnej
0

Grupa VELUX i Schneider Electric ogłaszają partnerstwo w pozyskiwaniu energii odnawialnej

0
0

Grupa VELUX i Schneider Electric ogłosiły partnerstwo, w ramach którego będą realizować umowy zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (PPA). Jest to kolejny krok producenta okien dachowych w przejściu na energię elektryczną pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych (RE100) do 2023 roku, mający doprowadzić do osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 roku.

Przyszłe umowy PPA (Power Purchase Agreements) mają na celu umożliwienie rozwoju nowych projektów związanych z energią odnawialną w całej Europie, a Schneider Electric będzie wspierał Grupę VELUX w procesie zamówień jako doradca. Główną motywacją Grupy VELUX jest osiągnięcie celu RE 100 (Renewable Energy 100) i wprowadzenie do sieci nowych źródeł energii odnawialnej.

Działania te są częścią zobowiązania Grupy VELUX do stania się firmą całkowicie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla (zakres 1 i 2). Ponadto, Grupa pracuje nad zmniejszeniem o połowę emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości (zakres 3) do 2030 roku. Jednocześnie zneutralizuje swój cały historyczny ślad węglowy – od momentu jej założenia w 1941 roku – poprzez projekty ochrony oraz zasadzania lasów, realizowane przy współpracy z organizacją WWF (The World Wide Fund for Nature – Światowym Funduszem na rzecz Przyrody). Inicjatywy te mają wesprzeć nadrzędne zobowiązanie Grupy VELUX do osiągnięcia Dożywotniej Neutralności Węglowej do 2041 roku.

W przyszłych umowach PPA firma VELUX chce zapewnić sobie długoterminowe dostawy energii, pochodzącej z różnych „czystych” źródeł, po stałej cenie. Taki model współpracy jest dla dostawców energii odnawialnej uzasadniony ekonomicznie, ponieważ stanowi zachętę do jej produkcji, podczas gdy dla VELUX oznaczają stabilność i przewidywalność cen energii elektrycznej, a jednocześnie przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych w zakresie 2.

Grupa VELUX poszukuje nowych, niesubsydiowanych projektów związanych z OZE w krajach Unii Europejskiej, dzięki którym „czysta” energia zastąpiłaby w sieci tę produkowaną z paliw kopalnych.

„Nasza planeta stoi w obliczu kryzysu klimatycznego czy – szerzej – ekologicznego, a my jesteśmy zobowiązani do zrobienia tego, co do nas należy, aby osiągnąć bardziej zrównoważoną przyszłość” – powiedział Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska. „Cieszymy się, że jesteśmy jedną z pierwszych firm na świecie – i pierwszą w branży budowlanej – która wzięła odpowiedzialność zarówno za przeszłą, jak i przyszłą emisję dwutlenku węgla. Partnerstwo ze Schneider Electric jest ważną częścią naszej Dożywotniej Neutralności Węglowej”.

„To zaszczyt wspierać Grupę VELUX w jej drodze do dekarbonizacji” – powiedział Philippe Diez, wiceprezes ds. energii i usług zrównoważonego rozwoju, EMEA, Schneider Electric. „Grupa VELUX jest ambitnym pionierem działań na rzecz klimatu i przyrody. Wzięcie odpowiedzialności nie tylko za przeszłe, ale również za przyszłe emisje jest czymś nowym i niezwykle inspirującym. Jesteśmy zachwyceni, że możemy przyspieszyć realizację celów klimatycznych Grupy i wesprzeć jej ostateczne zobowiązanie do osiągnięcia do 2041 roku Dożywotniej Neutralności Węglowej”.

Zakup odnawialnej energii elektrycznej jest jednym z elementów zobowiązania Grupy VELUX do wyeliminowania zależności firmy od energii wytwarzanej z paliw kopalnych. W pierwszej kolejności firma skupia się na poprawie efektywności energetycznej we wszystkich zakładach. Na przykład w 2019 roku Grupa VELUX zdecydowała się na inwestycję ok. 14 mln zł w innowacyjny system oświetlenia w swoich fabrykach w Gnieźnie i Namysłowie, dzięki czemu udało się zredukować o około 50 % koszty energii elektrycznej zużywanej do oświetlenia. Kolejny krok to wyposażenie zakładów w odnawialne źródła ogrzewania i energii elektrycznej dzięki wykorzystaniu ogniw słonecznych. Wszystkie te działania pomogą Grupie VELUX w osiągnięciu ambitnego celu, jakim jest zerowa emisja dwutlenku węgla we wszystkich zakładach do 2030 roku.

open