Home Architecture Design Oświetlenie niespotykane na skalę kraju
Oświetlenie niespotykane na skalę kraju
0

Oświetlenie niespotykane na skalę kraju

0
0

Instalacja oświetlenia w Hotelu NOBU, tak jak w każdym pięciogwiazdkowym hotelu, stanowiła nie lada wyzwanie. Oświetlenie według wizji projektantów miało być jednocześnie subtelne i wyraziste, podkreślające cechy wnętrza.

Zdecydowano się na zastosowanie zmiennej barwy bieli, ang. tunable white, co umożliwia dopasowanie efektu świetlnego do pory dnia, ale również pozwala na kreowanie indywidualnych scen świetlnych nawet w obrębie jednej oprawy świetlnej. Architekci chcieli stworzyć rozwiązanie wyjątkowe, niespotykane dotychczas w naszym kraju. Stąd też powstała wizja majestatycznych opraw o znacznych gabarytach, składających się z dziewięciu sześcianów rozprowadzających równomierne światło z pięciu ich stron. Każdy z dziewięciu sześcianów poprzez sterowanie w standardzie DALI może być indywidualnie zaprogramowany pod względem natężenia oświetlenia, a także barwy białej w zakresie od 2200 do 4700 K. Do uzyskania orientalnego charakteru, jaki pasuje do japońskich korzeni marki, sześciany zostały pokryte specjalną powłoką z papieru ryżowego. Akcentujące oświetlenie liniowe jest sterowane w standardzie DALI, a także posiada możliwość zmiany barwy bieli.

Fot. Juliusz Sokołowski

Podczas realizacji projektu w wielu miejscach trzeba było pogodzić ograniczenia technologiczne z wizją architektów oraz wykonawcami z innych branż, np. meblarskiej. Jednym z przykładów była konieczność zapewnienia bezkropkowego efektu linii świetlnej nawet tam, gdzie nie było wystarczającej wysokości (głębokości) profili. Niemałym wyzwaniem było również dopasowanie linii świetlnych oraz szynoprzewodów do charakterystycznego kształtu budynku hotelu w formie klina i pojawiających się łuków Innym przykładem może być oświetlenie stołów restauracyjnych. Zgodnie z sugestią architektów rozkład strumienia świetlnego miał być dopasowany do ich rozmiaru, przechodząc płynnie do ich krawędzi, aby nie oślepiać gości. Firma ADLIGHT przygotowała również takie rozwiązanie, stosując m.in. soczewki o zmiennej ogniskowej wyposażone w system przeciwdziałający efektowi olśnienia.

Fot. Juliusz Sokołowski

ADLIGHT specjalizuje się w doborze opraw odpowiednich do wizji projektantów oraz zastosowania. Oprócz własnej marki -LUCE- segmentu premium, cechującej się dobrym współczynnikiem jakości do ceny, firma dostarcza całą gamę rozwiązań różnych producentów. Tak też było w projekcie Hotelu NOBU, gdzie oprawy firmy Articolo Lighting były sprowadzane bezpośrednio z Australii. Oprócz hoteli rozwiązania proponowane przez ADLIGHT znajdują zastosowanie w różnych obiektach mieszkalnych, biurowych, przemysłowych czy użyteczności publicznej. Od ośmiu lat firma współpracuje zarówno z czołowymi biurami projektowymi,
inwestorami, jak i wykonawcami, często dostarczając wyjątkowe rozwiązania oświetleniowe. Jako producent opraw oświetleniowych jest w stanie podjąć się każdego wyzwania, nawet nietypowego, co udowodniono na przykładzie Hotelu NOBU. Za referencję niech posłuży fakt, że firma została poproszona również o wykonanie rewitalizacji oświetlenia znajdującego się w sąsiedztwie hotelu Rialto.

Fot. Juliusz Sokołowski

 

Fot. arch. ADLIGHT

open