Precyzja, jakość, design
Większość wewnętrznych elementów szklanych w Elektrowni Powiśle zostało wykonanych przez firmę Dandav. Wykonawca ma 29-letnie doświadczenie. Realizuje wiele trudnych projektów w kraju i za granicą.
Każdy etap prac prowadzony był podobnie. Po przekazaniu wizji inwestora i architektów zespół Dandav miał opracować techniczną możliwość realizacji. Zanim finalnie zaakceptowano rozwiązania, powstawały mock-up-y w skali 1:1. – Obiekt jest wyjątkowy, jego realizacja była czasochłonna ze względu na ogromną dbałość o każdy detal. Wszystko musiało być kompatybilne i spójne pod względem designu – mówi Karol Margowski, Project Manager Dandav. Realizacje tego producenta były znane architektom ze względu na wiele wspólnych tematów. Ostatnie to projekt Hotelu Europejskiego oraz Starego Browaru w Poznaniu. Dzięki temu inwestor miał pewność, że nawet najbardziej nietypowe zadania będą zrealizowane z sukcesem.
Witryny
Producent dostarczył profile, szkło i kraty. Na obiekcie zamontowano 60 identycznych pod względem designu witryn. To nietypowe rozwiązania. W wykonanych witrynach jest wycofana krata rolowana, w innym miejscu znajdują się wały nawojowe, które dodatkowo ukryto pod obudową z blachy. Użyto szkła o odpowiednim współczynniku LT = 97% oraz RA = 97%. Dzięki temu kolory wystaw będą bardziej naturalne. Montażem zajmowały się specjalnie do tego przeszkolone brygady. Na styku witryn można zobaczyć także ceowniki dekoracyjne ze stali walcowanej na gorąco, które produkował Dandav. Są lekko postarzane i nawiązują do stalowych elementów budynku.
Balustrady
Dandav wykonywał szklenie do balustrad słupkowych w budynku D1. Zachowano w nim konstrukcję stalową, historyczną Elektrowni. Szkło musiało być precyzyjnie przycięte, aby pasowało do słupków. Należało także dopasować grubość szkła, aby odpowiadało wymaganiom statyki. Montaż i produkcję poprzedził proces precyzyjnych pomiarów (co do milimetra). Budynek D2 jest wykończony w nieco bardziej współczesnym designie, w związku z tym zamontowano w nim pełnoszklane balustrady. Wykorzystano profil Dandav Lorica V, a także szklenie VSG/ESG o grubości 23 mm zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom.
Ekran szklany
Pozwala na projekcję filmów, meczów itp. w specjalnie do tego stworzonej strefie gastronomicznej, która może być także miejscem imprez zamkniętych. Pokryto go folią typu PRIVA-LITE. Jest ona biała, a pod wpływem napięcia staje się bezbarwna. Wyzwaniem była koordynacja prac z firmą Sonte, podwykonawcą implementującym folie na szkleniu. Doszły kwestie bezpieczeństwa podczas montażu, bo ekran waży około tonę. Ze względu na gabaryt (6 x 3,6 m) podzielono go na 4 równe tafle. Do montażu, który trwał 12 h, użyto specjalistycznego sprzętu. Ekspozytory To konstrukcja szklana samonośna. Wykorzystano przy nich zabytkowe balustrady zdemontowane z budynku elektrociepłowni. Co ciekawe, inwestor w trakcie projektowania zaproponował, aby na ich zadaszeniach znalazła się roślinność, przez co należało odpowiednio przeliczyć obciążenia i dostosować materiały, aby konstrukcja udźwignęła dodatkowe 700 kg.
Kraty
W sąsiedztwie ekspozytorów powstały witryny, które nawiązują do nich designem. Różnią się jednak wyglądem od pozostałych. Przede wszystkim są wyższe. Większość witryn wyposażono w kraty rolowane. Z kolei kraty nożycowe można zobaczyć przy wejściach do lokali handlowych wykonywała ręcznie jedna osoba przez tydzień.
Ściany mobilne
Zachowano przy nich pełną przezierność. Panele szklane można zsunąć w jedno miejsce, dzięki czemu tworzy się otwarta przestrzeń restauracyjna. System jezdny, odpowiednio zaprojektowany przez Dandav, jest podwieszany do stropu. Konstrukcje stalowe musiały utrzymać ciężar ścianki, a do tego spełnić wszystkie normy dla budynków użyteczności publicznej. Z kolei do wykonywania ścianek szklanych wykorzystano profil aluminiowy Dandav Glass Wall. W całym obiekcie stosowano szkło bezpieczne. W witrynach jest hartowane, a w balustradach i przegrodach dodatkowo jeszcze laminowane (LT = 85%, Ra = 95%). Ilości są imponujące. To tony konstrukcji stalowych (ozdobnych i pomocniczych), jakie wybudował Dandav.
Fragment rozdziału IV publikacji Builder Exclusive: Elektrownia Powiśle
Zdjęcia: Juliusz Sokołowski
PUBLIKACJA DOSTĘPNA DO ZAMÓWIENIA NA BUILDER STORE