Home Builder Exclusive Komfort i bezpieczeństwo
Komfort i bezpieczeństwo
0

Komfort i bezpieczeństwo

0
0

System wentylacyjny gwarantujący komfort użytkowania, a także rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pożarowe. Za te dwa elementy w Elektrowni Powiśle odpowiada firma FläktGroup, lider na rynku europejskim w zakresie energooszczędnych rozwiązań technologii powietrza wewnętrznego.

Dzięki systemom FläktGroup w obiekcie zapewniono najwyższe standardy jakości w celu poprawy komfortu powietrza i dobrego samopoczucia użytkowników. Podczas aranżacji Elektrowni Powiśle zamontowano ponad 2,5 tys. nawiewników tego producenta. Dzięki nim użytkownicy mają dostęp do czystego i świeżego powietrza, utrzymanego w określonej temperaturze na takim samym poziomie w każdym miejscu danego pomieszczenia.

Dobry wybór w trosce o komfort
Wybrano sprawdzony model nawiewników wirowych PZKA, które są dostępne na rynku już od kilku lat i niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Wykorzystywane były wcześniej m.in. w takich inwestycjach jak Q22 w Warszawie, Sagittarius Business House we Wrocławiu czy Symetris Business Park w Łodzi. – Inwestor zdecydował się na sprawdzony przez siebie model, gdyż wykorzystany był wcześniej w innych jego realizacjach, np. kompleksie The Park w Warszawie. To niezwykle cieszy, bo pokazuje zadowolenie klientów z naszych produktów
w trakcie długotrwałego użytkowania. Dzięki wnikliwym testom w laboratorium wiemy, że nasza oferta jest gwarantem jakości – w przeciwieństwie do wielu innych produktów na rynku, które nie przechodzą żadnych testów, a później nie zapewniają komfortu na oczekiwanym wysokim poziomie – mówi Beata Połocka, zastępca dyrektora regionalnego FläktGroup, region centralny.

Urządzenia FläktGroup mają odpowiednio wygłuszone obudowy, aby spełnić wymagania akustyczne. Dzięki temu przebywanie w pobliżu urządzeń montowanych w strefach ogólnodostępnych nie jest w żaden sposób uciążliwe dla użytkowników. Co ciekawe, w Elektrowni Powiśle można zobaczyć nie tylko standardowo białe obudowy nawiewników. Zastosowano kilkanaście różnych kolorów, aby jak najlepiej pasowały do poszczególnych wnętrz. Producent musiał specjalnie do tej inwestycji sprowadzać lakiery proszkowe o danej barwie, aby spełnić oczekiwania architektów i inwestora.

Nawiewniki są testowane w certyfikowanym laboratorium firmowym w Finlandii, w którym sprawdza się m.in. prędkość i temperaturę powietrza, turbulencje, straty ciśnienia, wycieki, a także przeprowadza testy dymu. Wykonywane są również pomiary akustyczne (hałas przepływu, tłumienie dźwięku). Laboratorium specjalizuje się w testach skuteczności urządzeń na wypadek pożaru, które koncentrują się głównie na klapach przeciwpożarowych. Ponadto prowadzi badania odporności ogniowej i szczelności. Dzięki temu producent ma pewność, że oferowane produkty osiągają parametry, które podaje, charakteryzując w ofercie dany produkt.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Ze względu na fakt, że Elektrownia Powiśle będzie pełnić różne funkcje, np.
usługową, biurową, inwestorowi zależało na wykorzystaniu rozwiązań gwarantujących podwyższony standard bezpieczeństwa. W obrębie centrum handlowego wykonano systemy ochrony przed zadymieniem klatek schodowych i szybów windowych przy założeniu ewakuacji jednoczesnej. Oznacza to, że podczas pożaru większość drzwi ewakuacyjnych będzie otwarta. Zostały dobrane urządzenia, których wydajność pozwala na odpowiednie napowietrzanie tej części. W budynkach D1 i D2 wykorzystano certyfikowane systemy napowietrzające klatek schodowych. Na systemy SMPA składa się 8 wentylatorów nawiewnych wraz z pełną automatyką. Poza tym oddymiane są pasaże i atria. Budynek elektrociepłowni wraz z przyległymi pasażami jest podzielony kurtynami dymowymi na kilka stref dymowych.

W obiekcie zastosowano m.in. dwa wentylatory oddymiające, które łączą różne systemy i mają kilka punktów pracy, tj. pracują przemiennie przy oddymianiu atrium, w trakcie pożaru na poziomie ‑1 oraz dodatkowo jako kompensacja oddymiania w budynku D1. To nietypowe rozwiązanie, które zastosowano ze względu na specyfikę budynku i specjalnie na te potrzeby dobrano urządzenia, aby uzyskać oczekiwany standard bezpieczeństwa. Warto także wspomnieć, że ze względu na skomplikowaną architekturę wentylatory oddymiające atrium w części D1 były sytuowane również w pionie. To pozwoliło na ich montaż w miejscach, gdzie nie wpływają na estetykę wnętrz. Było to istotne z uwagi na fakt, że na dachu budynku, ze względu na jego zabytkowy charakter, nie było możliwości ich montażu, a takie rozwiązania stosuje się zazwyczaj.

Bezpieczeństwo w podziemiach
W Elektrowni Powiśle znajdują się 3 garaże podziemne zlokalizowane pod budynkami B4 i B5, a także największy pod: B1, B2, B3 i D6 (D6 jest dodatkowo oddzielony od pozostałej części bramą pożarową). Są dwukondygnacyjne. Każde piętro jest oddzielną strefą pożarową, składającą się z dwóch stref dymowych. We wszystkich są zastosowane instalacje tryskaczowe. Wykorzystany system Jet Trust w garażach realizuje dwie funkcje: przeciwpożarową oraz bytową. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz kilkuset realizacjom, takim jak Stadion Narodowy w Warszawie, Galeria Serenada w Krakowie czy Forum Gdańsk, firma FläktGroup była w stanie podjąć wyzwanie, dopasowując się do szczególnych wymogów obiektu.

Wentylatory oddymiające, które mają odprowadzić dym wytworzony w czasie pożaru, są uruchamiane automatycznie po wykryciu zadymienia. Następnie włączają się wentylatory strumieniowe, których zadaniem jest rozrzedzenie dymu i przekierowanie go w okolice wywiewów. Wentylatory oddymiające HT JM zamontowano w dwóch typach, które różnicuje poziom wydajności: w pełni rewersyjne oraz z podstawowym rewersem. Dzięki ich zastosowaniu w budynku można szybko usunąć dym w przypadku pożaru. Wentylatory w pełni rewersyjne trzeba było zastosować ze względu na skomplikowaną architekturę oraz ograniczoną ilość nawiewów kompensacyjnych grawitacyjnych.

– W garażu znajdującym się pod budynkami B1, B2, B3 zastosowano wentylatory strumieniowe nowej generacji JTv, które w momencie realizacji projektu wchodziły właśnie na rynek. Mają wyższe ciągi i sprawności niż standardowe, dzięki czemu udało się zoptymalizować ilość wykorzystywanych urządzeń w tym garażu. Pierwotnie zakładano użycie ich w dużo większej liczbie – informuje Iwona Wielgat, Specjalista ds. technicznych, Dział Techniczny Pożarowy.

System instalacji bytowej składa się z: wentylatorów głównych osiowych, a także wentylatorów strumieniowych. Niezbędne do pracy całości są także centrale zasilająco-sterujące oraz detektory. Wentylatory pracują w dwóch trybach (na 1. lub 2. biegu) w zależności od przekroczeń stężenia LPG i CO. Standardowo system wykonuje cyrkulację powietrza w odstępach czasowych. Dodatkowo detektory dają sygnał przekroczeń do central, które uruchamiają wentylatory w celu przewietrzenia garażu.

Firma dostarczała nie tylko urządzenia, ale także pełną automatykę. Całość sterowana jest przez system SSP. Informacja o pożarze jest przekazywana do centrali, a następnie jest realizowany dany scenariusz przeciwpożarowy. Zastosowano odpowiednią sekwencję uruchamiania wentylatorów strumieniowych, aby całość poprawnie współdziałała z instalacją tryskaczową.

Inwestycje takie jak Elektrownia Powiśle wymagają specjalistycznych rozwiązań technicznych. Nie da się ich wprowadzić bez współpracy doświadczonych, profesjonalnych firm zaangażowanych w proces zarówno
projektowy, jak i realizacyjny.

ENGLISH VERSION


Fragment rozdziału IV publikacji Builder Exclusive: Elektrownia Powiśle

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski

PUBLIKACJA DOSTĘPNA DO ZAMÓWIENIA NA BUILDER STORE

open