Home Architecture Design Akustyka stropów
Akustyka stropów
0

Akustyka stropów

0
0

The Bridge Wrocław MGallery to wyjątkowy hotel butikowy. Oferuje 184 nowoczesne, prestiżowe pokoje, które zaprojektowane zostały z myślą o komforcie gości i ich zadowoleniu.

Architekci Michał Goncerzewicz oraz Maciej Lose włożyli sporo wysiłku, by hotel harmonijnie wtapiał się w piękną okolicę i nie odstawał wyglądem od zabytkowych budynków. Jest on nowoczesnym, luksusowym oraz eleganckim obiektem podkreślającym historię Wrocławia, a także wpisującym się w linię zabudowy. Jego nazwa nie jest przypadkowa – inwestycja tworzy most do przyszłości i łączy ludzi.

Biuro projektowe Forum Architekci Lose Goncerzewicz, w przypadku tego projektu, zwróciło uwagę na bardzo ważny aspekt, a mianowicie na akustykę stropów od dźwięków uderzeniowych. O komfort i ciszę przyszłych gości zadbano poprzez zastosowanie podjastrychowo maty akustycznej Regupol® Sound 47. Materiał ułożono na stropach na ponad 5200 m2 powierzchni hotelowej.

Zdjęcia archiwum prywatne pracowni Forum Architekci

przypadku tego projektu ważnym czynnikiem było, aby mata akustyczna przy małej grubości (ze względu na ograniczoną dostępną wysokość układu warstw podłogi) gwarantowała bardzo dobre parametry techniczne z możliwością przyjmowania dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Mata akustyczna Regupol® sound 47 przyjmuje obciążenia do 3 t/m2, poprawiając akustykę stropów od dźwięków uderzeniowych o 22 dB.

Błędy w zakresie izolacyjności akustycznej przegród są szalenie trudne i kosztowne, a czasami wręcz niemożliwe do usunięcia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie oraz wybudowanie przegrody stropowej spełniającej normę PN-B-02151-3:2015-10 wskazującą minimalne parametry izolacyjności przegród stropowych od dźwięków uderzeniowych.

od dźwięków uderzeniowych. Dla budynków wielorodzinnych i hoteli wynosi ona ≤55 dB, poziom dźwięku uderzeniowego przenikający do pokoju hotelowego z obszarów komunikacji ogólnej ≤55 dB, dla korytarzy, klatek schodowych, a także budynków jednorodzinnych i szeregowych w kierunku przenoszenia do budynku obcego ≤ 53 dB, w budynkach biurowych oraz szkołach ≤ 58 dB, natomiast poziom dźwięku przenikający z garażu, pomieszczenia technicznego do lokalu mieszkalnego czy pokoju hotelowego ≤ 48 dB. Należy przy tym pamiętać, że wartości te pochodzą z normy i nie gwarantują komfortu użytkowania obiektów.

Zgodnie z § 323 Działu IX warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), budynek oraz urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wybudowane tak, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwił im pracę, odpoczynek, sen w zadawalających warunkach.

Firma Regupol od lat produkuje rozwiązania wspomagające tłumienie stropów. Stworzono gamę produktów podjastrychowych o grubościach od 5 do 17 mm, które gwarantują bardzo wysokie współczynniki ΔLnw, zgodnie z badaniami wg PN-EN ISO 717-2. Seria produktów oznaczona jest jako Regupol® Sound, Regufoam® Sound oraz Regupol® Comfort.

Izolacja akustyczna stropów międzymieszkaniowych powinna zapewnić zachowanie przez te stropy właściwości akustycznych bez względu na rodzaj zastosowanej nawierzchni podłogowej. Istotne jest, że zastosowanie twardych nawierzchni, np. z płytek ceramicznych, w znacznym stopniu pogarsza izolacyjność przegrody od dźwięków uderzeniowych. Najskuteczniejszą metodą tłumienia dźwięków uderzeniowych w stropach jest zastosowanie podjastrychowych mat akustycznych.

open