Home Architecture Design W szprosach siła
W szprosach siła
0

W szprosach siła

0
0

Wszyscy pamiętamy czasy masywnych, aluminiowych systemów ścian do wnętrz, w których ogromne szprosy były przekleństwem każdego architekta. Design tych rozwiązań przytłaczał lekki charakter szkła. Przezierność konstrukcji była przez to znacząco zakłócona. Nic dziwnego więc, że rynek ciepło przyjął nowoczesne systemy gwarantujące totalną transparentność, a szprosy odeszły do lamusa.

Architekci oraz użytkownicy biur pokochali szklane ściany. Wyciszone, wydzielone szkłem pomieszczenia wyniosły komfort pracy na nieznany dotąd poziom, gwarantując dostęp do dziennego światła i poczucie nieskrępowanej przestrzeni. Po kolejnych kilku latach industrialne trendy przywołały wspomnienie o szprosach, które w nowej, subtelniejszej odsłonie w wielkim stylu wróciły do łask architektów.

Potrzeba matką wynalazku. Odpowiadając na potrzeby branży, postanowiliśmy intensywnie wziąć się za projektowanie konstrukcji szprosowych. Sprawnie opracowaliśmy i przetestowaliśmy kilka wariantów systemów: ze szprosami wewnętrznymi i zewnętrznymi, pionowymi oraz poziomymi. Powstała kompletna, spójna z designem innych produktów firmy oferta dla każdego entuzjasty szprosów.

Design designem, ale to, czym żyjemy w Glass System, to również parametry funkcjonalne naszych produktów. I tutaj spotkała nas niespodzianka tak miła, że nasi eksperci od akustyki polubili szprosy nie mniej niż opatentowane wcześniej akustyczne wypełnienia profili. Dość powiedzieć, że nasz ulubiony wskaźnik RA,1 w ścianie szprosowej sięgać może 54 dB – to o całe 7 dB więcej od wariantu całoszklanego z taką samą konfiguracją szkła! Co to oznacza? Po pierwsze, że poprzeczka w wyścigu o najwyższe parametry akustyczne poszybowała o kilka decybeli, więc gabinet dyrektorski może być znacznie lepiej wyciszony niż wymaga tego obowiązują-ca norma (RA,1 minimum 50 dB). Po drugie, dla tych, którzy upatrzyli sobie szprosy jako wymarzony element wnętrza, ale za cel stawiają wyłącznie spełnienie minimalnych wymogów normy, mamy dobrą wiadomość: stosując szprosy, możemy zastosować bardziej typowy – i tym samym istotnie tańszy – rodzaj szkła, uzyskując parametry podobne do ściany bezszprosowej w bogatej konfiguracji. Każdemu według potrzeb.

Skupmy się jednak jeszcze przez chwilę na wysokich parametrach akustycznych. Weźmy wymagający przykład biura, dla którego wskaźnik K wynosi 4, a architekt musi zapewnić izolacyjność gabinetu dyrektorskiego na wymaganym normą poziomie R’A,1 50 dB. Bez dodatkowego usztywnienia konstrukcji ściany będzie to bardzo trudne. Z pomocą przychodzą jednak skrupulatnie zaprojektowane, montowane między taflami szkła, szprosy. Zadanie wykonane.

W Glass System słuchamy naszych klientów i pomagamy im stawiać czoła wyzwaniom. Wymagające projekty, przesuwanie granic i designerskie rozwiązania, to kluczowe składowe naszego DNA. Dlatego pomagamy tworzyć ambitną, funkcjonalną architekturę.

Jednoszybowa ściana szprosowa może mieć lepsze parametry izolacyjności akustycznej od podstawowych wariantów bezszprosowych konstrukcji dwuszybowych – Fot. arch. Glass System Polska
Flagowy model szprosowej ściany Glass System gwarantuje izolacyjność akustyczną Rw na poziomie nawet 57 dB – Fot. arch. Glass System Polska
open