Home News Sufit nie musi być biały!
Sufit nie musi być biały!
0

Sufit nie musi być biały!

0
0

Od głębin oceanu po szczyty gór, świat przyrody stale nas zadziwia i inspiruje. Pobudza nasze emocje, gdy jesteśmy świadkami złotego wschodu słońca i gdy spacerujemy po bujnym, zielonym lesie.  Rockfon czerpie z tej inspiracji tworząc sufity akustyczne w kolorach zapewniających dobre samopoczucie. Nie tylko redukują one nieprzyjemne i męczące nas dźwięki, ale także wykorzystują psychologię koloru dla poprawy naszego samopoczucie i obudzenia w nas tego samego multisensorycznego doświadczenia, którego doznajemy w naturze.

Każdy kolor wywołuje w nas reakcje emocjonalne. Do tego dochodzi jego pobudzające lub kojące działanie. „Jeśli kolor jest mocno nasycony, prawdopodobnie będzie miał działanie pobudzające, a jeśli jego nasycenie jest niskie – kojące. Niebieski to kolor odnoszący się do umysłu. Ciemniejsze, intensywnie nasycone odcienie niebieskiego sprzyjają skupieniu i koncentracji, a jasne błękity mogą uspokoić umysł. Podobnie jasne zielenie relaksują, a intensywna limonkowa zieleń pobudza” – wyjaśnia Karen Haller, specjalistka w dziedzinie psychologii koloru i projektowania.

Jak wpływa na nas kolor?

Architekci i projektanci mogą wykorzystywać psychologię koloru do wywoływania oczekiwanych uczuć, zachowań czy nastrojów użytkowników projektowanych przestrzeni. Na przykład rejestracja w szpitalu musi stwarzać przyjazne wrażenie, aby ludzie czuli się bezpiecznie i swobodnie. Warto w takiej sytuacji wybrać jasną zieleń, kolor równowagi i harmonii między umysłem, ciałem i emocjonalnym ja. Daje nam poczucie bezpieczeństwa na bardzo pierwotnym poziomie i znakomicie wycisza, ponieważ znajduje się w środkowej części widma optycznego i nie wymaga wysilania oczu. Żółty kojarzy się ze słońcem i napawa optymizmem, pozytywną energią i pewnością siebie. Jeśli jaskrawe odcienie żółtego wydają się przesadzone, weźmy pod uwagę odcień „musztardowy”, „szafranowy” lub bladożółty. Czerwony pobudza fizycznie. To kolorystyczny odpowiednik podwójnego espresso. Jeśli zdecydowane czerwienie są zbyt pobudzające, wypróbujmy jaśniejsze odcienie, takie jak „arbuzowy”, i blade czerwienie, czyli róż. Odcienie niebieskiego sprawdzają się w przestrzeniach, w których ludzie mają się zastanawiać, skupić i myśleć.

Trend Biophilic Awareness

Wiodące trendy wnętrzarskie

Dzięki współpracy z ekspertami ds. kolorów oraz prognostami trendów w projektowaniu wnętrz Rockfon wyselekcjonował najbardziej popularne w nadchodzących latach trendy wnętrzarskie.

Uncluttered Wabi-Sabi – minimalistyczna, spokojna estetyka inspirowana Japonią odchodzi od bezosobowej perfekcji, aby celebrować humanizm, prostotę i niedoskonałość. Obejmuje lekkie, przejrzyste materiały – jedwab, dymne szkło i len. Paleta barw to jasne szarości i ciepłe beże.

Calm Enclosure – odzwierciedla potrzebę schronienia się w przytulnym wnętrzu w obliczu globalnej niepewności. Wykorzystuje najżywsze kolory, które dają siłę, podnoszą na duchu i dodają energii, a jednocześnie nie są krzykliwe ani narzucające się: ciepłe żółcie, głębokie czerwienie.

Biophilic Awareness – wyraża się poprzez „wprowadzenie do wewnątrz natury”, włączenia kamienia, drewna, roślin, naturalnego światła, a nawet wody, w wystrój wnętrza. Kolory natury: błękity i zielenie.

Technology – inspirowany połączeniem człowieka i sztucznej inteligencji. Znajduje odzwierciedlenie w subtelnych futurystycznych projektach, zestawiających regularne i nieregularne formy, twarde i miękkie materiały, błyszczące i matowe powierzchnie. Paleta czystych błękitów, granatów i srebra.

Trendy te stały się punktem wyjścia do wyboru 34 kolorów, które stworzyły kolekcję The Colours of Wellbeing i zostały wykorzystane w najnowszej linii sufitów akustycznych Rockfon Color-all®. Sara Garanty, ekspertka w dziedzinie barw i projektantka wnętrz, wraz z zespołem przeanalizowała wskazane trendy wnętrzarskie oraz 400 kolorów i wybrała spośród nich barwy inspirowane naturą i oddające filozofię poszczególnych trendów. Barwy, które pobudzą naszą kreatywność, pomogą w koncentracji, czy też odpoczynku i będą wspierać projektantów w nadawaniu wnętrzom nowego wymiaru.

Trend Uncluttered Wabi-Sabi

34 kolory na sufit

34 nowoczesne kolory sufitowych płyt akustycznych dają swobodę realizacji innowacyjnych projektów. Doskonale komponują się z nowoczesnymi materiałami budowlanymi, takimi jak naturalny kamień, drewno, beton architektoniczny, szkło czy metal. Bogactwo kolorów i rodzajów konstrukcji do montażu płyt daje całkowitą swobodę tworzenia sufitów o różnych modułach, widocznej, częściowo ukrytej lub całkowicie ukrytej konstrukcji, w tym kolorowych sufitów monolitycznych. Praca z gotową paletą kolorów i kolekcją sufitów Rockfon Color-all® ułatwia wybór skoordynowanej kolorystyki danego wnętrza.

Trend Technology

Komfort akustyczny

Rockfon Color-all® to nie tylko świetny wygląd. Te płyty akustyczne redukują hałas w tle (klasa pochłaniania dźwięku – A), tworząc przyjemne przestrzenie, które sprzyjają pracy i dobremu samopoczuciu. Wełna skalna, z której powstają, znakomicie pochłania dźwięk, ale jest także naturalnie odporna na pleśń i bakterie, ognioodporna (klasa reakcji na ogień A1) i łatwa do czyszczenia.

Trend Calm Enclosure

Więcej na: https://rockfoncolours.com/pl/

 

open