1. Home
  2. News
  3. Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel, Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa
Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel, Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa
0

Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel, Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa

0

Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa, zaprojektowane zostało przez Studio-Projekt Autorską Pracownię Architektoniczną. Jest on jedną z trzech części Centrum Rekreacyjno-Sportowego UKIEL w Olsztynie, zaprojektowanego przez konsorcjum trzech pracowni architektonicznych. Obiekt otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Jednym z ważniejszych była oficjalna nominacja do nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury – Mies van der Rohe Award 2017.

Celem architektów, było przywrócenie do życia zaniedbanych terenów Olsztyna nad brzegiem największego olsztyńskiego jeziora Ukiel.

Narzędzia projektantów

Proces projektowy każdego obiektu – dużego czy małego – jest złożony. Architekci zanim postawią pierwszą kreskę, muszą zapoznać się z układem terenu, robią inwentaryzację rosnących drzew, poznają potrzeby inwestora i swoją wizję dopasowują do funkcji przyszłego obiektu. Już od dawna służą im do tego zaawansowane narzędzia wspomagające projektowanie. Projekt Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel powstał przy wsparciu programu Archicad.

Zastosowanie programu Archicad znacznie zwiększyło efektywność i jakość przygotowywanych projektów – mówi arch. Piotr Mikulski-Bąk, autor projektu CRS UKIEL, ze Studia-Projekt. Zastosowanie w naszej codziennej pracy modelowania 3D pozwala, nie tylko na automatyczne generowanie dokumentacji 2D i opisywanie rysunków w oparciu o informacje powiązane z modelem, ale również na łatwiejsze współdzielenie decyzji projektowych i ich weryfikację w zespołach wielobranżowych.           

Koncepcja architektoniczna

Wynikiem prac projektowych było powstanie kompleksu budynków Całorocznej Bazy Sportów Kajakarskich, w skład której wchodzi gmach na wodzie, budynek klubów kajakarskich oraz hala do siatkówki plażowej z boiskami do squasha. Budynki zostały wpasowane w otoczenie z należną pieczołowitością. Ochroniono większość rosnących na działce drzew.

Z równą starannością zadbano o zagospodarowanie terenu wokół budynków. Powstał tam duży rekreacyjny pomost z wypożyczalnią sprzętu sportowego oraz kawiarnia na wodzie z przeszklonymi ścianami i dużym tarasem na dachu. Nad brzegiem jeziora pojawiły się oświetlone trasy spacerowe z wieloma ławkami, ścieżki rowerowe pełniące zimą funkcje tras do biegów narciarskich oraz pomosty rekreacyjne.

Cały kompleks dzięki swoim nieregularnym kształtom i dużym przeszkoleniom otwiera się na otaczający las i jezioro niejako wpuszczając otaczającą przyrodę do wnętrz budynków.

Wsparcie inwestora w procesie projektowym

W ramach projektu, na potrzeby inwestora na bieżąco powstawały wizualizacje projektu. Ponieważ projekt powstawał w latach 2010-2011, nie mogliśmy jeszcze wykorzystać takich narzędzi jak BIMx czy Twinmotion. Na szczęście, już od kilku lat, wykorzystujemy do prezentacji i spotkań z inwestorem zarówno format BIMx, umożliwiający udostępnianie modeli na urządzeniach przenośnych, jak i program do wizualizacji Twinmotion, który znakomicie współpracuje z programem Archicad. Obydwa rozwiązania umożliwiają szybkie tworzenie, wysokiej jakości, prezentacji projektów i skuteczną komunikację z Inwestorem.

Bardzo się cieszymy, że dzięki Archicadowi powstają tak ciekawe projekty, o tak nowoczesnych bryłach – mówi arch. Maciej Szymanik, członek zarządu firmy WSC, autoryzowanego dystrybutora Archicada firmy Graphisoft. Oprócz dystrybucji programu, wspomagamy projektantów w podnoszeniu umiejętności wykorzystywania Archicada w procesie projektowym. Mimo, że jest to narzędzie intuicyjne i łatwe do opanowania, posiada także wiele funkcji, które warto poznać przy wsparciu ekspertów.

 

PS