Home News Bezpiecznie budując Kraków
Bezpiecznie budując Kraków
0

Bezpiecznie budując Kraków

0
0

Kraków od lat pozostaje jednym z największych rynków regionalnych w Polsce[1]. Z blisko 800 tys. mieszkańców stanowi niezwykle prężny ośrodek i hub dla polskich oraz zagranicznych przedsiębiorstw. O popularności stolicy małopolski świadczy niesłabnąca dynamika rynku nieruchomości. Na realizowanych inwestycjach można zobaczyć rozwiązania z zakresu deskowań i bezpieczeństwa Hunnebeck Polska.

Kraków jest drugim po Warszawie rynkiem biurowców w Polsce. Nowych obiektów wciąż przybywa: w 2017 roku ilość powierzchni przekroczyła 1 mln m2, aby w roku 2020 pobić kolejny rekord: 1,5 mln m2. Najemcami zostają m.in. największe międzynarodowe korporacje, które doceniają wykwalifikowanych pracowników i dobre skomunikowanie Krakowa w Europie.

W ślad za rozwojem rynku nieruchomości biznesowych rośnie segment mieszkaniowy. W 2019 roku deweloperzy sprzedali tu blisko 11 tys. mieszkań. Mimo rekordowej, utrzymującej się już od kilku lat liczby przekazywanych mieszkań Kraków wciąż zachowuje równowagę między popytem a podażą. Epidemia COVID-19 odcisnęła piętno na rynku budowlanym. Nie ulega wątpliwości, że w perspektywie średnio- i długoterminowej Kraków pozostanie jednym z największych i najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce. Hunnebeck Polska od lat uczestniczy w jego rozwoju, wspierając inwestorów, deweloperów, generalnych wykonawców oraz podwykonawców. Dobrym przykładem partnerskiej współpracy była realizacja budynku C w kompleksie Wadowicka 3 na Krakowskim Podgórzu, którego inwestorem i generalnym wykonawcą są spółki wchodzące w skład Grupy Buma.

Budynek C kompleksu biurowego na ul. Wadowickiej 3

Podobnie jak wcześniejsze etapy kompleksu Wadowicka 3 budynek C to nowoczesny ośmiokondygnacyjny obiekt biurowy o ok. 10 400 m2 powierzchni użytkowej, który będzie się ubiegać o certyfikat BREEAM za wysoką efektywność energetyczną. Do jego wzniesienia Hunnebeck Polska zaproponowała generalnemu wykonawcy konstrukcji żelbetowej – firmie Enbud Sp. z o.o. – swoje sprawdzone rozwiązania.

Ściany w garażu podziemnym przylegające do już istniejącego budynku wymusiły na wykonawcy wybetonowanie około 115 mb ściany dociskowej. Zrealizowano je w 20-metrowych odcinkach, używając rozwiązania opartego na systemie ściennym MANTO® oraz kozłach oporowych 325. Grzybkowy strop części garażowej realizowany był w spadkach nachylonych w różne strony i w różnym stopniu (od 2% do 3,8%). Do wykonania jego skomplikowanej geometrii zaproponowaliśmy system TOPFLEX®, dobierając odpowiednio długość dźwigarów oraz projektując właściwe rozstawy elementów nośnych ze względu na grubość stropu, która miejscami dochodziła do 40 cm. Aby usprawnić pracę zespołu, firmy Enbud, na bieżąco dostarczaliśmy i konsultowaliśmy potrzebne projekty dla wszystkich rozwiązań specjalnych.

Do wykonania stropów kondygnacji naziemnych zaproponowano system TOPFLEX®. Ze względu na konieczność podpierania stropów przez wysokość kilku kondygnacji rozszerzono go o podpory ramowe ID 15new. Klatki schodowe oraz szyby windowe zrealizowane zostały przy użyciu systemu MANTO® z narożnikami do szybów, które umożliwiają łatwe rozformowanie i szybkie przenoszenie modułów szalunków. Z kolei do wykonania słupów wykorzystano uniwersalne płyty deskowania ściennego MANTO VZ.

Wspólne wartości: bezpieczeństwo

Budownictwo to nie tylko wznoszenie budynków i duma z już zrealizowanych projektów. To przede wszystkim odpowiedzialność za ludzi na budowie. Inwestor oraz generalny wykonawca całości obiektu, krakowska BUMA, od lat kładzie ogromny nacisk na bezpieczeństwo realizowanych przedsięwzięć. Doświadczona kadra kierowniczo-inżynierska, razem z zewnętrznymi firmami nadzorującymi BHP i podwykonawcami, wypracowała skuteczny system poprawiający bezpieczeństwo i komfort pracy. Skuteczność działań BUMA CONTRACTOR została doceniona m.in. przez PIP w konkursie Buduj Bezpiecznie. Dlatego naturalnym wymogiem podczas wznoszenia budynku C był wysoki standard rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa.

Po konsultacji z generalnym wykonawcą oraz firmą Enbud idealnym rozwiązaniem okazał się wszechstronny i składający się z niewielkiej ilości elementów system PROTECTO®. Dzięki prostemu montażowi za pomocą podstawki przykręcanej oraz szerokiemu odstępowi pomiędzy słupkami przy wykorzystaniu kratki zabezpieczającej PROTECTO® pracownicy firmy Enbud mogli szybko zabezpieczyć krawędzie każdej kondygnacji. W szczytowym momencie realizacji budynek został zabezpieczony blisko 1400 mb siatek BHP PROTECTO®. Dodatkowym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczne wykonanie prac był system podestów betoniarskich słupów MANTO VZ. Wchodzące w jego skład stalowe podesty z ochroną boczną w postaci barier zabezpieczających oraz drabiny umożliwiły bezpieczne betonowanie słupów.

Jako Hunnebeck Polska wierzymy, że każdemu wypadkowi można zapobiec. Od lat dokładamy wszelkich starań, aby dostarczane przez nas rozwiązania i usługi umożliwiły naszym klientom stworzenie bezpiecznych warunków pracy na placu budowy. Najłatwiej o to, gdy wszystkie strony zaangażowane w projekt wyznają te same wartości. Taka sytuacja miała miejsce podczas budowy budynku C Wadowickiej 3, umożliwiając bezpieczne wzniesienie żelbetowego szkieletu obiektu.

Hunnebeck Polska na budowach Krakowa

Hunnebeck Polska już od 25 lat wspiera swoimi rozwiązaniami i usługami polskie firmy budowlane. Na rynku krakowskim realizowała m.in.: Centrum Kongresowe ICE Kraków, Galerię Krakowską oraz szereg obiektów biurowych i mieszkaniowych, m.in.: Green Office, DOT Office.

Jako kierownik robót biorę odpowiedzialność za wszystkich pracowników zaangażowanych we wznoszenie obiektu. Zaproponowane i dostarczone przez Hunnebeck Polska rozwiązania z zakresu tymczasowego zabezpieczenia krawędziowego oraz dostępu spełniły swoją funkcję. Jestem szczególnie zadowolona z siatek PROTECTO®: pracownicy mogą je z łatwością zamontować na słupku, co pozwala im skupić się na pracy, której bezpieczeństwo zapewnia solidność i skutecznie zabezpieczenie krawędzi kondygnacji.


Zdjęcia archiwum Hunnebeck Polska

[1] W oparciu o dane JLL i PINK:
www.jll.pl, www.stowarzyszeniepink.org.pl

open