Home Architecture Design Profesjonalne podejście
Profesjonalne podejście
0

Profesjonalne podejście

0
0

Dworzec autobusowy w Kielcach, inwestycja wyjątkowa na skalę Europy, to perełka w portfolio realizacji Laros Investment. O wyzwaniach związanych z jego realizacją, a także kolejnych znakomitych projektach na horyzoncie Natalia Chylińska rozmawia z Kamilem Pireckim, prezesem zarządu Laros Investment Sp z o.o.

KAMIL PIRECKI
Prezes Zarządu Laros Investment Sp z o.o.

Natalia Chylińska: Dworzec autobusowy w Kielcach to unikatowy projekt nie tylko w Polsce, ale i Europie. Jaki zakres prac na tej inwestycji należał do Laros?
Kamil Pirecki: Nasza firma wykonywała kompleksowe prace montażowo-wykończeniowe wewnątrz obiektu. Odpowiedzialni byliśmy m.in. za montaż: ścian działowych, dekoracyjnych sufitów akustycznych, a także wszelkiego rodzaju zabudowy z kartongipsu wraz z ich precyzyjną obróbką oraz prace malarskie na całym obiekcie.

N.Ch.: Największe wyzwanie dla firmy podczas realizacji wspomnianego dworca to…
K.P.: Staraliśmy się jak najlepiej sprostać oczekiwaniom naszego partnera biznesowego – firmy Budimex SA. Największe wyzwanie na inwestycji wiązało się z wykonaniem precyzyjnych prac montażowych polegających na wykonaniu blend wokół kopuły przy zachowaniu idealnego jej przebiegu. Dodatkową trudnością było ograniczenie możliwości montażu tychże blend ze względu na ruchome elementy kopuły przy stolarce zewnętrznej. Kolejne utrudnienia wiązały się z wykończeniem sufitów perforowanych z zachowaniem okładności tak, aby łączenia płyt sufitowych nie były widoczne. Owalny kształt obiektu również wymagał profesjonalnego podejścia do całości inwestycji. Wszystko to obligowało do dużej wiedzy zarówno technicznej, jak i organizacyjnej całego zespołu.

N.Ch.: W czym przejawia się wyjątkowość obiektu, oprócz oczywiście samej formy architektonicznej? Zastosowano w nim innowacyjne rozwiązania lub produkty tworzone specjalnie do tego budynku?
K.P.: Innowacyjnym rozwiązaniem wykorzystanym na inwestycji jest z pewnością wbudowanie na obiekcie szyb elektrochromowych, które dają możliwość automatycznego sterowania oraz dowolnej regulacji intensywności przyciemniania lub rozjaśniania w zależności od wielkości nasłonecznienia i nagrzania obiektu. Materiały, które zostały do tego celu wykorzystane, spełniają najwyższej jakości normy akustyczne, odgórnie narzucone przez projektantów. Całość kopuły wraz z sufitami jest wykonana z materiałów o odpowiedniej strukturze i perforacji, które absorbują dźwięki, niwelując tym samym pogłosy powstające w obiektach o takiej kubaturze.

N.Ch.: Dworzec w Kielcach to na pewno perełka w portfolio firmy. Jakimi innymi realizacjami jest ono wypełnione? wykonała wiele inwestycji. Jedną z ciekawszych i wartych wspomnienia była realizacja obiektu na łącznicy kolejowej w Krakowie. Inwestycja obejmowała wykonanie robót budowlano-wykończeniowych związanych z utworzeniem części handlowo-usługowej na stacjach kolejowych Kraków Zabłocie – Kraków Podgórze. Kolejną ciekawą realizacją było kompleksowe
wykończenie nowoczesnego basenu miejskiego w Wolbromiu, a także takie inwestycje, jak wykończenie budynków biurowych zespołu produkcyjnego FARMINA, budynku biurowego High5ive (laureata nagrody Prime Property Prize 2020), centrum badawczo-rozwojowego Dragon Winch, czy też kompleksu biurowego Opolska Business Park.

N.Ch.: Od jak dawna firma funkcjonuje na rynku oraz w jakiego typu realizacjach się specjalizuje?
K.P.: Przez pierwsze 6 lat firma stanowiła jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą Laros Kamil Pirecki. Z biegiem lat, w związku z dynamicznym rozwojem oraz w obliczu pojawiających się kolejnych wyzwań, podjęto decyzję o przekształceniu firmy jednoosobowej w spółkę LAROS INVESTMENT sp. z o.o., co nastąpiło z końcem 2019 roku. zakresie budownictwa, począwszy od budowy nowych obiektów aż po remonty i modernizację istniejących. Oferujemy wszelkiego rodzaju prace związane z budową lub przebudową obiektów kubaturowych, jak również kompleksowe wykonanie prac budowlanych na powstałych już obiektach użyteczności publicznej, budynkach biurowych, produkcyjnych czy też lokalach handlowych. Zajmujemy się również modernizacją i adaptacją budynków postindustrialnych na współczesne lokale użytkowe odpowiadające obecnym standardom budownictwa.

N.Ch.: Jakie inwestycje realizujecie obecnie albo w najbliższej przyszłości zasilą portfolio?
K.P.: Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji miejskiego basenu zlokalizowanego w Sosnowcu. Wykonujemy również przebudowę i nadbudowę wpisanej do rejestru zabytków kamienicy w Krakowie, której początki sięgają 1933 r., autorstwa Zygmunta Grünberga. Mamy też zaszczyt uczestniczyć w prestiżowym kontrakcie dotyczącym budowy nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz, którego otwarcie przewidywane jest na 2023 rok. Obecnie obszar świadczonych przez nas usług ma głównie zasięg ogólnokrajowy, powoli jednak wychodzimy z naszą ofertą również na rynek zagraniczny. W tym roku udało nam się zrealizować dużą inwestycję w Austrii polegającą na kompleksowym remoncie i wykończeniu obiektu hotelowego. Ponadto obecnie startujemy w przetargu na obszerny zakres prac w Budapeszcie. Mamy nadzieję, że zakończy się to dla nas sukcesem.

Fot. arch. Laros Investment

open