Home ZOOM BUILDER ZOOM – Masanori Iwasaki, Członek Zarządu Kajima Poland Sp. z o.o.
BUILDER ZOOM – Masanori Iwasaki, Członek Zarządu Kajima Poland Sp. z o.o.
0

BUILDER ZOOM – Masanori Iwasaki, Członek Zarządu Kajima Poland Sp. z o.o.

0
0

Jakie jest DNA japońskiego biznesmena?

Japoński duch budowniczego wciąż prowadzi mnie w życiu i od kiedy przyjechałem do Polski w 2001 roku, staram się połączyć go z tutejszą specyfiką oraz tradycją budowlaną.

Jako członek zarządu firmy Kajima Poland, zajmującej się generalnym wykonawstwem, postrzegam siebie raczej jako budowniczego niż jako biznesmena. Wolę więc mówić o DNA japońskiego budowniczego, które rozumiem jako zespół unikalnych cech i wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie, widocznych w przeciągu stu, a nawet tysiąca lat.

Historycznie branżę budowlaną tworzyli Touryo, którzy kierowali realizacją obiektu i zarządzali Daiku wykonującymi wszystkie prace budowlane (pierwotnie cieślami budującymi drewniane szkielety budynków). Touryo od początku łączyli w sobie dwie funkcje: budowniczego oraz architekta. Takie całościowe podejście do budownictwa było również zgodne z oczekiwaniami klienta. To właśnie ta cecha Touryo zawiera się w DNA japońskiego budowniczego i jest obecna w dzisiejszych japońskich firmach zajmujących się generalnym wykonawstwem, budujących w nowoczesnych technologiach, w formule Design & Build. To inny model niż np. w Europie, gdzie historycznie już dość wcześnie ustalił się wyraźny podział na architekta oraz majstra (wykonawcę).

Chciałbym podkreślić także to, że branża budowlana, niezależnie od czasów czy miejsca, zawsze czuła się odpowiedzialna nie tylko za właściwe wykonanie każdego obiektu, ale też za sprawne funkcjonowanie całego organizmu miejskiego lub państwowego, na który składały się również zamki, świątynie, obiekty mieszkalne, a także obsługująca je infrastruktura. Tak było na całym świecie od czasów starożytnych (Egipt, Rzym itp.). Tak było również w Japonii, gdzie takie holistyczne budownictwo było określane mianem Bushin i właśnie ono ukształtowało budowniczego Touryo.

Misją japońskiego budowniczego zawsze było wywołanie zachwytu klienta dzięki mistrzowskiemu wykonaniu, a jednocześnie stworzenie obiektu społecznie użytecznego. W dzisiejszych czasach branża budowlana musi przede wszystkim skupić się na zarządzaniu budżetem (dotyczy to zarówno projektów prywatnych, jak i publicznych), a od wykonawcy oczekuje się, by poza wykształceniem oraz doświadczeniem budowlanym miał też umiejętności biznesowe. Ja jednak bardzo chciałbym zachować ducha i DNA budowniczego tworzącego z pasją, przykładającego ogromną wagę do jakości, a także społecznej użyteczności każdego obiektu w każdym jego detalu.

Podsumowując, te unikalne wartości ducha japońskich budowniczych i tworzące ich DNA to: szczególna dbałość o klienta, wynikające z tego połączenie funkcji wykonawcy oraz architekta w jednej formule generalnego wykonawstwa, jak również całościowe, holistyczne podejście do realizowanego obiektu.

Cechy te można odnaleźć w historii firmy Kajima, która od samego początku pioniersko i twórczo podchodziła do zadań stawianych przez inwestorów. Firma powstała w 1840 roku, to był też czas, w którym Japonia otworzyła się na handel ze światem. Kajima rozpoczęła swoją karierę jako Touryo (generalny wykonawca), specjalizując się w budownictwie typu europejskiego (przykładem jest tokijska siedziba banku Ju-go z 1873 roku). W tym czasie Japonia rozwijała się gospodarczo, wobec czego rosły też potrzeby komunikacyjne kraju. Kajima zaangażowała się więc w budowę infrastruktury kolejowej, dlatego też w tym czasie była uznawana za czołowego wykonawcę tego typu realizacji. Następnie, po II wojnie światowej, już jako jedna z największych japońskich firm budowlanych podjęła się odbudowy infrastruktury drogowej, budowy pierwszej japońskiej elektrowni atomowej oraz wielkoskalowych zapór wodnych (Sannokai, Iwate). W 1968 roku, w Tokio, firma zrealizowała pierwszy japoński wieżowiec – Kasumigaseki building. Z powodu trudnych warunków sejsmicznych wydawało się to początkowo niemożliwe, a jednak… Opracowaliśmy pionierską technologię, która tę realizację umożliwiła. To tylko wybrane przykłady twórczego pokonywania barier technologicznych i zaangażowania firmy Kajima w życie społeczne.

Obecność DNA japońskiego budowniczego w moim życiu oraz pasję do tego zawodu zawdzięczam mojemu ojcu, który pracował w Kajima Corporation jako dyrektor. Będąc Touryo, zrealizował siedzibę Japońskiego Sądu Najwyższego w Tokio – obiekt ceniony do dziś ze względu na wysokie walory architektoniczne.

Japoński duch budowniczego wciąż prowadzi mnie w życiu. Od kiedy więc przyjechałem do Polski w 2001 roku, staram się połączyć go z tutejszą specyfiką oraz tradycją budowlaną w jedną harmonijną całość i unikalną kulturę budowlaną firmy Kajima Poland.

Masanori Iwasaki,
japoński budowniczy

open