Home Inwestycje 3 CENTYMETRY NA MINUTĘ
3 CENTYMETRY NA MINUTĘ
0

3 CENTYMETRY NA MINUTĘ

0
0

czyli jak Dampak przesunął 900-tonowy budynek w dawnej fabryce Norblina

Pod koniec listopada 2018 roku w Warszawie odbyła się wyjątkowa operacja budowlana. Ważący ponad 900 ton zabytkowy budynek odcięto, delikatnie uniesiono i przesunięto kilkanaście metrów. Wszystko po to, aby możliwe było wykonanie ścian szczelinowych niezbędnych do zbudowania czterech poziomów parkingu podziemnego.

Przesunąć o 15 metrów

Wykonane modele pozwoliły wybrać optymalne rozwiązanie, tak aby zachować zabytkowy obiekt w nienaruszonym stanie. Postawiono sobie za cel, aby żaden z punków kontrolnych budynku nie przemieścił się więcej niż 2 mm względem pozostałych. Tylko tak rygorystyczne podejście gwarantowało, że na budynku nie pojawi się żadna rysa.

Inżynierowie z firmy Dampak zaprojektowali system hydrauliczny o ciśnieniu roboczym 700 bar spięty z budynkiem za pomocą prętów o wytrzymałości 1050 MPa. System hydrauliczny pozwala na bardzo płynne, aczkolwiek powolne manipulowanie obiektami o dużej masie. W budynek wmontowano przestrzenną konstrukcję stalową, aby możliwe było uniesienie i posadowienie go na ośmiu specjalnie przygotowanych belkach ślizgowych.

Wspólny sukces

W momencie kiedy całość konstrukcji była przygotowana, nadszedł czas geodetów, którzy pomierzyli budynek i przygotowali komputerowy system kontroli sprzężony z dwoma tachimetrami. Operatorzy hydrauliki siłowej, otrzymując od geodetów informacje o wychyleniach punktów kontrolnych w czasie rzeczywistym, byli w stanie zachować niezmienność geometryczną całego układu.

Fot. arch. Dampak Konstrukcje
Fot. arch. Capital Park

Przy kilkunastostopniowym mrozie rozpoczęto mozolną, trwającą ponad 15 godzin, operację przesuwania obiektu. Po 5 miesiącach postoju przystąpiono do działania powrotnego przesuwania budynku w miejsce, gdzie stał od ponad 100 lat.

Portfolio realizacyjne

Firma Dampak jest znana również z innych spektakularnych realizacji, takich jak:

• Wsunięcie tunelu drogowego pod czynną linię kolejową w Kostrzynie Wielkopolskim.

• Wymiana łożyska ważącego ponad 400 ton mostu zwodzonego w Elblągu.

• Wzmocnienie i stabilizacja bloku mieszkalnego zagrożonego zawaleniem w Warszawie.

open