Home Aktualności NOWA OPOWIEŚĆ O POLSCE
NOWA OPOWIEŚĆ O POLSCE
0

NOWA OPOWIEŚĆ O POLSCE

0
0

„Poland. Creativity inspired by nature”, czyli „Polska. Kreatywność inspirowana naturą” – takie jest hasło przewodnie polskiej obecności na Expo 2020 w Dubaju. I takie przesłanie komunikujemy – od polskiego pawilonu, który jest wykonany z drewna, po opowieść o naszym kraju, która przedstawia polską przedsiębiorczość, odwagę, kulturę, ale także niezwykłą przyrodę.

1 października 2021 roku został oficjalnie otwarty Pawilon Polski w Dubaju. Dzień wcześniej organizatorzy Expo 2020 zaprezentowali światu fascynujące otwarcie imprezy – spektakl był wyjątkowy. – Dziś w spektakularny sposób rozpoczyna się nowa opowieść o Polsce na arenie międzynarodowej. W Pawilonie Polski, który jest architektonicznym dziełem sztuki, ukazującym siłę polskiego designu i kreatywność Polaków, odwiedzający będą mogli poznać opowieść o sukcesach gospodarczych Polski, naszej kulturze oraz technologii, niezwykłej przyrodzie, a przede wszystkim o naszej kreatywności i przedsiębiorczości – tak 1 października w Pawilonie Polskim mówił Adrian Malinowski, komisarz generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Rzeczywiście: pawilon robi niesamowite wrażenie – jest jedynym pawilonem na Expo, którego fasada jest w całości zbudowana z drewna. Ma ponad 2000 mkw., zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku prezentowana jest rzeźba kinetyczna symbolizująca stado ptaków. Wygląda rewelacyjnie – zwłaszcza wieczorem. Większość osób, z którymi rozmawiałem, twierdzi, że budynek wygląda lepiej na zdjęciach niż na wcześniejszych wizualizacjach. – Polski pawilon jest jednym z najpiękniejszych – podkreślał Omar Shehadeh, szef biura oficjalnych uczestników EXPO Dubaj 2020, który wziął udział w otwarciu Pawilonu Polskiego. Zadowolenia i wzruszenia nie kryła Marta Sękulska-Wrońska, współautorka projektu pawilonu polskiego, partner w pracowni WXCA. – To była fascynująca przygoda, z wieloma zwrotami akcji, ale efekt jest znakomity – mówiła.

Xylopolis – miasto zasilane naturą

W pięciu strefach pawilonu Polska przedstawia opowieść o naszym kraju – kraju ludzi przedsiębiorczych, kreatywnych, niebojących się wyzwań. Jako kraj nie sili się – i to jest świadomy wybór – na wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii multimedialnych. I patrząc na prezentacje innych krajów, wydaje się, że była to słuszna decyzja.

Wraz z otwarciem pawilonu polskiego w strefie wystaw czasowych zaprezentowało się województwo podlaskie, które przygotowało wystawę wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. „Xylopolis – miasto zasilane naturą” to instalacja trzech metaforycznych drzew, w których znajdziemy opowieść o pradawnej puszczy, o obecnym wykorzystaniu drewna oraz o przyszłości – gdzie nowoczesna technologia pomaga dbać o przyrodę i prowadzić zrównoważoną gospodarkę leśną, gdzie roboty oraz inteligentne drony badają puszczę, a w przyszłości mogą stać się strażnikami jej bezpieczeństwa i zdrowia. Celem tej części wystawy jest pokazanie symbiozy przyrody z rozwojem technologicznym oraz gospodarczym, tworzącej ideę „Puszczy Krzemowej”: inteligentnego ośrodka miejskiego, gdzie natura wraz z technologią tworzą jeden organizm. Oprócz opowieści o drewnie w czasie wystawy jest prezentowane wyjątkowe dzieło prof. Leona Tarasewicza, artysty należącego do najwybitniejszych polskich malarzy, który mieszka na Podlasiu. Obraz o niebagatelnych wymiarach 13,5 na 3,4 metra powstał w sierpniu w specjalnie oddelegowanej do tego zadania hali produkcyjnej Unihouse SA w Bielsku Podlaskim. – To dla nas ogromny zaszczyt i wyzwanie, ale my, mieszkańcy województwa podlaskiego, lubimy wyzwania. Od tego, jak się tu zaprezentujemy, będzie zależeć to, jak będzie postrzegał nas cały świat – mówił podczas ceremonii otwarcia pawilonu Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. Projekt Xylopolis będzie eksponowany w polskim pawilonie do 24 października.

Ponad 1000 wydarzeń

Można powiedzieć, że Polska na Expo 2020 budzi spore zainteresowanie i wyróżnia się na tle innych państw (w większości pawilony są zbudowane ze stali, betonu oraz szkła). Dobrze, że pomyślano o dzieciach (specjalna strefa zabaw), prezentacji muzyki (rewelacyjne koncerty Karoliny Cichej z DJ Sw@dą), można też spróbować polskiej kuchni. Wyjątkową pracę wykonują studenci z polskich uczelni – opowiadają gościom Polsce i ekspozycjach.

Pierwsze dni były interesujące oraz inspirujące, z dużą liczbą gości odwiedzających pawilon. Co dalej? Według gospodarzy w ciągu najbliższego półrocza Polska zaoferuje gościom ponad 1000 wydarzeń o charakterze gospodarczym, edukacyjnym, kulturalnym, edukacyjnym. Zostaną także zaprezentowane polskie regiony, zarówno od strony gospodarczej, jak i turystycznej. Trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich aktywności.

Expo w liczbach

Expo 2020 to najważniejsze gospodarcze wydarzenie na świecie, porównywalne pod względem rozmachu do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata w piłce nożnej czy największych festiwali kulturalnych. W imprezie bierze udział ponad 190 państw z całego świata, jest to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane w krajach arabskich. Według szacunków organizatorów w ciągu 182 dni trwania Expo 2020 wystawę odwiedzi 18 milionów osób, które złożą 25 milionów wizyt. Zakłada się, że polski pawilon odwiedzi ok. 1,8 mln gości.


Zdjęcia arch. PAIH

open