Home News Jak dopasować stalowy dach do projektu domu?
Jak dopasować stalowy dach do projektu domu?
0

Jak dopasować stalowy dach do projektu domu?

0
0

Najczęściej wybierając projekt domu szukamy gotowych rozwiązań. Podobnie jest z pokryciem dachowym. Zwykle wybieramy to co zasugerował architekt. Czasem jednak decydujemy się na inny materiał, a co często za tym idzie, inny rodzaj przetłoczenia. Warto pamiętać o kilku zasadach, których powinniśmy się trzymać, aby wygląd budynku był spójny stylistycznie.

Producenci pokryć stalowych posiadają w swoich ofertach duży wybór pokryć dachowych w bogatej kolorystyce. Różnorodne powłoki zapewniają odpowiednie zabezpieczenie koloru i samego materiału pokryciowego. Jak odpowiednio dobrać blachodachówkę? Na to pytanie odpowiemy na przykładzie produktów z firmy Blachy Pruszyński – jednego z liderów sprzedaży stalowych pokryć dachowych.

Jak wybrać kształt?

Pierwszym krokiem do sukcesu jest wybór kształtu pasującego do stylu budynku. Istnieje zasada, która pomoże nam podjąć decyzję: im połać jest prostsza (posiada mniej załamań) tym lepiej będzie wyglądał wysoki profil i ciekawy wzór falisty. Odwrotnie – kiedy nasza połać jest skomplikowana zaleca się wybór bardziej surowego porycia z delikatnym przetłoczeniem. Nie znaczy to jednak że musimy się restrykcyjnie trzymać ustalonych zasad. W domach z wielopołaciowym dachem i lukarnami najlepiej sprawdzą się klasyczne a zarazem modne panele dachowe mocowane na rąbek zatrzaskowy. Dzięki swojej prostocie są uniwersalne w zastosowaniu. Mocowane na dachach od lat, idealnie dopasują się do dworków w starodawnym stylu, ale również nie zawiodą nas na najnowocześniejszych budynkach. Na dachy wielopołaciowe możemy spokojnie położyć faliste pokrycia o niskich profilach w typie blachodachówek RUBIN. Dachy mniej skomplikowane, np. dwuspadowe są doskonałe do wykorzystania pokryć wyrazistych takich jak LOARA, SZAFIR czy blachodachówki FIORD. Wielbiciele drewna i domów z bali, również znajdą idealne pokrycie dla siebie jak, np. panele dachowe REGLE, których przetłoczenie przypomina kształt tradycyjnych gontów drewnianych.

Jaka kolorystyka?

Wybierając kolor naszego pokrycia dachowego, musimy zwrócić uwagę na to czy będzie współgrać z kolorem elewacji. Najpopularniejszymi połączeniami są białe lub beżowe elewacje z ciemnymi dachami. Nie jest to najbardziej wyszukane połączenie, ale mamy przynajmniej pewność, że wszystko będzie dobrze ze sobą współgrało. Co wiec będzie kluczem do sukcesu? Zauważmy, że biała elewacja doskonale sprawdzi się z każdym kolorem pokrycia dachowego. Tak samo jest z czarnym i szarym- skomponują się one nawet w przypadku odważnych i wyróżniających się dachów. Najważniejsze jest to, aby za bardzo nie przesadzić z wyborem, więc jeśli marzy nam się pomarańczowy dach, to może warto przemyśleć jeszcze raz ten wybór i zastanowić się nad czymś bardziej stonowanym.

open