Home News „Twoje oczy są światłem – życie z architekturą”
„Twoje oczy są światłem – życie z architekturą”
0

„Twoje oczy są światłem – życie z architekturą”

0
0

10 grudnia w warszawskim Pałacu Zamoyskich, siedzibie zarządu głównego SARP odbyła się uroczystość wręczenia medali Bene Merentibus, nagród Polski Cement w Architekturze oraz Honorowej Nagrody SARP. Wyróżniono osoby mające znaczący wkład dla architektury, najlepsze realizacje oraz niezwykłą Kobietę, której dorobek na wielu polach jest przykładem do naśladowania.

Mowa oczywiście o prof. dr hab. inż. Ewie Kuryłowicz, której Honorowa Nagroda SARP 2021 została przyznana jednogłośnie. Doceniono twórcze osiągnięcia w architekturze przepełnione empatią dla użytkowników, działalność dydaktyczną wspierającą pokolenia młodych architektów, wielowymiarową społeczną aktywność oraz głos w dyskusji środowiskowej o architekturze dzisiejszej. Wręczenie nagrody połączone było z otwarciem wystawy przybliżającej dorobek tegorocznej Laureatki oraz osobistą prezentacją, której motywem przewodnim było hasło: „Twoje oczy są światłem – życie z architekturą”. Serdecznie gratulujemy Pani Profesor, z którą mamy zaszczyt współpracować od lat redakcyjnie, jak również przy realizacji programu edukacyjnego Builder For Young Architects. Zachęcamy również do lektury wywiadu z Laureatką, który opublikujemy na łamach styczniowego wydania „Buildera”.

Podczas piątkowej uroczystości w SARPie poznaliśmy również najlepsze realizacje wykonane w technologii żelbetowej i oddane do użytku z końcem 2020. Nagrody przyznawane są od 25 lat, a organizatorami konkursu Polski Cement w Architekturze są SARP i Stowarzyszenie Producentów Cementu. Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie. W XXV edycji I nagroda trafiła do eM4 Pracowni Architektury Brataniec za Park Miejski w Starachowicach (Pawilon i aleja dolnej części parku). Drugą nagrodę otrzymała pracownia Medusa za Hotel Nobu Warszawa. Przyznano dwie III nagrody i obie trafiły do pracowni RS+ Robert Skitek za Dom na jednym poziomie w Żorach oraz Przystań kajakarską MOSM w Tychach. Oprócz tego nagrodą specjalną wyróżniono pracownię Modelina za Amfiteatr Brain Embassy, a za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii betonowej uhonorowany został Jan Tarnawski.

Od 1996 roku SARP przyznaje medale Bene Merentibus. Medal otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla szeroko pojętej architektury polskiej. Grono laureatów nie ogranicza się do osób wykonujących stricte zawód architekta. W tym roku medale Bene Merentibus odebrali: Tytus Brzozowski, autor wielu znakomitych murali; Jan Majdecki, któremu zawdzięczamy nietuzinkową rewitalizację Sanatorium Gurewicza w Otwocku; oraz światowej sławy profesor Vladimír Šlapeta.

open