Home News Za wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem
Za wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem
0

Za wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem

0
0

eM4 Pracownia Architektury Brataniec zdobyła pierwszą nagrodę 25. edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze” za projekt pawilonu i alei dolnej części Parku Miejskiego w Starachowicach.

– Na szczególną uwagę zasługuje wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem. Nieregularne ślady po drewnianych szalunkach, zastygłe wycieki pomiędzy deskami szalowania, a nawet rysy i pęknięcia ścian pawilonu gastronomicznego stanowią przeciwstawną warstwę w stosunku do ostrej geometrii form obiektu. Swoboda i erudycja z jaką autorzy świadomie operują detalem, pełniącym funkcję dekoracji zasługuje na szczególne uznanie i rozstrzyga o przyznaniu pierwszej nagrody – napisali Jurorzy konkursu w uzasadnieniu.

10 grudnia 2021 r. w siedzibie SARP w Warszawie nagradzano najlepsze projekty obiektów z użyciem technologii betonowej, które zostały zrealizowane do końca 2020 r.

Do konkursu „Polski Cement w Architekturze”, który od 25 lat jest organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i Stowarzyszenie Producentów Cementu, zgłoszono 25 obiektów zrealizowanych na terenie całego kraju. Celem konkursu jest spojrzenie na zrealizowane w Polsce obiekty pod kątem wykorzystania betonu jako tworzywa konstrukcyjnego i architektonicznego oraz znalezienie najlepszego sposobu, w jaki ten materiał został użyty.

Prace oceniało 6 osobowe Jury, któremu przewodniczył prezes SARP arch. Bohdan (Biś) Lisowski.

Po zapoznaniu się z 25 zgłoszeniami, które napłynęły na konkurs z całego kraju, Jury nominowało do finału 11 obiektów. Przyznano 4 nagrody, 1 nagrodę specjalną oraz 1 nagrodę specjalną za całokształt działalności twórczej.

Wieczorem 10 grudnia 2021 r., podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu w siedzibie SARP w Warszawie, obok prezesa SARP nagrody wręczał także Zbigniew Pilch, szef marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu.

W imieniu Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce nagrodę specjalną wręczała Anna Kornecka, członek zarządu SPBT.


I NAGRODA w wysokości 15.000 zł za obiekt: Park Miejski w Starachowicach – pawilon i aleje dolnej części parku dla eM4. Pracownia Architektury Brataniec

AUTORZY: arch., arch. Marcin Brataniec (główny projektant), Urszula Forczek-Brataniec, Marek Bystroń, Maciej Gozdecki, Damian Mierzwa

 • Współpraca: Janusz Krzykawski (konstrukcja), Paulina Nosalska (zieleń)
 • INWESTOR: Gmina Starachowice
 • WYKONAWCA: Przedsiębiorstwo Firma Usługowa „Freedom” Hubert Olejarz

Opinia Jury o nagrodzonym obiekcie:

Praca została nagrodzona za twórcze i wzorcowe rozwiązania w kształtowaniu publicznej przestrzeni parku miejskiego w zakresie funkcji, prawidłowego strefowania oraz innowacyjności rozwiązań projektowych i materiałowych. Autorzy pracy w mistrzowski sposób operują formą, która pomimo abstrakcyjnego i zgeometryzowanego języka doskonale wpisuje się w zróżnicowany teren oraz krajobraz przyrodniczy, a także spełnia wymogi ambitnego programu funkcjonalnego. Kontrast to dodatkowe narzędzie jakim brawurowo posługują się architekci umiejętnie stosując materiały: stal, drewno, szkło i beton. Na szczególną uwagę zasługuje wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem. Nieregularne ślady po drewnianych szalunkach, zastygłe wycieki pomiędzy deskami szalowania, a nawet rysy i pęknięcia ścian pawilonu gastronomicznego stanowią przeciwstawną warstwę w stosunku do ostrej geometrii form obiektu. Swoboda i erudycja z jaką autorzy świadomie operują detalem, pełniącym funkcję dekoracji zasługuje na szczególne uznanie i rozstrzyga o przyznaniu przez jury głównej nagrody.


II NAGRODA w wysokości 10.000 zł za obiekt: Hotel Nobu Warsaw dla pracowni: Medusa Group

AUTORZY: Zespół autorski arch. arch. Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Aleksandra Nowak, Dorota Pala, Wojciech Funkiewicz, Magda Kołłątaj, Paulina Skalska, Katarzyna Chobot, Natalia Krzeszowska, Izabela Moskal, Magdalena Stanik, Weronika Korpalska, Anna Szuba, Anna Wawrzyniak, Tomasz Budziński, Monika Muszyńska, Michał Sokołowski, Mateusz Rymar, Michał Laskowski, Krzysztof Weber, Jacek Pisarczyk

 • Architektura wnętrz: Medusa Group, DeNovo (projekt wnętrz część Rialto), Studio PCH (projekt wnętrz restauracja)
 • Architektura krajobrazu: architekt krajobrazu Robert Nowicki
 • INWESTOR: Tacit Investment S.A.
 • WYKONAWCY: STRABAG Sp. z o.o., Gleeds Polska Sp. z o.o.

Opinia Jury o nagrodzonym obiekcie

Autorzy pracy operują prostymi formami wyrazu opartymi na grze kontrastów. Szczególną uwagę zwraca wykończenie wnętrz oparte na zachowaniu i wyeksponowaniu elementów budowlanych. Powściągliwy design, zwłaszcza pokoi hotelowych, w których dominuje szary beton konstrukcyjny ścian i stropów, uzupełniony drewnem podłóg i mebli, tworzy nieoczekiwanie przytulne wnętrza.


Dwie równorzędne III NAGRODY w wysokości 5.000 zł za obiekt: Dom na jednym poziomie w Żorach dla pracowni: RS+ Robert Skitek

AUTORZY: arch. Robert Skitek, RS+ Robert Skitek

 • Współpraca: arch. Jarosław Zieliński
 • INWESTOR: Jarosław Wojas
 • WYKONAWCA: P.P.U.H. Thermodom Sp. z o.o.

za obiekt: Przystań Kajakarska MOSM w Tychach dla pracowni: RS+ Robert Skitek,

AUTORZY: arch. Robert Skitek, RS + Robert Skitek

 • Współpraca: arch. arch. Jakub Zygmunt, Jarosław Zieliński, Marta Lenart-Zygmunt, Wojciech Zientek
 • INWESTOR: Jan Cofała/Gmina Tychy
 • WYKONAWCA: Firma Budowlana ,,Mazur” Sławomir Mazur

Opinia Jury o nagrodzonych obiektach

Dom na jednym poziomie w Żorach: W betonowych ramach zamknięty, a jednak całkowicie poza ramami. Budynek mieszkalny autorstwa arch. Skitka odbiega od sztampowej architektury jednorodzinnej, by stać się formą architektoniczną doskonale łączącą przestrzenie, ubierając je w ramy.

Przystań kajakarska MOSM w Tychach: Na Śląsku przestrzenie mające znaczenie z trudem można wskazać. Te które pamiętamy i pragniemy do nich powracać. Jeśli są, to starówki i zabytkowe zespoły miejskie. I chociaż Tychy kojarzone są z bezdusznym zespołem blokowisk, gdzieniegdzie można odnaleźć próbę urbanistycznej walki o stworzenie jakościowych przestrzeni. Czy przestrzenie te są przyjazne i użyteczne – sprawa dyskusyjna. Tym bardziej jako osoba która urodziła się i mieszkała w Tychach przez wiele lat obcująca z utopijnymi wizjami Nowego Miasta z wielkim entuzjazmem powitałem przestrzeń która została zaprojektowana przez RS plus nad jeziorem Paprocany. Z pewnością jest to przestrzeń, która oprócz swojej podstawowej funkcji – przystani kajakarskiej jest jakościową przestrzenią publiczną miejąca znaczenie dla mieszkańców.


NAGRODA SPECJALNA Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego – 5.000 zł za obiekt: Amfiteatr Brain Embassy dla pracowni: mode:lina™

AUTORZY: DESIGIN (AUTOR): mode:lina™

 • ZESPÓŁ PROJEKTOWY: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Anna Kazecka-Włodarczyk, Magdalena Strąg
 • PROJEKT ARCHITEKTONICZNY: architekci Ewa Pawlicka-Garus, Lidia Jeżak, Beata Czarnocka, Monika Urbanek
 • Współpraca: Pracownia Architektoniczna Poznań-Projekt, DEMIURG PROJECT S.A., Pracownia Projektowa Jacek Kryske
 • PROJECT MANAGER: PM Services Poland Sp. z o. o.
 • INEWSTOR: Adgar Poland
 • WYKONAWCA: DM Building

Opinia Jury o nagrodzonym obiekcie:

Obiekt jest pięknym przykładem działania kreującego przestrzeń wspólną dla małej społeczności. Swoją formą nawiązuje do antycznych amfiteatrów, na uznanie zasługuje zastosowanie przekrycia sceny pierścieniem wykonanym z betonu, zawierającym szklane zadaszenie. Rozwiązanie to uniezależnia obiekt od warunków pogodowych. Na najwyższą ocenę zasługuje sposób wykorzystania betonu jako materiału do amfiteatru – widowni i ringu zadaszenia.


NAGRODA SPECJALNA za całokształt działalności twórczej

Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu przyznało nagrodę specjalną za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii żelbetowej arch. Jerzemu Tarnawskiemu.

open