Home News Okres świąteczny w czasie pandemii nie musi oznaczać utrudnień w pracach budowlanych
Okres świąteczny w czasie pandemii nie musi oznaczać utrudnień w pracach budowlanych
0

Okres świąteczny w czasie pandemii nie musi oznaczać utrudnień w pracach budowlanych

0
0

Przerwa świąteczna to czas wzmożonych urlopów i ograniczeń kadrowych – również w branży budowlanej. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, dodatkowym wyzwaniem dla pracodawców pozostaje jednak trwająca pandemia i ryzyko związane z kwarantanną nałożoną na zespoły projektowe i zatrudnione w nich osoby. Jak więc planować i zarządzać pracą na budowie w tym trudnym i wymagającym okresie? Odpowiedzią jest cyfryzacja i nowe technologie.

Okres Świąt Bożego Narodzenia w naturalny sposób niesie ze sobą ryzyko powstania opóźnień w kontekście prowadzonych prac na budowie. W tym wyjątkowym okresie w roku pracownicy chętniej korzystają z możliwości wybrania zaległego urlopu, poświęcając ten czas na odpoczynek i spotkania w gronie najbliższych. Podobna sytuacja ma miejsce wśród dystrybutorów materiałów budowlanych, którzy w przerwie świątecznej także odnotowują deficyt pracowników. Na to nakłada się jednak kolejny, istotny czynnik, z którym borykają się dziś wszyscy – zarówno pracodawcy, jak i kierownicy budowy. Mowa o niesłabnącej pandemii. Bo o ile brak jednego pracownika zwykle nie paraliżuje postępu prac, to nieobecność kilku lub kilkunastu już tak. Ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest stosunkowo wysokie i warto podkreślić, że w branży znane są już przypadki, w których koronawirus spowolnił bądź całkowicie zahamował działania na placu budowy, uniemożliwiając realizację planu w terminie.

Okres świąteczny oraz sytuacja pandemiczna skumulowane w jednym czasie sprawiają, że tempo prac przy wielu inwestycjach ulegnie znacznym ograniczeniom lub stanie w miejscumówi Bartek Pietruszewski, Country Manager PlanRadar w Polsce. Ważne jest więc, aby kierownicy i koordynatorzy budowlani już zawczasu przygotowali się na te nieuniknione utrudnienia – dodaje.

Budowa z zachowaniem dystansu

Odpowiedzią na aktualne wyzwania w branży budowlanej jest cyfryzacja i nowe technologie. Dzięki nim nie musimy przebywać fizycznie na budowie w pełnym składzie, aby móc na bieżąco monitorować i konsultować jej przebieg z pozostałymi członkami zespołu. Wszystko to możemy zrobić zdalnie, bez wychodzenia z domu, stosując się do zaleceń sanitarnych. Jedyne co będzie nam do tego potrzebne to smartfon, tablet lub komputer oraz zainstalowane na urządzeniu oprogramowanie PlanRadar, które wprowadza nową jakość pracy w budownictwie. Dzięki temu zaawansowanemu technologicznie, ale jednocześnie prostemu i intuicyjnemu w obsłudze narzędziu możemy systematycznie nadzorować postępy projektu inwestycji. Platforma umożliwia także sprawną komunikację wewnątrz zespołu dzięki funkcji czatu i powiadomień push. To z kolei pomaga we wzajemnym informowaniu o tym, co już zostało wykonane, a co jeszcze musi zostać zrobione.

Korzystanie z PlanRadar jest szczególnie przydatne w czasie pandemii, kiedy należy ograniczyć spotkania międzyludzkie do minimum. Platforma umożliwia bieżące omawianie wszystkich postępów, usterek i ustaleń za pośrednictwem urządzenia mobilnego lub komputeramówi Bartek Pietruszewski. – Funkcja ta okazuje się być niezawodna także w przypadku zarządzania zmianami i czasem pracy pracowników – dzięki niej w łatwy sposób można reagować na sytuacje i dostosowywać pracę wokół inwestycji, gdy ktoś ma urlop bądź przebywa na zwolnieniu lekarskim.

W te Święta pracuj na budowie… zdalnie

W okresie świątecznym pomocna okaże się także opcja organizowania, aktualizowania oraz udostępniania dokumentacji i planów. Aktualna i dostępna od ręki baza danych dotyczących budowy umożliwi nam załatwienie większości „papierkowych spraw” związanych z końcem roku bez konieczności wychodzenia z domu. Z kolei na bieżąco uzupełniany przez pracowników wykaz zapasów pozwoli nam skompletować wszystkie niezbędne materiały budowlane na powrót w nowym roku.

Takie udoskonalenie pracy niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. Użytkownicy PlanRadar mogą zaoszczędzić nawet 7 godzin tygodniowo, co w skali całego zespołu oznacza duże oszczędności. Monitoring stanu magazynowego pozwala robić bardziej przemyślane zakupy materiałów, a to przekłada się na redukcję odpadów budowlanych i dbałość o środowisko. Z kolei możliwość kontrolowania postępu prac oraz ich wzajemnego konsultowania za pomocą urządzenia mobilnego nie wymaga od kierowników i pracowników przebywa w miejscu pracy w pełnym składzie, zwłaszcza podczas sezonu urlopowego.

Udogodnień płynących z zastosowania nowych technologii jest wiele. Liczne możliwości platformy PlanRadar pozwalają całkowicie przeorganizować dotychczasowy sposób w pracy tak, aby stał się on bardziej wydajny, a przede wszystkim wygodny. To nieoceniona pomoc w przypadku tak wymagających okresów jak święta czy pandemia – podsumowuje Pietruszewski.

open