Home Architecture Design Co podłogi mówią o architekturze?
Co podłogi mówią o architekturze?
0

Co podłogi mówią o architekturze?

0
0

Jakie rozwiązania w tym zakresie są dzisiaj na topie? Czy posadzki powinny stanowić jedynie tło czy wywoływać efekt wow? A jakie muszą być podłogi, aby architektura miała mocny grunt? Swoimi obserwacjami oraz doświadczeniami dzielą się z nami czołowi projektanci.

W biurach wybór podłogi jest zdeterminowany przez wiele czynników: technicznych (układanie na podłogach podniesionych, konieczność wypoziomowania różnych posadzek), jakościowych (odporność na intensywne użytkowanie) i praktycznych (sposób czyszczenia preferowany przez inwestora).

W MIXD lubimy stosować wiele rodzajów podłóg jako sposób na podkreślenie różnych stref funkcjonalnych we wnętrzu. Ten zabieg zastosowaliśmy też w biurze Echo Investment. Wykładziny dywanowe Ege i Tarkett oraz deska trójwarstwowa pozwoliły nam osiągnąć efekt bardziej przypominający klimatem domczy hotel niż biuro. Specjalnie zaprojektowane wzory czy korekty koloru pomogły osiągnąć efekt ciepłego, przytulnego wnętrza. W salach konferencyjnych dodaliśmy wolno leżące dywany, również indywidualnie zaprojektowane dla Echo Investment. Wiele uwagi poświęciliśmy estetycznym łączeniom różnych rodzajów podłóg, gdyż to detal kluczowy dla wyglądu wnętrza, a także jego funkcjonalności.


Rola podłogi zależy od całościowej koncepcji wnętrza – raz może stanowić figurę, a innym razem tło kompozycji. Jest to zależne od wizji przestrzeni, tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Dobrze – mając na względzie efekt finalny – właściwie dobrać materiał. Dla przykładu bardzo modne sąobecnie posadzki betonowe: idealnie sprawdzają się w przypadku wnętrz minimalistycznych. A dla odmiany podłoga drewniana (jak przy prezentowanej realizacji)sprawdzi się we wnętrzu domowym i nastrojowym. W tym wypadku zdecydowaliśmy się na produkt o wyrazistej strukturze oraz słojach, by nawiązać do lokalnego dziedzictwa. Deska miała współgrać z tym, co historyczne: belkowanym sufitem, a także widokiem za oknem – Zieloną Bramą stojącą w sercu Gdańska. Rzadko kiedy się o tym wspomina, ale podłoga może być trójwymiarowa – mając z nią kontakt za pomocą stopy, możemy odczuć przestrzeń dodatkowym zmysłem. Wielozmysłowe i harmonijne doznanie przestrzeni, w której się znajdujemy, buduje pełen nastrój oraz zadowolenie mieszkańców.


W zależności od projektu posadzki odgrywają w architekturze wnętrz różne role. Często stanowią tło dla ekspozycji ruchomych elementów wystroju. W ten sposób są traktowane zwłaszcza gładkie, jednolite posadzki we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych. Podłoga może być też samodzielnym bohaterem. W tym przypadku gramy nie tylko kolorem, fakturą i funkcjonalnością, ale też wzorem pasującym do stylu całości. Dotyczy to wnętrz klasycznych, ale również nowoczesnych, gdzie detal oraz wynikowość mają duże znaczenie estetyczne. To drugie podejście jest oczywiście bardziej wymagające i pracochłonne. W każdym wypadku posadzka oraz jej wykończenie powinny stanowić całość z resztą wnętrza. Warto też pamiętać, że one nie tylko prowadzą dialog z architekturą budynku, ale też odzwierciedlają styl wnętrzarski czy styl życia preferowany przez domowników. Inne podłogi zaproponujemy jako architekci do domu z wejściem z ogrodu czy lasu lub dla rodzin ze zwierzętami, a zupełnie inne do apartamentu weekendowego dla dorosłych. Co jest obecnie modne? Wciąż prym wiodą materiały naturalne, jak drewno czy kamień. Pochodną jest mnóstwo wariacji na ich temat, np. spieki, beton czy żywica. Przy wyborze nie bez znaczenia jest budżet realizacji. My zawsze namawiamy inwestorów, by zadbać o detal oraz stosować zasady spójności i konsekwencji.


Wnętrza medyczne stają się coraz bardziej atrakcyjne wizualnie. Za pomocą kolorów i faktur posadzki projektanci mogą stworzyć przestrzenie o charakterze domowym czy hotelowym. W zależności od charakteru placówki medycznej pacjentów można uspokajać za pomocą stonowanej domowej atmosfery lub wyrazistymi kolorami nadawać pogodny nastrój, np. w strefach przeznaczonych dla dzieci. Funkcjonujące do niedawna biało-niebieskie wnętrza szpitalne odchodzą w przeszłość. Projektanci znający zasady tworzenia healing environment (przestrzeni terapeutycznej – wspomagającej leczenie) mają obecnie do dyspozycji bardzo szeroką gamę produktów do stosowania. Zauważalnym trendem we wnętrzach medycznych są panele winylowe imitujące kolorem i teksturą drewno, którego ze względu na przepisy nie można stosować w placówkach ochrony zdrowia. Ciekawym materiałem jest też wykładzina kauczukowa czy linoleum, naturalne materiały o bardzo ciekawym oraz nowoczesnym wzornictwie.


Kiedy się wchodzi do budynku, jednym z pierwszych elementów przykuwających wzrok jest posadzka, która jest jak eleganckie, wygodne buty. Ma być reprezentacyjna, trwała, podnosić prestiż obiektu. Ściany czy meble możemy wymienić, lecz posadzka jest z nami na lata, stąd też projekt i rodzaj materiału powinien być ponadczasowy oraz wysokiej jakości. Osobiście preferuję posadzki z naturalnego kamienia i gresu, drewniane oraz moje ulubione – z lastryko. Rodzaj użytego materiału zależy od funkcji budynku, np. hol w szpitalu powinien być kamienny/gresowy, korytarze wewnętrzne z różnego rodzaju linoleum/PCW, a w pomieszczeniach o wysokich wymaganiach akustycznych stosujemy wykładziny dywanowe. Bardzo ważnym kryterium jest przygotowanie odpowiedniego podłoża pod konkretny rodzaj posadzki/podłogi, jak również zapewnienie antypoślizgowości, a wszystko to w zależności od funkcji i przeznaczenia obiektu. W naszej firmie, Arch-Deco, projektujemy posadzki bardziej stonowane – bez pstrokacizny.

Zdjęcie w nagłówku: Apartament Wyspa Spichrzów w Gdańsku/Fot. Tom Kurek

open