Home Biznes i Ludzie Mieszkania przyszłości. Jak nowe technologie i OZE wpłyną na komfort życia?
Mieszkania przyszłości. Jak nowe technologie i OZE wpłyną na komfort życia?
0

Mieszkania przyszłości. Jak nowe technologie i OZE wpłyną na komfort życia?

0
0

Branża nieruchomości zmienia się wraz z rozwojem nowych technologii i odnawialnych źródeł energii. Innowacyjne rozwiązania wpływają na komfort życia oraz funkcjonalność przestrzeni. Deweloperzy coraz częściej łączą nowe technologie z odnawialnymi źródłami energii, tworząc inteligentne systemy zarządzania nieruchomością. Jak będą wyglądać mieszkania i budynki przyszłości? Które rozwiązania technologiczne i źródła energii zyskają największą popularność?

Mieszkania przyszłości powstają na naszych oczach. Architekci i projektanci osiedli aktywnie czerpią z postępu nowych technologii, rozwijając inteligentne systemy zarządzania nieruchomościami. Nadrzędnym celem jest tworzenie funkcjonalnych budynków zaspokajających potrzeby jak największej liczby mieszkańców. Z kolei rosnące znaczenie ekologicznych rozwiązań sprawia, że wiele domów i mieszkań dąży do samowystarczalności.

Wielofunkcyjność, czyli przestrzeń dla każdego

We Flash Development tworzymy budynki maksymalnie wielofunkcyjne. Coraz częściej mieszkańcy cenią oszczędność czasu, komfort i funkcjonalność wynikające z przestrzeni – komentuje Michał Strąk, dyrektor generalny Flash Development. – Jedną z najciekawszych koncepcji przyszłości jest wizja miast 15-minutowych, a zapewnienie rozwiniętej infrastruktury staje się priorytetem – dodaje.

Koncepcja miast 15-minutowych koncentruje się na dostarczaniu mieszkańcom możliwości realizacji podstawowych potrzeb w maksymalnie krótkim czasie. Punkty takie jak szkoła, sklepy, praca czy restauracje powinny znajdować się około 15 minut od miejsca zamieszkania.

Obecnie wiele osób wciąż decyduje się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim. Jednak stopniowym wzrostem zainteresowania cieszy się wykończenie mieszkań pod klucz. Coraz szybsze tempo życia sprawia, że przyszli mieszkańcy oczekują kompleksowej usługi, a mieszkania pod klucz są w pełni wyposażone i gotowe do zamieszkania. Popularne stają się również zintegrowane systemy pozwalające na szybką komunikację z zarządcami oraz pozostałymi mieszkańcami.

Przestrzenie w służbie zrównoważonego rozwoju

Odnawialne źródła energii i ekologiczne podejście to przyszłość także w branży budowlanej i deweloperskiej. Coraz więcej podmiotów koncentruje się nie tylko na komforcie mieszkańców, ale również proekologicznych rozwiązaniach. Popularność zyskuje m.in. fotowoltaika na dachach domów, ale również całych osiedli. Polacy coraz chętniej decydują się także na pojazdy elektryczne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również ekologicznych. Na osiedlach mieszkaniowych przyszłości standardem będą więc stacje ładujące.

Trendy wskazują również, że rozwój globalizacji i urbanizacji znacząco przyczyni się do wzrostu znaczenia kontaktu z naturą.

Pandemia jeszcze mocniej uświadomiła nam, że potrzebujemy kontaktu z przyrodą i musimy wspólnie o nią dbać – komentuje Michał Strąk. – Jednocześnie lockdown przypomniał ludziom na całym świecie, czym jest dom i, jak ważna jest komfortowa przestrzeń. We Flash Development stawiamy na łączenie wielofunkcjonalności i nowych technologii z dbaniem o zielone otoczenie i szybki dostęp do lasów czy parków – dodaje.

Osiedla przyszłości wyróżniać się będą dużą efektywnością energetyczną, a z czasem nawet samowystarczalnością. Z roku na rok zwiększa się udział OZE w strukturze energetycznej kraju, a dalsze plany rozwoju jeszcze bardziej wzmacniają rolę odnawialnych źródeł. Już wkrótce budynki będą nie tylko konsumować energię, ale również ją tworzyć.

Nowe technologie – jak zmienią komfort życia?

Włączanie światła w domu z poziomu telefonu? Automatycznie dopasowana temperatura wody? System podpowiadający, jak zoptymalizować ustawienia ogrzewania? Przyszłość technologii smart home zaczyna się już dziś.

Oprócz technologii inteligentnych domów popularność zyskają wszystkie rozwiązania związane z optymalizacją i efektywnym zarządzaniem przestrzenią – komentuje Michał Strąk. – Dużo mówi się również o Smart City, czyli miastach skoncentrowanych na zwiększeniu wydajności infrastruktury. Technologie informacyjne i komunikacyjne pozwolą tworzyć społeczności współdzielące wzajemną wiedzę i doświadczenia. Będą współpracować m.in. w zakresie produkcji energii.


Fot. Michał Strąk, Dyrektor Generalny, Flash Development

open