Home Materiały i Technologie SYSTEMY ODWADNIAJĄCE HAURATON IDEALNE DLA VARSO
SYSTEMY ODWADNIAJĄCE  HAURATON IDEALNE  DLA VARSO
0

SYSTEMY ODWADNIAJĄCE HAURATON IDEALNE DLA VARSO

0
0

Projekt tak prestiżowego i wymagającego obiektu, jakim jest VARSO, został przygotowany przez doświadczone zespoły pracowni Foster + Partners, Hermanowicz Rewski Architekci oraz Epstein.

Wokół kompleksu budynków zainstalowano aż 310 metrów systemów odprowadzania wody deszczowej, które swoją funkcjonalnością i minimalistycznym designem zapewniają bezpieczeństwo, a jednocześnie pięknie komponują się z elementami małej architektury.

ELEGANCKA FUNKCJONALNOŚĆ

W projekcie VARSO ważne było, aby widoczna w nawierzchni część odwodnienia komponowała się z całością. Korzystając z doświadczeń przy wcześniejszych realizacjach, architekci zdecydowali się na wybór systemu z linii RECYFIX HICAP, łączącego ze sobą funkcję odwadniającą i retencyjną, z bezpiecznymi dla przechodniów szczelinami szerokości 6 mm. Wzdłuż elewacji zainstalowano odwodnienie liniowe RECYFIX PRO charakteryzujące się wysoką odpornością na działanie substancji chemicznych służących do zachowania czystości.

Wzdłuż budynku, od strony Alei Jerozolimskich, zaprojektowano także ciąg potężnego odwodnienia liniowego FASERFIX SUPER 400 z rusztem żeliwnym. Zadaniem systemu jest zebranie bardzo dużych ilości wody z powierzchni parkingu sąsiadującego właściciela PKP, a także wód spływających z elewacji.

WYZWANIE ZWIĄZANE Z PROJEKTEM ODWODNIENIA VARSO

– Sporym wyzwaniem było z jednej strony odprowadzenie dużej ilości wody, a z drugiej umieszczenie odwodnienia w miejscach ograniczonej wysokości dla korpusu przy zachowaniu ciągłości hydraulicznej w kierunku odpływu wody – mówi Michał Linke, Key Project Manager w HAURATON Polska.

Jak dodaje, spływ wody z potężnej elewacji oraz przylegającego parkingu wymagał dokładnych obliczeń, uwzględniających potrzeby hydrauliczne, przestrzeń dostępną na montaż odwodnień liniowych wraz z prawidłową podbudową zapewniającą bezpieczeństwo użytkowania. Istotne było też dopasowanie rusztów do podziałów płyt nawierzchniowych.

open