Home Builder Awards Osobowość Branży 2021 MARCIN BRATANIEC – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2021
MARCIN BRATANIEC – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2021
0

MARCIN BRATANIEC – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2021

0
0

Założyciel eM4 . Pracownia Architektury . Brataniec

W ubiegłym roku minęło 15 lat od chwili, kiedy założyłem własną pracownię projektową. Wcześniej nie marzyłem o swojej firmie, marzyłem raczej o własnych realizacjach. Najpierw długo, 10 lat, terminowałem u starszych i mądrzejszych.

Kiedy poczułem, że zaczynam rozumieć, co oznaczają moje kreski, zgłosiłem działalność gospodarczą, po to by wziąć udział w konkursie na koncepcję Rewitalizacji Starego Miasta w Gorlicach, czyli w naszym – Urszuli i moim – rodzinnym mieście. Naszym, czyli moim i Uli – współautorki części projektów, a prywatnie żony. Konkurs udało się wygrać, co zaowocowało wieloma latami spędzonymi przy projekcie oraz na budowie. Ten projekt został zauważony i doceniony, a my potraktowaliśmy go jako punkt wyjścia, podejmując kolejne wyzwania. Tak już zostało: firma, jej organizacja, jej wzrost nie jest celem samym w sobie, jest środowiskiem, w którym można szukać rozwiązań, rysować, budować. Jest narzędziem. Jako że w tym przypadku jest to bardziej narzędzie pracy rzemieślniczej niż maszyna produkcyjna, to i staranie o jego sprawność spoczywa na barkach rzemieślnika. Czuję na własnej skórze, jak trudno jest pogodzić twórczość architektoniczną z pracą księgowego, logistyka, komputerowca, marketingowca, magazyniera, sprzątającego. Ale czuję także, że takie działanie przykleja do rzeczywistości, daje siłę. Może także dlatego wiem, że świat nie jest zbudowany wyłącznie z idei, płaszczyzn, linii. Może dlatego wiem, że zderzenie idei z rzeczywistością może boleć. Może dlatego naprawdę wiem, co projektujemy i dlaczego. Pracownia jest niewielka, to zwykle grupa kilku architektów, wspomagana przez wielu branżystów. Wśród architektów byli ci, którzy mają już swoje drogi – Damian Mierzwa, Maciej Gozdecki, i ci, którzy są teraz – Marek Bystroń czy ostatnio Aleksandra Irzyk. Nieustannie swoim krajobrazowym talentem projektowanie wspomaga Ula. Mam świadomość, że nie zawsze stawałem na wysokości menedżerskiego zadania, ale mam też poczucie, że razem zbudowaliśmy piękne i użyteczne budowle oraz przestrzenie. Nie mam przygotowania do prowadzenia firmy, więc moje działania są oparte na intuicji, podglądaniu, próbach, a także błędach, z których wyciąga się wnioski na przyszłość. Jestem więc być może typowym przedstawicielem pokolenia, które weszło w dorosłość w roku 1989 i uczyło się wszystkiego metodą rozpoznania w boju. Te trzydzieści lat, nauki i pracy z innymi, pracy na swój rachunek, pozwala zobaczyć, jak zmieniała się nasza przestrzeń, pozwala też zobaczyć swój udział w tej zmianie.


MARCIN BRATANIEC, założyciel eM4 . Pracownia Architektury . Brataniec. Absolwent Politechniki Krakowskiej (1996 r.). Założyciel, główny projektant eM4 . Pracownia Architektury . Brataniec. Za twórczość architektoniczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI, dwukrotnie Nagrodę Główną Polski Cement w Architekturze, a także dwukrotnie nominację do European Union Mies van der Rohe Award. Prezentował wiele wykładów o twórczości pracowni, w tym także za granicą. Oprócz działalności zawodowej angażuje się w pracę społeczną w ramach działalności Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jest Wiceprezesem Oddziału Krakowskiego SARP ds. twórczości. Jest sędzią konkursów, także przewodniczącym sądów konkursowych, przewodniczącym Kolegium Sędziów Konkursowych Od-działu Krakowskiego SARP, laureatem Złotej Odznaki SARP oraz Brązowego Wawrzynu Olimpijskiego. Był Kuratorem Międzynarodowego Biennale Architektury 2021 w Krakowie, gdzie zorganizował część poświęconą dziedzictwu poprzemysłowemu. Jego pasją są podróże, najchętniej w rejony poza zasięgiem telefonów komórkowych.

http://www.em4.pl/

https://www.facebook.com/Em4PracowniaArchitekturyBrataniec

open