Home Builder Awards Osobowość Branży 2021 MARTA SĘKULSKA-WROŃSKA – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2021
MARTA SĘKULSKA-WROŃSKA – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2021
0

MARTA SĘKULSKA-WROŃSKA – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2021

0
0

Architekt, Partner w pracowni WXCA, Prezes Oddziału Warszawskiego SARP

Martę Sękulską-Wrońską architektura zafascynowała już w dzieciństwie. Wybór studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej był zatem naturalną konsekwencją jej zainteresowań. Praktykę zawodową rozpoczęła jeszcze podczas studiów.

KREATYWNOŚĆ I REFLEKSJA JAKO PODSTAWA INNOWACJI

Początkowo projekty Marty Sękulskiej-Wrońskiej dotyczyły głównie budynków komercyjnych i projektów wnętrz, był to m.in. projekt Baneasa Mall w Bukareszcie. Po obronie dyplomu założyła własną pracownię SMLXL platforma architektury, a w 2010 r. dołączyła do zespołu WXCA, gdzie objęła funkcję partnera.

Obecnie Marta Sękulska-Wrońska specjalizuje się w opracowywaniu dokumentacji złożonych projektów publicznych oraz komercyjnych, w których niezbędna jest głęboka refleksja nad specyfiką miejsca i walorami funkcjonalnymi planowanego obiektu. Bliskie jest jej projektowanie budynków położonych w wyjątkowej lokalizacji, gdzie w kreatywnym procesie łączy zrozumienie kontekstu z indywidualnymi potrzebami inwestora.

W WXCA odpowiada głównie za wdrażanie zespołów w nowe projekty architektoniczne oraz za współpracę z inwestorami krajowymi i zagranicznymi. Ceni szczególnie wspólne prowadzenie projektów z partnerami z innych krajów, ponieważ według niej architektura wykracza poza granice państwowe, stanowiąc uniwersalny język dla twórców. To stanowisko znajduje efektowne potwierdzenie w rzeczywistości, czego przykładem może być imponujący budynek Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju z wystawą autorstwa WXCA oraz Bellprat Partner ze Szwajcarii. Wielokrotnie nagradzana wystawa stała w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to efekt współpracy WXCA z Ralph Appelbaum Associates, Inc. z Berlina i Platige Image.

Zespół WXCA śmiało sięga po innowacyjne rozwiązania, szanując jednocześnie zastaną tkankę i myśląc o tym, jaki ślad pozostawi architektura powstająca spod ich kreski. Takie rozważne tworzenie architektury przyniosło im wiele nagród wyróżnień, m.in. nominacje do nagrody Miesa van der Rohe dla Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach czy Muzeum Miejsca Pamięci Palmiry, tytuł Najlepszego obiektu projektowanego dla klimatu w konkursie Życie w Architekturze również dla ECEG, Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2019 dla Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 dla Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu czy nagrodę Lazara Khidekela za innowacyjne i ekologiczne rozwiązania w architekturze dla Pawilonu Polski na EXPO 2020 w Dubaju.

Wśród dzieł pracowni znajduje się również: Plac Pięciu Rogów w Warszawie, Pole Mokotowskie, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, biurowce w Porcie Popowice we Wrocławiu czy Ogrody Ulricha w Warszawie. Na Cytadeli Warszawskiej buduje się jeden z największych kompleksów muzeów autorstwa WXCA – Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski.

Marta Sękulska-Wrońska zajmowanie się architekturą traktuje jako misję i przywilej. Z tego też powodu znaczną część czasu przeznacza na działalność społeczną. Angażuje się więc w branżowe projekty edukacyjne, występuje na konferencjach oraz w dyskusjach panelowych, jest członkiem Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów. Jako prezes Oddziału Warszawskiego SARP, wspólnie z zespołem, dba o integrację środowiska architektów. Chcemy łączyć – takie hasło przyświeca jej kadencji. Jest przekonana, że jeśli architekci chcą być słyszani, cenieni oraz uwzględniani w dyskusjach o istotnej roli tego zawodu, o jakości przestrzeni publicznej i architektury, zrównoważonym projektowaniu, powinni połączyć siły, aby mówić jednym głosem.

wxca.pl

FB WXCA

sarp.warszawa.pl

open