Home Builder Awards Osobowość Branży 2021 WITOLD SZYMANIK – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2021
WITOLD SZYMANIK – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2021
0

WITOLD SZYMANIK – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2021

0
0

Prezes Zarządu WSC Witold Szymanik i S-ka Sp. z o.o.

Jestem członkiem SARP-u od 1978 roku. W zawodzie – jeszcze trochę dłużej. 1974 rok – to pierwszy wygrany konkurs, więc niedługo będę obchodził 50-lecie pracy, w której połowę czasu spędziłem na projektowaniu, a potem –przypadek zrządził – nad narzędziami pracy dla architektów. Jednak cały czas czuję się przede wszystkim architektem i te zawirowania życiorysu, które pchnęły mnie do biznesu, niewiele zmieniły w moim identyfikowaniu się ze społecznością architektów.

Przyświecają nam wspólne cele oraz towarzyszy satysfakcja z udanych projektów. Istotą BIM-u, którego prekursorem i zaangażowanym od lat propagatorem się czuję, jest zintegrowanie informacji o projektowanej budowli w zbiór danych stanowiących jej przestrzenny model, obejmujący całość rozwiązań branżowych. Pozwala on skoordynować dokumentację oraz wychwycić kolizje. Jest źródłem zorganizowanego i spójnego strumienia danych, koordynowanych na bieżąco w miarę postępu prac oraz w miarę potrzeb budowy. Uważam, że takie programy jak BIMx firmy Graphisoft, pozwalający korzystać z zasobów modeli powstałych w programie Archicad wprost na budowach, przełamują ograniczenia papierowej dokumentacji. BIM integruje więc informacje tworzone w procesie inwestycyjnym w spójną całość. Eliminuje w znacznym stopniu konieczność jej przekształceń, pozwalając nie tylko wychwycić błędy i kolizje, ale też po prostu znacznie ograniczyć możliwość ich powstania. To dlatego dzięki BIM jesteśmy w stanie dwukrotnie skrócić czas realizacji inwestycji oraz zredukować koszty o 1/3!


WITOLD SZYMANIK, Prezes Zarządu WSC Witold Szymanik i S-ka Sp. z o.o. Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, założyciel oraz prezes WSC – firmy istniejącej od 27 lat i wiodącej na polskim rynku, oferującej narzędzia cyfrowe wspomagające projektowanie. Jest jednym z prekursorów technologii BIM w projektowaniu architektonicznym w Polsce, zaangażowanym w edukację i promowanie najnowocześniejszych rozwiązań cyfrowych dla architektów. Laureat Medalu SARP Bene Merentibus, przyznanego mu w 2020 roku za niezwykłe zaangażowanie w inicjatywy społeczne dla środowiska architektów i studentów architektury.

https://wsc.pl/

https://www.facebook.com/WSCpl/

open