Home Aktualności OVO GRĄBCZEWSCY „PLAYING ARCHITECTURE” ARCHITEKTUR GALERIE BERLIN
OVO GRĄBCZEWSCY „PLAYING ARCHITECTURE” ARCHITEKTUR GALERIE BERLIN
0

OVO GRĄBCZEWSCY „PLAYING ARCHITECTURE” ARCHITEKTUR GALERIE BERLIN

0
0

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy OVO Grąbczewscy Architekci „Playing Architecture”, który odbędzie się 10 marca 2022 r. o godzinie 19.00 w Architektur Galerie Berlin. Wernisaż otworzy Ulrich Mueller – dyrektor Architektur Galerie. O wystawie rozmawiać będą Oskar Grąbczewski oraz Marcin Szczelina, krytyk architektoniczny, ekspert Mies van der Rohe Award. Wernisaż uświetni koncert zespołu Szklane Oczy.

OVO Grąbczewscy Architekci to biuro architektoniczne założone w 2002 roku w Katowicach. OVO Grąbczewscy Architekci są laureatami kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych nagród, wyróżnień i nominacji za twórczość architektoniczną, w tym nominacji do Mies van der Rohe Award i German Design Award, nagrody Europe 40 under 40 Award, Nagrody Roku SARP w 2006 i 2016 r, finalistami nagrody Życie w Architekturze 2012, 2015 i 2021, laureatami nagrody Grand Prix Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021. W 2019 roku wygrali konkurs na zespół mieszkaniowy TBS w Katowicach przy ul.Mariackiej, a w 2021 roku na Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie.

Najbardziej znaczące budynki ich autorstwa to Muzeum Ognia w Żorach, Centrum Administracyjne w Wielkiej Wsi, Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie (wraz z Goczołowie Architekci), Łaźnia Łańcuszkowa w Zabrzu (wraz z Konior Studio), ośrodki zdrowia w Gierałtowicach i w Przyszowicach, dom w Zabrzu, siedziba firmy EXG w Częstochowie.

http://www.ovo-grabczewscy.pl/

https://www.facebook.com/OvoGrabczewscyArchitekci

Architektur Galerie Berlin to jedna z najbardziej prestiżowych europejskich galerii architektonicznych. Założona i kierowana przez Ulricha Muellera, w ciągu 20 lat gościła premierowe wystawy najbardziej znanych światowych i europejskich architektów, takich jak Tatiana Bilbao, David Chipperfield, Caruso St John, Gigon/Guyer, Philippe Rahm, MVRDV czy Roger Boltshauser. Obok uznanych architektów galeria zaprasza najwybitniejszych fotografów architektury, takich jak Helene Binet, Iwan Baan czy Christian Richters. Galeria oprócz wystaw prowadzi szeroki program działań interdyscyplinarnych, dyskusji, wykładów i innych wydarzeń związanych z szeroko rozumianą sztuką kształtowania przestrzeni. Galeria mieści się w zabytkowym budynku przy Karl-Marx Alee 56 w Berlinie.

https://architekturgalerieberlin.de/

Szklane Oczy to jeden z najlepszych młodych zespołów rockowych w Polsce. Tworzą go Ania Grąbczewska (wokal, gitara elektryczna), Agnieszka Noga (bas, chórki) i Justyna Mikrut (perkusja). Zespół powstał w 2016 roku i od tego czasu zagrał ponad 100 koncertów, w tym na Open’er Park, Enea Spring Break, Ars Cameralis, w studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, na urodzinach Katowic, w katowickim więzieniu, w licznych klubach i na scenach w kraju i za granicą. Są laureatkami nagrody Dzielnica Brzmi Dobrze Katowic Miasta Muzyki UNESCO, finalistkami nagrody Sanki Gazety Wyborczej, Top 10 konkursu Start Na Granie radiowej Trójki, nagrody Muzyczna Cegła Gazety i wielu innych. Zostały uznane przez Gazetę Wyborczą za jedne z 10 najciekawszych nowych twarzy w polskiej muzyce w 2019 roku, a ich debiutancka płyta „Rzeczywistość” wydana w 2020 roku zebrała świetne recenzje. Ich muzyka to rock inspirowany poezją romantyczną, punkiem i psychodelią. Koncert w Berlinie odbędzie się w przeddzień premiery winyla „Szklane Oczy” wydanego przez Antenę Krzyku.

https://www.facebook.com/Szklane-Oczy-1744102075803072/

Wystawa „Playing Architecture” stanowi podsumowanie dotychczasowego dorobku twórczego OVO Grąbczewscy. Idea „zabawy w architekturę” jest antytezą projektowania banalnych, powtarzalnych budynków. Metodą działania jest zaskoczenie, wywołanie emocji, stworzenie niecodziennej sytuacji i wywalczenie maksymalnej wolności w ramach architektury, czyli dyscypliny wprawdzie twórczej, ale ściśle określonej i ograniczonej przez kontekst, program funkcjonalny, budżet, przepisy prawa i zasady fizyki. Jak piszą autorzy

„Architektura powinna być niezwykłą przygodą, a nie smutnym obowiązkiem. Jako architekci nie możemy zrezygnować z poszukiwania piękna, tajemnicy, niespodzianki – nie wolno nam ograniczać się do bezpiecznego wypełniania tabelek w Excelu, maksymalizacji zysku, optymalizacji kosztów i minimalizacji przyjemności. Architektura musi przynosić ludziom radość. Zapraszamy wszystkich do zabawy w architekturę.”


OVO GRĄBCZEWSCY „PLAYING ARCHITECTURE”

 • Architektur Galerie Berlin, Karl Marx Alee 56, Berlin
 • Wernisaż 10.03.2022 g. 19.00
 • Powitanie: Ulrich Mueller
 • Rozmowa: Marcin Szczelina, Oskar Grąbczewski
 • Koncert: Szklane Oczy
 • Wystawa: 11.03.2022 – 16.04.2022

Organizatorzy:

 • Architektur Galerie Berlin
 • Instytut Polski w Berlinie

Kurator:

 • Ulrich Mueller

Partnerzy medialni:

 • Builder

Sponsor generalny:

 • King Klinker

Sponsorzy główni:

 • Milke
 • Velux

Sponsorzy:

 • Deceuninck
 • Geberit
 • Multiko
 • Peri
 • WSC

Podczas wernisażu zastosowanie mają przepisy sanitarne obowiązujące w Niemczech i dla Miasta Berlin – zasada 2G+

Dla uczestników wernisażu wymagana rejestracja pod linkiem:

Transmisja online na stronach galerii:

open