PROFILE – MACIEJ FRANTA
„Tworzymy światy, zarówno te wyimaginowane, jak i realne dla ich użytkowników oraz obserwatorów. Architektura to cząstka i zasada ich kreowania”.
Bio architekta
- Maciej Franta – ur. w Chorzowie w 1983 r. W 2008 roku ukończył Wydział Architektury na Politechnice Krakowskiej, a potem również tam studia doktoranckie, kształcił się także na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Knoxville w Tennessee. W 2007 roku odbył praktyki w pracowni architektonicznej Gensler w Nowym Jorku. Od 2010 roku prowadzi pracownię Franta Group, która zajmuje się projektowaniem architektury i urbanistyki osiedli mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznych oraz usługowych. Zdobywca tytułu ARCHITECT OF THE YEAR 2021 w konkursie The Architecture Community. Znalazł się także na liście 40 najbardziej obiecujących architektów w Europie przed 40. rokiem życia w plebiscycie Europe 40 Under 40 organizowanym przez The European Centre.
Autorytet/guru
- Człowiek z zasadami.
Największa przygoda projektowa
- Mam nadzieję, że przede mną.
Pozaarchitektoniczne źródła inspiracji
- Myśl i logika to jedyna właściwa inspiracja prowadząca do piękna w architekturze. To ona steruje kompozycją i pięknem.
Ulubione rozwiązania
- (materiałowe, technologiczne) Minimalizacja zastosowanych materiałów i sprowadzenie budynku do kształtowania go formą oraz pomysłem to nasza droga. Odrzucamy drogie i niepotrzebne materiały, aby stworzyć przestrzeń do prawdziwych rozwiązań sprzyjających ludziom w użytkowaniu budynku.
Villa Reden
- Powrót do dobrych praktyk architektonicznych, gdzie w centrum uwagi pozostaje człowiek oraz jego potrzeby, zarówno ten użytkujący, jak i obserwujący.
Żorro
- Nasz pierwszy superbohater architektoniczny. Ziemski i prawdziwy, wnoszący etykę kształtowania przyjaznej przestrzeni do życia jako wzór dla otoczenia.
Vidok
- Zespół mieszkaniowy wykorzystujący widok na nowe City Katowic jako wartość budującą relację inwestycji z miastem i mieszkańcami. To pierwsza „brama kolejowa” do Katowic.
Lofty Primo
- Uzupełnienie i zmiana charakteru chorzowskiego rynku. Lofty w dwóch odsłonach – historycznej oraz tej współczesnej, nowo projektowanej.
Hotel Wisła
- Syntetyczna reinterpretacja utopijnej beskidzkiej łąki, zaimplementowana do nowoczesnego budynku hotelowego. To nasza wersja górskich chat rozproszonych na polanie.