Home Materiały&Technologie SYSTEM CROSSFIX – CO CZYNI GO TAK WYJĄTKOWYM?
SYSTEM CROSSFIX – CO CZYNI GO TAK WYJĄTKOWYM?
0

SYSTEM CROSSFIX – CO CZYNI GO TAK WYJĄTKOWYM?

0
0

Fasady wentylowane są niezwykle popularne wśród architektów. Oferują szeroką swobodę projektową, wszechstronność, a ponadto przekonują trwałością.

Swoboda projektowania to jedno, ale fasady wentylowane wyróżniają się także w obszarach zrównoważonego rozwoju i efektywności ekonomicznej. Objęty Europejską Oceną Techniczną oraz certyfikatem Instytutu Domu Pasywnego system CROSSFIX® został stworzony w celu spełnienia wymagań architektów i budowniczych, którzy przywiązują dużą wagę do zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, elastyczności i najwyższych wymogów bezpieczeństwa. Głównym elementem nośnym systemu jest konsola wykonana w 100% ze stali nierdzewnej gatunku A2/A4. Jak wiadomo, pod względem ekonomicznym i ekologicznym stal nierdzewna już dawno zastąpiła aluminium. Pochodząca z produkcji stali nierdzewnej emisja CO2 jest znacznie mniejsza niż z innych, porównywalnych materiałów, jak żelazo czy aluminium. Faktem jest również dziesięciokrotnie mniejsza ilość energii pierwotnej potrzebnej do jej produkcji niż w przypadku wspomnianego aluminium.

Niska przewodność ciepła

Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w temacie nowoczesnych elewacji budynków nisko-energetycznych, jest współczynnik przenikania ciepła. Aby zredukować mostki cieplne w systemie elewacji wentylowanej, a tym samym uzyskać wyższą efektywność energetyczną, na podkonstrukcje elewacji warto wybrać materiały o możliwie najniższej przewodności cieplnej. Warto przypomnieć, że przewodność cieplna stali nierdzewnej wynosi 15 W/(mK) i jest ponad dziesięciokrotnie niższa niż aluminium [160 W/(mK)]. Tym samym dziesięciokrotnie niższy jest wpływ na współczynnik przenikania ciepła Uc, a użycie stali nierdzewnej w podkonstrukcji CROSSFIX® istotnie zmniejsza ryzyko transmisji mostków termicznych w odróżnieniu od systemów opartych na konsolach aluminiowych. W rezultacie uzyskać można znacznie lepsze wartości współczynnika U przy tej samej grubości termoizolacji.

Co więcej, system CROSSFIX® umożliwia zastosowanie cieńszej izolacji ścian z takim samym efektem izolacyjnym. Oznacza to istotne oszczędności dla inwestora oraz sprzyja zrównoważonemu rozwojowi, natomiast zużycie mniejszej ilości potrzebnego materiału izolacyjnego pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku, a co za tym idzie – szybszy zwrot inwestycji.

Elastyczny i łatwy w instalacji

Zadaniem konsoli, będącej centralnym elementem systemu, jest zapewnienie projektantom maksymalnej elastyczności przy konstruowaniu fasady oraz uproszczenie montażu wykonawcom. Pozwala na to jej unikatowa geometria, wyróżniająca CROSSFIX® na tle konkurencji.

Jedna uniwersalna konsola – bez względu na to, czy jest to tzw. konsola konstrukcyjna do punktów stałych, czy konsola wiatrowa do punktów przesuwnych, zapewnia prosty i szybki montaż. Sama konsola zapewnia płynną regulację mocowanej podkonstrukcji, gdzie specjalne karby w łatwy sposób wskazują właściwą głębokość wsunięcia profilu nośnego, a przy dodatkowo ryflowanej powierzchni profili montażysta łatwo oraz szybko zamocuje profil zarówno w pionie, jak i w poziomie.

System zapewnia konstruowanie rusztu w układzie pionowym oraz poziomym, eliminując potrzebę instalacji dwóch różnych konsol do użytku pionowego i poziomego, jak wygląda to w popularnych systemach aluminiowych. Dzięki temu elastyczny, łatwy w instalacji CROSSFIX® daje projektantom więcej możliwości.

Mocny i niezawodny

Ze względu na materiał i specjalną geometrię konsol CROSSFIX® jest niezwykle wytrzymały oraz może przenosić wyższe nośności niż większość dostępnych na rynku systemów. Geometria konsoli zmniejsza lokalne wyboczenie i zapewnia doskonałe przenoszenie obciążenia na podłoże. Dodatkowe cięgno – CF Powerkey – gwarantuje możliwie najlepszy rozkład obciążenia między łącznikami kotwiącymi. Wszystko to pozwala ograniczyć liczbę elementów na elewacji i przyczynia się do oszczędności czasu montażu, a także obniżenia kosztów związanych z materiałami oraz magazynowaniem. System jest odpowiedni do wszystkich podłoży i może być stosowany również w przypadku renowacji. Dzięki zastosowaniu elementu systemu, tzw. CF Claw, przeznaczonego do mocowania na istniejącym materiale izolacyjnym, zostaje wydłużony cykl życia istniejącej fasady oraz nie ma konieczności generowania odpadów.

Dla najwyższych wymagań przeciwpożarowych

Jako wyrób budowlany omawiany system został sklasyfikowany w klasie A1 reakcji na ogień. Zastosowanie stali nierdzewnej sprawiło, że w zakresie bezpieczeństwa pożarowego jest on bezkonkurencyjny i konsekwentnie spełnia najwyższe wymagania przeciwpożarowe. Świadczy o tym parametr temperatury topnienia, gdzie dla aluminium jest to około 660°C, zaś dla stali nierdzewnej parametr ten jest ponad dwukrotnie wyższy (~1400°C). Warto zauważyć, że temperatura topnienia aluminium jest niższa niż podawana w literaturze temperatura rozwiniętego pożaru (700–900°C).

CROSSFIX® to uniwersalny system do montażu pionowego i poziomego profili nośnych, zapewniający maksymalną elastyczność. Dzięki koncepcji systemu EJOT dostarcza kompletną podkonstrukcję elewacji z jednego źródła. W sprawdzonej, najwyższej jakości. Wszystko wspierane jest przez szeroko rozwinięty serwis, co sprzyja realizacji śmiałych projektów fasad wentylowanych.

open