Home Biznes i Ludzie SIŁA RÓŻNORODNOŚCI
SIŁA RÓŻNORODNOŚCI
0

SIŁA RÓŻNORODNOŚCI

0
0

W jaki sposób pracodawca może promować różnorodność i zapewniać swoim pracownikom równość szans? Na te pytania w rozmowie z „Builderem” odpowiada IWONA WOJTASIK, Dyrektor Pionu Zarządzania Ludźmi i Organizacją, Członek Zarządu CEMEX Polska.

Builder: Dlaczego CEMEX przywiązuje dużą wagę do kwestii różnorodności w pracy?

Iwona Wojtasik: Ludzie to najwięk­szy kapitał naszej firmy. Różnorod­ność wśród naszych pracowników sprawia, że nasze zespoły skupiają ludzi o różnych cechach, poglądach, doświadczeniach czy postawach życiowych. Rezultatem takiej po­zytywnej mieszanki jest większa kreatywność i otwartość w pracy na­szych zespołów. Dzięki kreatywności i zaangażowaniu naszych pracow­ników CEMEX tworzy innowacyjne rozwiązania i produkty spełniające oczekiwania naszych klientów.

Sukcesy biznesowe są możliwe także dzięki codziennym staraniom, aby CEMEX był przyjaznym miej­scem pracy. Dbamy o to, żeby każdy, bez względu na płeć, narodowość, pochodzenie etniczne, religię, wiek, orientację seksualną i niepełno­sprawność, był traktowany w naszej firmie z szacunkiem i miał równe szanse rozwoju. Taka różnorodność to nasz wielki zasób – dzięki niej możemy nawzajem czerpać inspira­cje z odmiennych doświadczeń czy tradycji.

Warto w tym kontekście wspo­mnieć, że już w 2013 roku CEMEX Polska, jako pierwsza firma z bran­ży budowlanej, został sygnatariu­szem Karty Różnorodności. Jest to dokument, który zobowiązuje do promowania równości i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy. Sta­nowi ona dla pracodawcy dodatkową mobilizację do podejmowania dzia­łań odpowiadających na potrzeby różnych grup pracowników.

Builder: Jak takie zobowiązania przekładają się na rzeczywiste działanie?

I.W.: Od wielu lat wdrażamy pro­gramy wspierające naszych pra­cowników, które koncentrują się na obszarach różnorodności płci, różno­rodności wiekowej oraz przeciwdzia­łaniu wykluczeniu zawodowemu. Są wśród nich projekty szkoleniowe dla kobiet i działania na rzecz osób, któ­re w sferze zawodowej mogą do­świadczać dodatkowych wyzwań ze względu na swój wiek. Pamięta­my także o młodych pracownikach – rodzicach.

Nasze inicjatywy były regularnie uwzględniane w publikacjach Forum Odpowiedzialnego Biznesu, prezen­tujących dobre praktyki firm w ob­szarze społecznej odpowiedzialności.

Builder: Jakimi dobrymi praktykami może się pochwalić CEMEX?

I.W.: Wspieramy kobiety w ich rolach życiowych i zachęcamy do rozwoju zawodowego. Z myślą o pa­niach pracujących w naszej fir­mie stworzyliśmy „Forum Kobiet”. Uczestniczki Forum zdobywa­ją umiejętności w obszarach takich jak komunikacja, asertywność, work- -life balance czy budowanie marki osobistej. Kobiety z CEMEX Polska współpracują również z Fundacją Business Boutiąue i biorą udział w zewnętrznym programie mentorin- gowym „POD RĘKĘ”. Firma prowa­dzi również wewnętrzne programy mentoringowe oraz coachingowe dla różnych grup pracowników.

Z kolei z myślą o pracownikach, którzy ukończyli 50 lat, powołaliśmy „Klub 50+”. W ramach programów rozwojowo-integracyjnych organizo­wane są cyklicznie inicjatywy wspie­rające członków klubu zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.

Dla pracowników – rodziców stwo­rzyliśmy program „Twoja Rodzina”. Mogą oni liczyć na elastyczny czas pracy, dodatkowe dni wolne od pracy i wyprawkę becikową. Osoby, które korzystają z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, mają natomiast dostęp do e-szkoleń, które pozwa­lają przygotować się do powrotu do pracy.

Prowadzimy kampanie informacyjno­-edukacyjne budujące świadomość w zakresie różnorodności oraz inklu- zywności. Poparte jest to naszym Ko­deksem Etyki, który pokazuje nasze wartości oraz zbiór zachowań, w tym m.in. szacunek do innych, niedy- skryminowanie różnorodnych grup pracowników, budowanie kultury wspólnego dialogu i porozumienia. Builder: CEMEX wspiera kobiety, rodziców i pracowników w różnym wieku. Co decyduje o takim wyborze kierunków działań?

I.W.: Inicjatywy na rzecz różno­rodności realizowane w CEMEX są poprzedzone dogłębną analizą istnie­jących potrzeb. Takie podejście zo­stało docenione w ramach badania Diversity IN Check, które pozwoliło zdiagnozować stopień zaawansowa­nia organizacji w zarządzaniu różno­rodnością i tworzeniu inkluzywnego środowiska pracy. Wysoki wynik, jaki uzyskaliśmy w badaniu, stanowi po­twierdzenie naszego zaangażowania w wymienionych obszarach i dodat­kową zachętę do podejmowania ko­lejnych inicjatyw.

PQ
open