SMART FOLIA
czyli folia adhezyjna Optitec – jak inteligentne szkło
Folia ciekłokrystaliczna LCD Optitec przyniesie takie same korzyści jak system szklany, ale staną się one realnie dostępne w krótszym czasie i przy zaangażowaniu zdecydowanie mniejszego nakładu pracy.
Zgodnie z obecnymi trendami projektanci wnętrz biurowych i architekci dążą do optymalizacji przestrzeni biurowej. Dążenia te wynikają z troski o zwiększenie efektywności pracowników i z podejmowanych prób podniesienia funkcjonalności budynków. Preferowane są rozwiązania, które pozwalają na stworzenie ludziom przebywającym w biurowych przestrzeniach jak najbardziej komfortowych warunków pracy przy jednoczesnym zwiększeniu funkcjonalności biurowców. Ich przestrzenie mają być dzisiaj już czymś więcej niż tylko miejscem pracy – branża dąży do uzyskania maksymalnej kompatybilności na linii człowiek – przestrzeń pracownicza.
Optitec od CreoConcept
Architektom i projektantom przychodzą z pomocą nowoczesne i innowacyjne rozwiązania takie jak smart glass – inteligentne szkło albo inteligentna folia adhezyjna. Rozważając zakup tej ostatniej, warto wziąć pod uwagę markę Optitec, znajdującą się w asortymencie firmy CreoConcept. Firma jest w trakcie realizacji prawdopodobnie największego w Polsce projektu polegającego na klejeniu folii LCD na przeszkleniach – o powierzchni około 3000 metrów kwadratowych.
Jakie są zalety tego rozwiązania?
Folia Optitec to folia adhezyjna, którą można przykleić na przeszkleniach każdego typu bez większej ingerencji w ich konstrukcję: to główny z jej atutów, bo folia sprawdza się zarówno w realizacjach planowanych, jak i tych już istniejących, w których klientowi zależy na zwiększeniu poczucia prywatności. Jej działanie oparte jest na wykorzystaniu warstwy ciekłokrystalicznej, która zmienia właściwości optyczne szkła. We wnętrzu folii znajdują się ciekłe kryształki, które w normalnych warunkach mają nieregularną strukturę, przez co utrzymuje ona mlecznobiały kolor. Działanie folii aktywuje impuls elektryczny, wysyłany za pomocą prostego przełącznika – pilota elektrycznego lub specjalnej aplikacji, która kontroluje jej przezierność. Folię można łatwo zintegrować z systemami automatyki domowej, zapewniając sobie jeszcze większą kontrolę nad jej użyciem.
W związku z faktem, że folia w stanie niezasilonym jest matowa i nieprzezroczysta, w przestrzeniach biurowych znajduje nieoczywiste zastosowania. Folia może działać jako ekran projekcyjny wysokiej jakości, bo jej właściwości ciekłokrystaliczne zapewniają wysoki kontrast. Tylna projekcja zapewnia wysoką jakość obrazu, przednią natomiast można wzmocnić dodatkową powłoką odblaskową.
Inwestycja w przyszłość
Folię traktować trzeba jako inwestycję w przyszłość. Obniża temperaturę we wnętrzu, gdzie zostanie naklejona, wpływając na redukcję kosztów klimatyzacji. Ogranicza blask słońca wdzierający się do środka pomieszczenia, nie obciążając jego konstrukcji – jest lekka. To idealne rozwiązanie w biurowcach typu szkło–beton.
Z funkcjonalnego punktu widzenia zasada działania smart folii Optitec niczym nie różni się od smart glass opartego na urządzeniach ciekłokrystalicznych. Inteligentne szkło umożliwia zarządzanie przestrzenią biurową poprzez kontrolowanie ilości przepuszczanego światła i ciepła słonecznego dokładnie w taki sposób, w jaki robi to folia adhezyjna. Różnica leży, po pierwsze, w elastyczności, a po drugie, w koszcie konkretnego rozwiązania.
Smart folia może być montowana na każdego rodzaju przeszkleniu, w odróżnieniu od inteligentnego szkła, które wymaga rozmontowania całości dotychczasowej konstrukcji, w której osadzono szyby, co jest rozwiązaniem kosztowniejszym i wymagającym większego wysiłku oraz większego nakładu czasu i pracy. Przy zastosowaniu folii niebagatelne znaczenie mają też kwestie związane z logistyką danego przedsięwzięcia, one również przemawiają za wyborem tej opcji. Zdecydowanie lepszym, mniej kosztownym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem będzie wybór elektrycznej folii LCD Optitec zamiast decydowania się na smart glass rozumiany dosłownie. Folia przyniesie takie same korzyści jak system szklany, ale staną się one realnie dostępne w krótszym czasie i przy zaangażowaniu zdecydowanie mniejszego nakładu pracy.