– sposób na eksport polskiego przemysłu budowlanego?
Cyfryzacja projektowania w budownictwie modułowym to gwarancja rozwoju na rodzimym rynku i sposób na eksport polskiego przemysłu budowlanego.
Mimo że wzrost cen materiałów w ostatnich miesiącach delikatnie wyhamował, gospodarka nie oszczędza niestety rynku budowlanego. Deweloperzy budują obecnie mniej mieszkań niż w czasie lockdownu, a sektor publiczny wciąż czeka na dofinansowanie. Nie da się ukryć, że każdy szuka oszczędności. Wszyscy staramy się odpowiedzieć na te wyzwania. Są przedsiębiorstwa stawiające na nowe technologie budowlane, inne przechodzą transformację cyfrową. Co, jeśli połączymy te dwa pomysły? Okazuje się, że można wtedy nie tylko z sukcesem działać na rodzimym rynku, ale również eksportować polskie produkty za granicę. Zobaczmy, jak współpraca UNIHOUSE i Arkance Systems wyniosła budownictwo modułowe w naszym kraju na kolejny, wyższy poziom rozwoju.
Budownictwo modułowe w drewnie, czyli jakie?
Początki budownictwa modularnego sięgają połowy XX w., kiedy to zauważono zalety modułowych kontenerów w transporcie morskim. Szybko okazało się, że budynki mieszkalne, użyteczności publicznej lub nawet handlowe mogą być ustawiane w sposób analogiczny do załadunku wielkich kontenerowców. Problemem mógł być jednak rozmiar. Należało przyjąć taką wielkość gotowych elementów przestrzennych, aby można je było łatwo i bezpiecznie przetransportować. Takie ograniczenie spowodowało rozwój budownictwa modułowego w dwóch różnych kierunkach. Pierwszy z nich opierał się na elementach płaskich, które – przy zachowaniu właściwych wymiarów – były proste do transportowania, a następnie złożenia w gotowy obiekt. Niestety produkcja płaskich elementów zwiększała liczbę łączeń wykonywanych na budowie i znacznie wydłużała czas montażu. Drugim kierunkiem stało się zastosowanie przestrzennych klatek o ustalonym powtarzalnym wymiarze, które – ustawiając je jedna na drugiej – można było przekształcić w gotowy obiekt budowlany.
Niezmiennie od dekad najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi w budownictwie modułowym są żelbet, stal i drewno. Drewniane konstrukcje przeżywają jednak w ostatnim czasie prawdziwe odrodzenie. To właśnie w tym sektorze specjalizuje się firma UNIHOUSE z Bielska Podlaskiego – jedno z największych przedsiębiorstw w branży drewnianego budownictwa modułowego w Europie. UNIHOUSE S.A. należy do Grupy Uni- bep S.A., działającej w kilku obszarach budownictwa. Unibep jest generalnym wykonawcą w kraju i za granicą, zajmuje się szeroko pojętym budownictwem drogowo-mostowym, a poprzez spółkę UNIDEVELOPMENT jest również deweloperem na rynku warszawskim, poznańskim i radomskim. Grupa Unibep S.A., z polskim kapitałem i ponad 70-letnią historią, to nie tylko jedno z najważniejszych przedsiębiorstw budowlanych w naszym kraju – przyczynia się również do ekspansji rodzimego sektora budowlanego za granicą. Obecnie kluczowym rynkiem dla firmy jest Norwegia, jednak budynki wyprodukowane w polskiej Fabryce Domów można spotkać również na terenie m.in. Szwecji czy Niemiec.
Ostatnimi czasy budownictwo modułowe przebiło się do świadomości opinii publicznej dzięki tymczasowym szpitalom covido- wym oraz modułowym mieszkaniom dla uchodźców ze Wschodu. Trzeba jednak pamiętać, że takie firmy jak UNIHOUSE od wielu lat z sukcesem realizują ambitne plany w zakresie prefabrykowanego budownictwa. Firma ma na swoim koncie ponad trzy tysiące gotowych mieszkań wybudowanych metodą modułową. Wiąże się to nieodłącznie z procesem prefabrykacji poszczególnych elementów. Fabryka w Bielsku Podlaskim, o powierzchni całkowitej 7,2 ha, w tym 19 000 m2 zadaszonej hali produkcyjnej, wypełnia potrzeby produkcyjne sięgające 2000 modułów rocznie. Innowacyjne technologie umożliwiają realizację budynków liczących nawet do ośmiu kondygnacji. W pełni skomputeryzowane linie produkcyjne pozwalają na precyzyjne odtworzenie projektu, który przesyłany jest za pomocą światłowodów do maszyn konstrukcyjnych. Cały proces powstawania budynku odbywa się w hali, skąd na teren budowy wyjeżdżają gotowe moduły bądź panele. Dzięki temu na miejscu budowy w zaledwie kilkanaście godzin może powstać nawet budynek wielorodzinny. Moduły produkowane w fabryce są kompletnymi, gotowymi do wmontowania komponentami. Zawierają wszystkie niezbędne instalacje i systemy, są odpowiednio ocieplone i wykończone w taki sposób, aby mogły zostać zamontowane jako gotowe elementy. Dodatkowym atutem modułów powstających w Bielsku Podlaskim jest wykończenie lokali „pod klucz” już na etapie produkcji. Zabieg ten znacznie skraca czas odbioru budynku przez stosowne organy publiczne oraz przyspiesza czas wprowadzenia się klienta końcowego. Jest to bardzo realna oszczędność i kusząca propozycja dla potencjalnego nabywcy.
Cyfryzacja projektowania w budownictwie modułowym
Wciąż pozostaje pytanie: jak to wszystko jest zaprojektowane? Budownictwo modułowe, choć upraszcza cały proces inwestycyjny, stawia przed projektantami nie lada wyzwanie. Duża szczegółowość drewnianej konstrukcji nośnej, jak i nasycenie modułu instalacjami i systemami sprawiają, że tradycyjne podejście projektowe z wykorzystaniem możliwości technologii CAD już nie wystarcza. Właśnie dlatego firma UNIHOUSE zdecydowała się na zmianę metodyki prac projektowo-produkcyjnych, wdrażając BIM wraz z firmą Arkance Systems Poland.
Wszystko zaczęto się od przejścia z 2D do 3D. Klasyczny AutoCAD został zastąpiony przez jego branżową odmianę, czyli AutoCAD Architecture, ale szybko okazało się, że i to nie wystarczy. Kolejnym krokiem było znalezienie właściwego narzędzia obsługującego zarówno modelowanie w 3D, jak i tworzenie oraz zarządzanie bazą danych informacji niezbędnych do precyzyjnego modelowania. Wybór padł na aplikację Revit od Autodesk. Mimo że doskonale radziła sobie z zagadnieniami architektoniczno- budowlanymi, tworzenie warsztatowych rysunków (układu belek, ocieplenia, warstw wykończeniowych, rozwiązań konstrukcyjnych przy otworach) było procesem trudnym i czasochłonnym. Wtedy z pomocą przyszło nowe narzędzie do detalowania prefabrykowanych konstrukcji drewnianych firmy AGACAD, która stanowi część Grupy Arkance Systems Poland.
Nowoczesne narzędzia dla procesu projektowego i produkcji wprowadzane przy wsparciu zaufanych partnerów, takich jak Arkance Systems, to realna przewaga, którą systematycznie buduje firma UNIHOUSE.
Dodatek AGACAD Wood Framing Suite, bo o nim mowa, pozwolił w znacznym stopniu zautomatyzować projektowanie szkieletu drewnianego wraz ze wszystkimi elementami wykończeniowymi. Oczywiście złożoność projektu nadal stawiała przed projektantami wiele wyzwań. W pierwszej kolejności musieli oni zmienić sposób myślenia o powstającej konstrukcji. Teraz nie był to już tylko zbiór linii składający się na rysunek techniczny poszczególnych elementów, lecz trójwymiarowa reprezentacja graficzna bazy danych, którą należało odpowiednio skonfigurować, aby maksymalnie zautomatyzować cały proces. Inne wyzwanie stanowiło skoordynowanie modelu wielobranżowego uwzględniającego przebieg niezbędnych instalacji. Tu również pomogły rozwiązania AGACAD, takie jak Smart Opening, automatyzujące projektowanie otworów technologicznych w warstwach konstrukcyjnych kontenerów.
Oprócz dostarczenia pełnego pakietu rozwiązań z kolekcji AEC Autodesk oraz szeregu nakładek firma Arkance Systems przeprowadziła zespoły projektowe w UNIHOUSE przez tajniki poszczególnych narzędzi. Projektanci odpowiednich branż zyskali nie tylko instrumenty do pracy, ale również potrzebne wprowadzenie i przeszkolenie z zakresu implementowanego oprogramowania.
Mimo że proces transformacji cyfrowej firmy wciąż trwa, już można powiedzieć, że projektanci UNIHOUSE z pomocą specjalistów Arkance Systems osiągnęli swoje sukcesy. Efektem dotychczasowej pracy jest pełnowartościowa dokumentacja warsztatowa oparta na modelach 3D, która może zostać przekazana na produkcję. Tutaj otwierają się przed UNIHOUSE nowe przestrzenie do implementowania kolejnych standardów metodyki BIM. Obecnie trwają prace na dalszymi etapami wdrożenia. W planach jest m.in. rozwijanie platformy do wymiany informacji poprzez technologie oparte na chmurze. Równolegle mocny nacisk kładziony jest na jak najbardziej efektywną integrację efektów pracy projektowej z systemami na produkcji. Cyfrowa transformacja nigdy nie jest łatwa, a efekty są mierzalne często dopiero w długofalowej perspektywie. Dzięki swoim działaniom firma UNIHOUSE będzie jednak dostarczać coraz to lepsze, bardziej zaawansowane produkty w krótszym czasie, stając się jeszcze bardziej konkurencyjną.
Reasumując, drewniane budownictwo modułowe to niewątpliwie przyszłość, zwłaszcza w branży mieszkaniowej. Choć głównym rynkiem dla UNIHOUSE nadal jest Europa Zachodnia, wiatr zmian czuć również na naszym rodzimym podwórku. Budynki z modułów drewnianych to wysoki komfort użytkowy, korzystny mikroklimat, niemal dwukrotnie szybsza budowa, lekka konstrukcja, a jednocześnie bezpieczeństwo przeciwpożarowe. To wszystko jest jednak możliwe i opłacalne pod warunkiem zastosowania optymalnych technologii na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Nowoczesne narzędzia dla procesu projektowego i produkcji, wprowadzane przy wsparciu zaufanych partnerów, takich jak Arkance Systems, to realna przewaga, którą systematycznie buduje firma UNIHOUSE. Między innymi właśnie dzięki takim działaniom UNIHOUSE cieszy się mianem lidera rozwoju rynku budownictwa modułowego w drewnie i z sukcesem eksportuje nowoczesne rozwiązania na rynki zachodniej Europy.
O firmie: Arkance Systems to jeden z największych dostawców oprogramowania CAD w Europie. W ofercie firmy, poza audytem potrzeb, konsultacjami i wdrożeniem oprogramowania, znajdują się aplikacje własne usprawniające i automatyzujące pracę projektową. Arkance Systems pomaga firmom architektonicznym oraz inżynieryjnym na każdym etapie realizacji inwestycji – od koncepcji, poprzez projektowanie i analizę, aż po zarządzanie gotową inwestycją. Oferuje rozwiązania CAD i BIM, które zwiększają wydajność realizacji nawet najbardziej niecodziennych projektów.
Zespół liczy obecnie ponad 500 pracowników, w tym blisko 300 inżynierów aplikacyjnych, obsługuje ponad 120 tys. użytkowników poprzez europejską sieć we Francji, w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Polsce, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Czechach i na Słowacji oraz na Węgrzech.