Home Materiały i Technologie WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA MIEJSKA ZA HISTORYCZNYMI MURAMI
WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA MIEJSKA  ZA HISTORYCZNYMI MURAMI
0

WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA MIEJSKA ZA HISTORYCZNYMI MURAMI

0
0

La Poste du Louvre w Paryżu w nowej odsłonie od 2022 roku

Zabytkowy XIX-wieczny budynek La Poste du Louvre – dawna siedziba paryskiego urzędu pocztowego – został przekształcony przez francuskiego architekta Dominique’a Perraulta w tętniący życiem, wielofunkcyjny kompleks o typowo miejskim charakterze. Ważnym elementem tej udanej transformacji są nowoczesne konstrukcje szklane, które pozwoliły stworzyć współczesny budynek użyteczności publicznej. Za ich wykonanie odpowiadała hiszpańska firma GRUPO ALUMAN oraz jej dostawcy: VitroChaves i SWISSPACER.

Budynek La Poste du Louvre, wzniesiony przez architekta Juliena Guadeta w centrum Paryża w 1888 roku, przez niemal półtora wieku współtworzył historię Poczty Francuskiej. Wraz z ewolucją usług pocztowych obiekt przechodził w tym czasie szereg modernizacji. Już w chwili jego powstania Julien Guadet uznał La Poste za budynek, który z założenia powinien pozwalać na ciągłe adaptacje – w miarę jak zmieniać się będą potrzeby przestrzenne poczty. Za klasycystycznymi kamiennymi fasadami kryją się więc technologie budowlane epoki przemysłowej. Dzięki zastosowaniu żelaznych kratownic o dużej rozpiętości rówieśnik Gustave’a Eiffela stworzył duże, halowe przestrzenie, które oferują dużą elastyczność po dziś dzień. Są one otoczone szklanymi elewacjami, które wpuszczają do środka maksymalną ilość światła dziennego i zapewniają panoramiczny widok.

Indywidualny dobór charakterystyki szyb do poszczególnych pomieszczeń
Duże przeszklone powierzchnie zostały starannie zaprojektowane, aby spełnić wszystkie wymagania dotyczące wysokiej izolacyjności akustycznej i termicznej, a także odporności ogniowej. Elewacje dziedzińca składają się z kurtynowej konstrukcji słupowo-ryglowej z okładzinami aluminiowymi i podwójnymi szybami. Łącznie 5500 metrów kwadratowych ścian osłonowych zostało wyposażonych w różne właściwości, w zależności od wymagań pomieszczeń znajdujących się za nimi: szyby kuloodporne dla komisariatu policji oraz antywłamaniowe i przeciwpożarowe w innych przypadkach. Pięciogwiazdkowy hotel otrzymał 2000 metrów kwadratowych szklanej fasady z panelami akustycznymi, dwupiętrowe skrzydła biurowe wyposażono w szklane dachy z szybami o wysokiej przezierności i tekstylnymi żaluzjami zewnętrznymi, natomiast na tarasie restauracji panoramicznej zaprojektowano przeszkloną fasadę stalową.

Wymagające zadanie wykonania fasad powierzono hiszpańskiej firmie GRUPO ALUMAN, natomiast przeszklenia zostały wykonane przez jej partnera, firmę VitroChaves.

W szybach zespolonych architekci wykorzystali ciepłe ramki dystansowe SWISSPACER klasy premium. W niemal wszystkich przeszkleniach na wszystkich poziomach budynku została użyta ramka dystansowa SWISSPACER Ultimate w kolorze czarnym. Wyróżnia się ona doskonałą jakością, najwyższą wydajnością energetyczną i szlachetnym wyglądem. Dzięki dobrej współpracy z firmą SWISSPACER przy tym wymagającym i prestiżowym projekcie GRUPO ALUMAN będzie uwzględniać możliwość zastosowania ramki dystansowej od szwajcarskiego producenta w innych projektach z zakresu elewacji, realizowanych teraz i w przyszłości.SWISSPACER to firma obecna na całym świecie, lider innowacji w dziedzinie ciepłych ramek dystansowych. Jej produkty wyróżniają się doskonałymi parametrami funkcjonalnymi i dopracowaną estetyką. Ważnym uzupełnieniem oferty jest element wyrównujący ciśnienie w szybach zespolonych – SWISSPACER AIR. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1998 roku i należy do Grupy Saint-Gobain.

www.swisspacer.com

open