Największa inicjatywa promująca bezpieczeństwo w miejscu pracy, zrzeszająca aż 17 największych firm budowlanych, zaprezentowała film zapowiadający dziesiąty Tydzień Bezpieczeństwa. Udział w nagraniach wzięli prezesi wszystkich 17 firm członkowskich, by symbolicznie pokazać, że o bezpieczeństwie mówią jednym głosem.
Jubileuszowy Tydzień Bezpieczeństwa stał się pretekstem do wykonania wyjątkowej produkcji, w której spotkali się wszyscy reprezentanci czołowych polskich firm budowlanych tworzących Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Każdy z prezesów nagrał własny film adresowany do pracowników swojej firmy. Jednocześnie kompilacja fragmentów wszystkich filmów stanowi unikatowy materiał do komunikacji zewnętrznej, który będzie promować ideę bezpieczeństwa i zapowie tegoroczne święto BHP. Film ten to również symbol, świadczący o tym, że wszystkie firmy zrzeszone w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie mają dokładnie taki sam przekaz, mówią jednym głosem i w kwestii bezpieczeństwa nie ma między nimi żadnych różnic.
– W ciągu ostatnich lat bardzo się powiększyliśmy, nasze Porozumienie tworzy już 17 największych graczy na rynku. Nasze oddziaływanie na branżę jest więc ogromne, dlatego wykorzystując chociażby potencjał naszych mediów społecznościowych chcieliśmy pokazać, że choć firmy różnią się od siebie wielkością, przychodami czy segmentami, w których są aktywne, a na co dzień konkurują między sobą o kontrakty, to w kwestii bezpieczeństwa wszystkie są jednomyślne. Każdy prezes otrzymał do przeczytania ten sam tekst, nagrania zrealizowała ta sama ekipa, wystosował tę samą odezwę do swoich ludzi. Film główny z udziałem wszystkich szefów pokazuje, że każdy z nich przywiązuje równie dużą wagę do kwestii BHP – mówi Michał Wasilewski, dyrektor koordynujący Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.
Realizacja filmów była wyzwaniem logistycznym ze względu na ograniczenia czasowe oraz wiele lokalizacji rozsianych po całej Polsce. Mimo to dbałość o wspólną ideę sprawiła, że udało się ukończyć produkcję w terminie i z oczekiwanym efektem.
– Chcieliśmy zaoferować każdemu z szefów firm sprawiedliwe, dokładnie takie same warunki, ponieważ w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie wszyscy jesteśmy równi, nikt nie jest faworyzowany – komentuje Michał Wasilewski.
Realizacji podjęła się Telewizja Wschód, nagrania trwały ponad dwa miesiące. Efekty pracy – zarówno nagrania pojedynczych prezesów jak i film zbiorczy – można oglądać na stronie Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie oraz w mediach społecznościowych wszystkich 17 firm stowarzyszonych. Premiera odbyła się 17 kwietnia, na miesiąc przed startem Tygodnia Bezpieczeństwa, największej w Polsce inicjatywy na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach.
W ramach tegorocznej edycji przewidziano kilkaset godzin wykładów i prelekcji, ćwiczenia praktyczne, spotkania z ekspertami, webinary. Udział w tegorocznym, dziesiątym już święcie promocji odpowiedzialności w miejscu pracy weźmie nawet 30 tys. osób: pracowników, podwykonawców, dostawców, inwestorów. Patronat nad tegorocznym Tygodniem Bezpieczeństwa objęły GDDKiA, PIP, SPBT, UTK, PSE i CIOP.
Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, w ciągu 10 lat istnienia Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej to Polska najbardziej poprawiła bezpieczeństwo na budowach. Z kraju o najwyższej liczbie wypadków śmiertelnych na 100 tys. zatrudnionych (21,49) znalazła się wśród państw o najniższym wskaźniku najpoważniejszych zdarzeń (5,18), wyprzedzając Austrię (6,11), Francję (7,98) czy Belgię (8,33).