Home Builder Green Z DUCHEM EKOLOGII
Z DUCHEM EKOLOGII
0

Z DUCHEM EKOLOGII

0
0

Z MICHAŁEM GOSPODARKIEM, Inżynierem ds. Sprzedaży Projektowej w Immergas Polska, rozmawia Danuta Burzyńska, Redaktor Naczelna „Buildera”.

Danuta Burzyńska: Blisko 60 lat temu trzech wizjonerów: Romano Amadei, Gianni Biacchi i Giuseppe Carra założyło mały warsztat, by produkować i dostarczać do domów rozwiązania grzewcze. Wizjonerów – bo już w tamtych latach rozumieli, że muszą być one ekologiczne i energooszczędne. To początek historii marki Immergas, także w Polsce. Teraz drugim segmentem działalności firmy, równie istotnym jak oferta dla domów jednorodzinnych, jest oferta dla obiektów użyteczności publicznej. Co takiego wyjątkowego proponuje Immergas? Czym wyróżniacie się na tle konkurencji?

Michał Gospodarek: Immergas działa na rynku polskim od 27 lat. Oferta domowa już na stałe wpisała się w rynek grzewczy. Byliśmy jedną z pierwszych marek, która wprowadziła kotły kondensacyjne do swojej oferty. Zawsze podążaliśmy z duchem ekologii i zależało nam, aby nasi klienci byli zadowoleni z naszych produktów. Oferta obiektowa pojawiła się w naszym portfolio nieco później, ale sprzedaż dla obiektów zawsze była naszym drugim filarem. Ponad 5 lat temu została podjęta decyzja o utworzeniu odrębnego działu, który bezpośrednio zaopiekuje się projektantami, wykonawcami czy deweloperami. Dział sprzedaży projektowej składa się przede wszystkim z inżynierów z wieloletnim doświadczeniem w branży grzewczej oraz pracowników biurowych, którzy wspierają pracę w regionie. Naszym głównym zadaniem jest pozyskiwanie klientów i sprzedaż, ale nie tylko to liczy się w naszej pracy. W ofercie Immergas mamy takie urządzenia jak: kotły, pompy ciepła, hybrydowe pompy ciepła i akcesoria do stworzenia kompletnej kotłowni. Niezawodność tych urządzeń ważna jest przede wszystkim dla inwestora, który będzie korzystał z nich na co dzień. Na potrzeby obsługi biur projektowych wprowadziliśmy specjalne standardy, które pozwalają nam na kompleksową i szybką reakcję na ich potrzeby. Każde zapytanie z biura projektowego obsługiwane jest przez Dział Sprzedaży Projektowej. Oferta projektowa wysyłana jest w ciągu maks. 2 dni roboczych i zawiera: schemat hydrauliczny oparty na rozwiązaniach i produktach Immergas, karty techniczne produktów, bloki, rysunki urządzeń w plikach DWG, pełne zestawienie materiałowe w cenach katalogowych, czyli wszystko, co potrzebne do przygotowania projektu instalacji. Inżynierowie działający na terenie całej Polski spotykają się nie tylko z projektantami, wykonawcami, ale również odwiedzają inwestycje, aby w jak najlepszy sposób dobrać odpowiednie rozwiązanie i zaspokoić potrzeby inwestora. W naszej ofercie mamy pełną gamę produktów. Nie są to jedynie kotły gazowe wiszące (35–120 kW) i stojące (150–900 kW), ale również pompy ciepła, zasobniki c.w.u., elementy hydrauliczne wraz ze sprzęgłem, elementy kominowe oraz automatyka, dzięki czemu jesteśmy w stanie z naszych produktów zbudować kompletną kotłownię. Projektanci często decydują się na umieszczenie naszych urządzeń w projekcie właśnie ze względu na ogromne możliwości i elastyczność w dopasowaniu ich do potrzeb inwestycji i inwestora.

D.B.: Jakie są aktualne wyzwania branży rynku grzewczego, szczególnie w budownictwie deweloperskim i wielkopowierzchniowym? Jakie niespodzianki czekają na wykonawców i projektantów? Na co powinni być gotowi?

M.G.: Jednym z aktualnych wyzwań rynku grzewczego zarówno w budownictwie deweloperskim, jak i wielkopowierzchniowym jest obniżenie emisji CO2. W związku ze zmianami klimatycznymi inwestycje wykonywane są w technologiach przyjaznych dla środowiska, które mają ograniczać emisję CO2 do atmosfery. Niewątpliwie dużym wyzwaniem w nowo powstających inwestycjach jest dostosowanie rozwiązań grzewczych do przepisów oraz standardów energetycznych wprowadzonych przez Unię Europejską i pakiety klimatyczne. Projektanci muszą zwracać uwagę na wymagania, dotyczące nie tylko izolacji termicznej, wentylacji, ale przede wszystkim rodzaju instalacji grzewczej. Coraz częściej pojawiają się rozwiązania hybrydowe, łączące w sobie dwa źródła ciepła, jak np. kocioł kondensacyjny i pompa ciepła. Dla projektantów oraz wykonawców jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, ale konieczne. Takie propozycje również posiadamy w swoim portfolio. Są to nie tylko systemy hybrydowe, łączące ze sobą dwa samodzielnie występujące urządzenia, ale również gotowe urządzenia, czyli hybrydowe pompy ciepła. Systemy hybrydowe sprawdzają się w budynkach kubaturowych, gdzie konieczne staje się zastosowanie kotła o dużej mocy i dołączenie do tego pompy, która w przypadku mniejszego zapotrzebowania na ogrzewanie będzie w stanie pracować, nie angażując kotła. Hybrydowe pompy ciepła jako jedno urządzenie najlepiej sprawdzają się w domach i budownictwie deweloperskim. Takie hybrydowe ogrzewanie z zastosowaniem naszych produktów działa już na terenie Polski. Pokazujemy je jako przykład najczęściej podczas szkoleń.

Praca na budowie uświadomiła mi, jak ważne
jest indywidualne podejście do każdego obiektu.

D.B.: Edukacja i otwarty do niej dostęp oraz aspekt ekonomiczny, czyli poszukiwanie sposobów obniżenia kosztów eksploatacji, powodują, że świadomość konsumencka rośnie. Według analityków rynku badających trendy związane z ekologią ponad połowa (51,1 proc.) zwraca uwagę na ekologiczne rozwiązania podczas remontów. Branża budowlana dostrzega ogromną szansę na utrzymanie tegorocznej produkcji w związku z modernizacją budynków. A jak wygląda termomodernizacja w budynkach użyteczności publicznej? Czy równie chętnie, pomimo wyższych kosztów początkowych, wybierane są ekologiczne rozwiązania?
M.G.: Termomodernizacja w wielkopowierzchniowym budownictwie kubaturowym to zmiany mające na celu, po pierwsze, zwiększenie efektywności energetycznej, a po drugie – generowanie oszczędności. Nie mówimy tutaj tylko o finansach, ale również o zmniejszeniu użycia paliw kopalnych. Cele te osiągniemy dzięki polepszeniu izolacji termicznej ścian, dachu, możemy również wymienić okna oraz drzwi. Jednak jednym z ważniejszych elementów zwiększenia efektywności energetycznej jest wymiana rodzaju systemu grzewczego. Jak Pani zauważyła, dzisiejszy inwestor to świadomy klient. Obecnie wielu inwestorów decyduje się na ekologiczne rozwiązania w budynkach, coraz częściej czują, że mają wpływ na stan środowiska naturalnego. Prawdą jest, że koszt zamontowania pompy ciepła czy hybrydowej pompy ciepła jest wyższy niż zamontowania kotła na pellet, ale dzięki oszczędnościom, jakie generują zeroemisyjne budynki, ta inwestycja szybko się zwraca, a inwestor ma niższe rachunki za ogrzewanie i prąd.

Dużym wyzwaniem w nowo powstających
inwestycjach jest dostosowanie rozwiązań
grzewczych do przepisów oraz standardów
energetycznych wprowadzonych przez Unię
Europejską i pakiety klimatyczne.

D.B.: Jak przyśpieszyć termomodernizację w Polsce?
M.G.:
Termomodernizacja budynku wymaga dokładnej analizy, projektu, wykonania przez specjalistów. Kluczowe jest, aby zainwestowane pieniądze przyniosły oczekiwane efekty w postaci niższych rachunków. Warto więc na początku inwestycji przeprowadzić audyt energetyczny, który pomoże nam w przeprowadzeniu prac modernizacyjnych. Trzeba tu również wspomnieć o programach dotacyjnych, które pomagają sfinansować taką inwestycję. Kolejnym bardzo ważnym i kluczowym punktem jest edukacja. Nie tylko ekologiczna, ale przede wszystkim ta techniczna i specjalistyczna. Żeby sprostać wymogom pakietów klimatycznych, jak Fit for 55, potrzeba wykwalifikowanych instalatorów, którzy przeprowadzą te termomodernizacje. Mamy w Polsce za mało specjalistów posiadających wiedzę i uprawnienia do przeprowadzenia zmian. Dlatego w Immergas kładziemy duży nacisk na edukację właśnie instalatorów, serwisantów oraz projektantów. Wprowadziliśmy system certyfikacji instalatorów, co potwierdza zdobytą przez nich wiedzę i umiejętności oraz znajomość naszych produktów. Podczas szkoleń, nie tylko omawiamy ofertę produktów, ale również mówimy o przepisach i ich zastosowaniu w praktyce. Bierzemy udział w konferencjach, targach i spotkaniach, bo chcemy trafić do jak najszerszego grona odbiorców. Uczestniczymy w forach dla zarządców nieruchomości w całej Polsce i omawiamy, jak można zmodernizować kotłownie, aby obniżyć koszty eksploatacyjne.

D.B.: Jest Pan ekspertem, dostarcza klientowi nie tylko ofertę, ale także swoją wiedzę i doświadczenie (know-how). Na jakie zagadnienia zwraca Pan szczególną uwagę? Proszę o uwzględnienie kwestii doboru urządzeń.
M.G.: W branży grzewczej jestem od 11 lat. Na początku swojej kariery zawodowej pracowałem jako inżynier budowy na dużych obiektach deweloperskich oraz wielkopowierzchniowych. Praca na budowie uświadomiła mi, jak ważne jest indywidualne podejście do każdego obiektu. To, na co zwracam szczególną uwagę w mojej pracy, to obsługa klienta, ale nie tylko do momentu sprzedaży. Wielokrotnie zdarza się, że po zakończeniu inwestycji klient zostaje bez opieki. W Immergas działamy inaczej. Kładziemy duży nacisk na obsługę przed- i posprzedażową. Nasze zrealizowane inwestycje są kontrolowane, kontaktujemy się z klientem po roku od uruchomienia w celu sprawdzenia opinii na temat jakości produktów oraz obsługi przez współpracujących z nami serwisów. Często jesteśmy obecni przy uruchomieniu kotłowni i wielokrotnie w czasie jej montażu. Zdecydowanie rzetelność i zrozumienie potrzeb to kwestie dla mnie najważniejsze. n

open