Home Biznes i Ludzie DALUX USER DAYS 2023
DALUX USER DAYS 2023
0

DALUX USER DAYS 2023

0
0

User Days to coroczny event organizowany przez firmę Dalux, podczas którego eksperci z branży dzielą się swoją wiedzą w zakresie cyfrowej transformacji, zachęcając do nauki, odkrywania nowych zastosowań i nawiązywania kontaktów z lokalną społecznością użytkowników Dalux. Wydarzenie odbyło się 27 kwietnia 2023 roku w warszawskim hotelu Verte.

W pierwszej części spotkania Natalia Piechura, BIM Coordinator w STRABAG, przedstawiła korzyści wynikające z prawidłowego przygotowania projektu oraz dokumentacji do wdrożenia platformy Dalux BOX PRO. Uczestnicy User Days mieli okazję poznać wiele praktycznych przykładów wykorzystania modułu. Uwagę zwróciła funkcjonalność komentarzy, co znacząco ułatwia komunikację między uczestnikami procesu. Podkreślono również znaczenie odpowiedniego przygotowania kodyfikacji dokumentacji przed rozpoczęciem projektu.

Technologia w służbie wiedzy

Kolejni prelegenci, Paweł Czernecki – Specjalista ds. Dokumentacji oraz Dawid Ślusarczyk – BIM Modeler z firmy Erbud, zaprezentowali intrygującą tematykę: INSTAnt STORY by Erbud. To propozycja nowego ujęcia kwestii zbierania dokumentacji fotograficznej z realizowanego projektu. Zdjęcia wykonywane z kątem widzenia 360° pozwoliły osiągnąć niesamowitą precyzję oraz jakość obrazów, a zastosowane z modelem BIM umożliwiły szybką i precyzyjną weryfikację postępu prac.

Jakub Kulig, Kierownik Zespołu BIM z firmy Warbud, oraz Szymon Dorna, BIM Manager z firmy BIM Manufacture, podkreślili ważność ustrukturyzowanego i metodycznego podejścia do wdrożeń, jak również do zarządzania informacją, a także, posługując się przykładem budowy CZSK w Poznaniu, omówili zastosowanie Dalux FIELD. Zobaczyliśmy przykłady usprawnienia komunikacji poprzez wykorzystywanie zadań we współpracy między uczestnikami, możliwość wyświetlania modeli zawierających wielką liczbę szczegółów, a jednocześnie dostęp do dokumentacji 2D i 3D dla wszystkich uczestników projektu.

W dalszej części Bartosz Rodak – Główny Specjalista ds. BIM oraz Krzysztof Gniecki – Kierownik Robót Elektrycznych w Mostostal Warszawa zwrócili uwagę na fundamenty potrzebne do osiągnięcia sukcesu, takie jak: czynnik ludzki, konieczność szkoleń i przedstawienie jasnych celów, a także na znaczenie skalowalności oraz konieczność przenoszenia wypracowanych rozwiązań jako standardu dla kolejnych projektów.

Współpraca i dostęp do informacji

Z kolei Wojciech Fleming – Deputy Project Manager i Bartłomiej Przysiecki – BIM Coordinator / ME Specialist w firmie Bilfinger Tebodin przedstawili wykorzystanie platformy Dalux z nieco innej perspektywy, a mianowicie z punktu widzenia i z perspektywy potrzeb inwestora zastępczego. Mowa o znaczeniu dostępu do dokumentacji z dowolnego miejsca, nie tylko z komputera, ale również poprzez wykorzystywanie tabletów oraz telefonów, np. podczas obchodów na budowie.

Zagadnienie współpracy pomiędzy uczestnikami procesu z wykorzystaniem platformy Dalux poruszyli natomiast Karolina Adamska – Project Manager z Pekabex BET oraz Piotr Świta – Deputy Director reprezentujący MLP Group. Głównym motywem ich wystąpienia była konieczność porozumienia w zakresie ustalania procesów prowadzących do zbierania informacji z myślą o późniejszym zarządzaniu budynkiem. Temat kontynuował Maciej Wiśniewski, CEO / Prezes Zarządu reprezentujący firmę Loredo RES, który pokazał liczne przykłady wykorzystania komponentów, zestawień, tabel oraz szczegóły analizy danych, których interpretacja jest kluczowa przy zarządzaniu tak dużą liczbą obiektów.

Jednym z prelegentów User Days był Mateusz Włosek,

BIM Coordinator z firmy Spravia, który zaprezentował liczne przykłady wykorzystania systemu Daluxz perspektywy inwestora. Podczas jego wystąpienia uczestnicy mieli okazję poznać unikatowe przykłady standaryzacji rozbudowanych procesów, których rezultatem są dane potrzebne deweloperowi do bieżącej analizy postępów prac i odbiorów.

Bezpieczeństwo i wszechstronność

Agata Emerling, Health & Safety Advisor w YIT Development, również przedstawiła wykorzystanie platformy z punktu widzenia inwestora, z tym że w obszarze nadzoru BHP. Pokazano elektroniczne formularze,które wspierają proces kontroli, jak również liczne współczynniki dające wynik w czasie rzeczywistym.W końcowym etapie wystąpień ekspertów Karolina Karpowicz – Senior BIM Engineer oraz Marcin Grzelak– BIM Manager z firmy Gulermak przedstawili zaawansowane wykorzystanie modułu infrastruktury na przykładzie rozbudowy drugiej linii metra w Warszawie. Zespół wyjaśnił, w jaki sposób Dalux może wspomóc wszystkie procesy: od przygotowania, przez projektowanie,aż po realizację inwestycji. W prezentacji pokazano,jak Dalux procesuje dane przestrzenne, między innymi GIS: ortofotomapy czy linie trasowania. Zagadnienie infrastruktury kontynuował Maximiliano Silva,Rigenstrup Product Specialist w Dalux. Pokazał on nowe funkcje, które pojawią się w systemie.Uczestnicy spotkania otrzymali również zaproszenie na kolejne wydarzenie organizowane przez Dalux– Summit 2023, który odbędzie się 7-8 listopada w Kopenhadze, a także zachętę do śledzenia webinarów online na dalux.com.


Szymon Kurek: Czym jest Dalux User Day?

Rafał Witkowski: To wydarzenie organizowane we wszystkich krajach, w których Daluxma swoje lokalne biuro, i tam, gdzie jest już społeczność użytkowników Dalux. Jak państwo widzicie, to wyjątkowy event, w trakcie którego nasi klienci dzieląsię swoimi doświadczeniami z koleżankami i kolegami z branży. Cieszymy się, że dzięki coraz większej liczbie zaawansowanych i zaangażowanych użytkowników możemy tworzyć społeczność nastawioną na dzielenie się wiedzą z innymi.

Sz.K.: Czym się wyróżnia to wydarzenie?

R.W.: Nie znajdziemy tu ogólnych informacji marketingowych, natomiast bardzo dużą ilość technicznej wiedzy przekazanej przez praktyków z branży. Usłyszymy o sukcesach, ale również o tym, co się nie sprawdziło i jaka była droga do osiągnięcia zamierzonego celu. Niejednokrotnie jest tu przekazywane know-how, prezentacje są bardzo techniczne i merytoryczne,co nas cieszy. Jest to również okazja do zobaczenia, w jaki sposób inne firmy wykorzystują ten sam zestaw narzędzi, i z wielką radością obserwujemy, że każdy robi to w inny, dostosowany do potrzeb danej organizacji i projektu sposób. Jest to najlepszy dowód na to, że oferujemy elastyczne narzędzie, które w swoim DNA posiada łatwość obsługi i konfiguracji.

W przerwach mamy okazję do rozmowy z przedstawicielami innych firmi projektów. Możemy nawiązać nowe znajomości oraz podzielić się swoimi przemyśleniami.

Sz.K.: Nie spodziewaliśmy się tak dużej liczby gości. Mieliśmy wyobrażenie raczej o kameralnych warsztatach.

R.W.: Faktycznie grono użytkowników Dalux dynamicznie się powiększa. Uważam, że jak na drugą edycję Dalux User Day 170 osób z czołowych firm szeroko pojętej branży budowlanej w Polsce to powód do radości. Natomiast jest to przede wszystkim zasługa naszych prelegentów i czasu,który zainwestowali w przygotowanie tak unikatowych treści, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Każdy z 16 prelegentów opowiada o innym zastosowaniu systemów oferowanych przez Dalux. To najlepszy dowód na to, że jesteśmy w stanie zaproponować skalowalne rozwiązania – od koncepcji po zarządzanie obiektem.

tags:
open