Home Architecture Design Ytong Panel SWE
Ytong Panel SWE
0

Ytong Panel SWE

0
0

Ekspresowa budowa ścian

Brak wykwalifikowanych wykonawców, presja czasu, rosnące koszty robocizny – tak wygląda dziś sytuacja na rynku budowlanym. Odpowiedzią na te wyzwania są systemy wielkoformatowe, które ograniczają liczbę potrzebnych pracowników i znacząco przyspieszają realizację inwestycji. Niekwestionowanym liderem w produkcji wielkich formatów ściennych jest Xella Polska. W swoim zakładzie w Ostrołęce uruchomiła właśnie produkcję kolejnego systemu do szybkiej budowy o nazwie Ytong Panel SWE. To innowacyjna technologia, która może odmienić polskie budownictwo.

Polski rynek budowlany zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze kilkanaście lat temu relacja kosztów robocizny do zakupu materiałów wynosiła średnio 20 proc. do 80 proc. Dziś stosunek ten wynosi już pół na pół. Sytuacja zbliża się do unijnej średniej, w której praca stanowi aż 70 proc. kosztów inwestycji.

Inwestorzy coraz częściej wybierają technologie budowlane, które pozwalają znacząco ograniczyć koszty robocizny, bo zmniejszają liczbę potrzebnych pracowników i roboczogodzin. Xella Polska od kilku lat mocno rozwija strategię Efektywnej Budowy, oferując, jako jedyny producent betonów komórkowych i silikatowych w Polsce, całą gamę produktów wielkoformatowych oraz miniżurawie do ich montażu. Klienci otrzymują też wsparcie działu projektowego BIM – wyjaśnia Robert Turski, Prezes Zarządu Xella Polska.

Efektywna Budowa
Strategia Efektywnej Budowy pomaga rozwiązać jeden z problemów polskiego rynku pracy – ciągły deficyt pracowników budowlanych. Polska ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej i mimo olbrzymiego napływu uchodźców z Ukrainy niedobór rąk do pracy w branży budowlanej utrzymuje się na wysokim poziomie.

Duże elementy ścienne, stropowe i dachowe, jak i związana z nimi mechanizacja prac są przyszłością budownictwa w Polsce, bo nie tylko ograniczają liczbę pracowników na budowie, ale też skracają czas realizacji – przekonuje Prezes Turski. – Dlatego sukcesywnie rozwijamy naszą ofertę w tym segmencie. Mimo trudnej obecnie sytuacji gospodarczej obserwujemy stały wzrost sprzedaży naszych systemów wielkoformatowych. Od dawna mamy w ofercie bloki wapienno-piaskowe Silka Tempo, a od kilku lat produkujemy i sprzedajemy duże bloki z betonu komórkowego Ytong Jumbo. Teraz rozszerzamy naszą produkcję w Polsce o dwa typy paneli ściennych Ytong. Dotychczas Ytong Panel do ścian działowych oraz Ytong Panel SWE do ścian konstrukcyjnych były sprowadzane z zakładów Xelli w Niemczech. Produkcja na miejscu pozwoli nam obniżyć cenę i zwiększyć konkurencyjność naszych rozwiązań do szybkiej budowy – dodaje Prezes Xella Polska.

Wielomilionowa inwestycja w Ostrołęce
Do wdrożenia produkcji paneli Ytong wybrano fabrykę w Ostrołęce. Ten zakład wielokrotnie wygrywał Międzynarodowy Konkurs Jakości Betonów Komórkowych, w którym rywalizują zakłady Ytong ze wszystkich oddziałów Xella Group z całego świata. Właśnie zakończyła się tam wielomilionowa inwestycja w linię produkującą duże panele ścienne. Od marca specjaliści z holenderskiej firmy Aircrete Europe, która jest liderem w dostarczaniu maszyn i technologii do zakładów produkcyjnych autoklawizowanego betonu komórkowego, budowali linię i montowali urządzenia.

O tym, z jakimi trudnościami wiązała się ta inwestycja, opowiada Krzysztof Siarkiewicz, Kierownik Projektu i Regionalny Dyrektor Produkcji Xella Polska. – To było spore wyzwanie projektowe, inżynieryjne i logistyczne, by wstawić nową instalację do funkcjonującego zakładu i połączyć ją z istniejącą linią i jej systemami bezpieczeństwa czy komunikacji. Skala trudności była zdecydowanie wyższa, niż gdybyśmy budowali nową linię od podstaw. Tym bardziej że ciąg produkcji paneli ściennych Ytong tylko na początkowym etapie, przygotowania zbrojenia, i na końcowym, czyli pakowania, zyskał zupełnie nowe instalacje. Środek procesu produkcji opiera się na już istniejącej linii, w tym na tych samych autoklawach, które służą do produkcji drobnowymiarowych bloczków Ytong. Kilka elementów jednak wymagało zmian, szczególnie na odcinku krajalnicy, która przeszła znaczącą modernizację – mówi Dyrektor Siarkiewicz.

W ostatnich miesiącach trwały testy zamontowanych maszyn, a także kalibrowanie procesu produkcji. Obecnie odbywa się już produkcja pełnego asortymentu obu systemów paneli ściennych: Ytong Panel oraz Ytong Panel SWE. Ten ostatni, choć był w ofercie Xella Polska od kilku lat, ma być teraz bardziej dostępny, także cenowo, będzie również oferowany w znacznie szerszej gamie produktów. Lokalna produkcja zmniejszy też ślad węglowy inwestycji wznoszonych z paneli ściennych Ytong z racji krótszego transportu z zakładu w Ostrołęce na place budowy w Polsce.

Innowacyjne panele ścienne
Dotychczas na polskim rynku nie było takiego produktu jak Ytong Panel SWE. To wielkowymiarowe, modułowe panele z betonu komórkowego. Projektanci dobierają wysokość elementów do wysokości danej kondygnacji – dzięki czemu pojedynczy element sięga od podłogi (a właściwie od ułożonej na niej warstwy startowej) po strop. Wysokość elementów Ytong Panel SWE produkowanych w Ostrołęce wynosi od 180 cm do 300 cm, a szerokość mieści się w zakresie od 29,9 cm do 59,9 cm. Panele SWE dostępne są w dwóch rodzajach grubości: 20 cm lub 24 cm.

Tak szeroka gama produkowanych elementów daje projektantom swobodę projektową. System Ytong Panel SWE ma więc zalety prefabrykatów, ale bez ich wad w postaci zbytniej typizacji i ograniczonej liczby modułów. Szeroki asortyment paneli Ytong pozwala tworzyć z nich budynki o różnych typach brył i skali. Umożliwia wznoszenie ścian we wszystkich rodzajach domów jednorodzinnych (w tym szeregowych), jak i niższych budynkach wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej – takich jak pawilony handlowo-usługowe, budynki biurowe, administracyjne itp.

System Ytong Panel SWE dostępny jest w odmianie P4/500, która cechuje się wytrzymałością na ściskanie 4 N/mm2 i klasą gęstości 500 kg/m3. Masywna i wytrzymała konstrukcja ścian umożliwia mocowanie do nich nawet ciężkich przedmiotów czy okładzin fasady. Dzięki właściwościom betonu komórkowego możliwe jest łatwe i szybkie wykonywanie bruzdowania czy wycinanie otworów.

Najszybszy system budowlany w swojej klasie
Jednak cechą szczególnie wyróżniającą system Ytong Panel SWE na tle innych technologii betonu komórkowego dostępnych na rynku jest najwyższe tempo montażu ścian. Ekspresową budowę umożliwiają duże wymiary elementów Ytong Panel SWE oraz mechanizacja prac budowlanych. Panele montuje się za pomocą dźwigu, miniżurawia lub HDS-u. Jedynie dolną warstwę startową muruje się z drobnowymiarowych bloczków Ytong, a na nich ustawia się już jeden obok drugiego wysokie panele ścienne.

Ściany nośne, w tym zewnętrzne, wznosi się w systemie Ytong Panel SWE nawet cztery razy szybciej w porównaniu z murowaniem z drobnowymiarowych bloczków! Wydajność jest najwyższa spośród wszystkich technologii ściennych z betonu komórkowego.

Dwuosobowa brygada monterów wraz z operatorem dźwigu przez 8 godzin jest w stanie postawić nawet 150 m2 przegród w systemie Ytong Panel SWE, podczas gdy trójka murarska w tym samym czasie zdoła wymurować tylko ok. 40 m2 ściany ze zwykłych bloczków. Takie nadzwyczajne tempo pozwala postawić mury kondygnacji typowego domu jednorodzinnego w ciągu jednego dnia roboczego.

Krótszy czas realizacji to szereg korzyści dla inwestorów, oznacza bowiem niższe koszty stałe prowadzenia budowy i szybszy zwrot zainwestowanych środków. Z kolei mechanizacja budowy przekłada się na mniejszą liczbę potrzebnych pracowników. Dwuosobowa ekipa montująca ściany za pomocą dźwigu z powodzeniem zastępuje klasyczny, trzyosobowy zespół murarski.

Wsparcie działu projektowego BIM
Xella Polska nie tylko oferuje systemy do szybkiej budowy, ale gwarantuje również wsparcie techniczne na każdym etapie inwestycji, jak też przygotowanie pełnego projektu konstrukcji. Jego opracowaniem zajmuje się wyspecjalizowany dział projektowy BIM Xella Polska. Przygotowuje on projekt oraz model 3D budynku w technologii BIM. Na jego podstawie z zakładu Ytong na budowę wysyłane są dokładnie dopasowane i ponumerowane elementy Ytong Panel SWE. Ich wmontowanie w ściany odbywa się na podstawie precyzyjnych planów montażowych, również przygotowanych przez dział projektowy BIM.

Xella Polska na życzenie klienta może również samodzielnie wykonać montaż elementów na placu budowy, w ramach swojej usługi wykonawstwa o nazwie Construction Services. Klient rozlicza się z producentem za metr kwadratowy gotowej ściany i nie musi się już martwić o dostarczenie materiału budowlanego, logistykę budowy czy robociznę.

Zalety wykonawcze
System Ytong Panel SWE ma wiele zalet wykonawczych, np. nie ma potrzeby przycinania elementów na budowie, panele są produkowane na pełną wysokość pomieszczenia – wystarczy je podnieść i ustawić w odpowiednim miejscu. Do montażu nie są potrzebne dodatkowe rusztowania. Pracę ułatwiają wspomniane plany montażowe z numerami poszczególnych elementów. Dzięki planom ogranicza się wszelkie błędy wykonawcze oraz straty przy docinaniu paneli.

Ytong Panel SWE to płyty o najwyższej dokładności wymiarowej. Po zamontowaniu elementów gładka powierzchnia paneli tworzy jednolite podłoże do tynkowania. Równą powierzchnię ścian jest łatwiej i taniej wykończyć, co z pewnością docenią inwestorzy.

Ytong Panel SWE Ultra+ do ściany jednowarstwowej
Jeszcze przed końcem lata 2023 roku na polskim rynku pojawi się nowa odmiana paneli o niższej gęstości (300 kg/m3) i o grubości wynoszącej 36,5 cm. Będzie to Ytong Panel SWE Ultra+, system, który również będzie produkowany w Ostrołęce. Umożliwi on budowę energooszczędnych ścian jednowarstwowych o współczynniku przenikania ciepła U = 0,2 W/(m2K).

Ekspresowa budowa konstrukcji w technologii Ytong Panel SWE Ultra+ w połączeniu z brakiem konieczności montażu dodatkowej warstwy ocieplenia oznaczać będzie jeszcze większe przyspieszenie realizacji inwestycji i oszczędność kosztów.

Rewolucja technologiczna
Uruchomienie produkcji Ytong Panel i Ytong Panel SWE w Ostrołęce to, jak zapowiada Xella Polska, dopiero początek. – Traktujemy obecną linię jako pierwszy, bazowy etap inwestycji. Jeśli sprzedaż Ytong Panel i Ytong Panel SWE będzie szybko rosnąć, przewidujemy jej drugi etap, który pozwoli zwiększyć moce produkcyjne zakładu w Ostrołęce – tłumaczy Dyrektor Krzysztof Siarkiewicz.

Czy panele ścienne z autoklawizowanego betonu komórkowego zawojują rynek budowlany w Polsce? Nie ma co do tego wątpliwości Prezes Turski. – To nie jest zwykła premiera kolejnej, nowej odmiany bloczków ABK. Uruchomienie nowej linii produkcyjnej paneli ściennych stanowi rewolucję technologiczną, która przenosi działalność Xella Polska na wyższy poziom. Stajemy się praktycznie bezkonkurencyjnym dostawcą wielkich formatów ABK w Polsce – przekonuje Prezes Xella Polska.

open