Szklane harmonie, czyli o oknach w Bielskim Centrum Kultury
Jazzowe improwizacje, klasyczne dźwięki i współczesne aranżacje rozbrzmiewają każdego dnia w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej. Przed kilkoma laty dokonano tu kompleksowej przebudowy, a jej istotnym akcentem była wymiana oszklenia oraz przegród wewnętrznych i zewnętrznych z wykorzystaniem produktów aluminiowych marki WIŚNIOWSKI.
To obiekt zabytkowy, zatem architekci skupili się na stworzeniu przestrzeni, w której kultura wysoka zostanie zaprezentowana w nowoczesnym stylu z zachowaniem historycznego klimatu miejsca. W XIX-wiecznym budynku znajduje się obecnie jedna z najnowocześniejszych sal koncertowych w Polsce. Zachowano tu wszystkie elementy nawiązujące do tradycji, jednocześnie wyposażając w sprzęt spełniający najbardziej wyśrubowane wymagania artystów.
Efekt już od progu
Gości Bielskiego Centrum Kultury wita nowa, szklana elewacja budynku. To łącznie niemal 500 mkw. konstrukcji aluminiowo-szklanych najwyższej jakości. Całość została wykonana ze szkła przeciwsłonecznego w szarym odcieniu, co nadaje budynkowi wyjątkowego charakteru. Chroni również przed nadmiernym nagrzewaniem budynku poprzez ograniczenie dostawania się promieni słonecznych. Przyciemniona szyba wywołuje jednocześnie ciekawy efekt wizualny w środku poprzez załamanie światła, tworząc tym samym klimatyczny nastrój.
Front budynku to konstrukcja o gigantycznej powierzchni ponad 300 mkw. Taki rodzaj fasady wymaga specjalnych wzmocnień, które utrzymają jej ciężar. Hartowane szyby są nie tylko wytrzymałe, ale także chronią przed pokaleczeniem w przypadku stłuczenia. Dla bezpieczeństwa odwiedzających, zgodnie z wymogami przeciwpożarowymi, zamontowano tu zamki antypaniczne, które służą szybkiemu i bezpiecznemu otwarciu drzwi ewakuacyjnych przez napierający tłum.
Ochrona przeciwpożarowa
W trosce o bezpieczeństwo odwiedzających zastosowano szereg rozwiązań mających na celu zminimalizowanie skutków ryzyka związanego z ewentualnym pożarem budynku. Obiekt wyposażono w urządzenia monitoringowe i przeciwpożarowe połączone bezpośrednio ze stanowiskami służb ratowniczych. To m.in. nowoczesne systemy audio oraz pompa mgły wodnej.
W celu spełnienia rygorystycznych wymogów ochrony przeciwpożarowej, zastosowano systemy fasadowe WIŚNIOWSKI o odpowiedniej odporności ogniowej. W części konstrukcji duże przeszklenia łączą się kątowo z fasadą przeciwpożarową, co wzmacnia ich wytrzymałość w przypadku wystąpienia pożaru. W szczególnie newralgicznych miejscach wykorzystano specjalistyczne szkło ognioodporne, które stanowi wypełnienie systemu MB-78EI. Zastosowany rodzaj stolarki zatrzymuje ogień w pomieszczeniu nawet do 60 minut, co pozwala na rozpoczęcie skutecznej akcji ratowniczej.
Nieograniczone możliwości
Systemy fasadowe WIŚNIOWSKI pozwalają na całkowite oszklenie elewacji budynku w dowolnym kształcie i formie. Możliwość kompatybilnego połączenia z drzwiami i oknami aluminiowymi daje niemal nieograniczone możliwości twórczej realizacji nawet najbardziej odważnego projektu architektonicznego. Jakość produktów potwierdzają najlepsze parametry szczelności, izolacji akustycznej i cieplnej, a także wysokie parametry wytrzymałościowe pozwalające na uzyskanie bezpiecznych, przeszklonych budowli monumentalnych.
Dowiedz się więcej na: https://www.wisniowski.pl/