Home News Grupa NDI dokończy budowę Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskie
Grupa NDI dokończy budowę Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskie
0

Grupa NDI dokończy budowę Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskie

0
0

Na terenie Kampusu Politechniki Gdańskiej powstaje budynek Centrum Ekoinnowacji. Grupa NDI podpisała umowę i przystąpiła do wykonania wszystkich instalacji wewnętrznych wraz z pracami wykończeniowymi i aranżacyjnymi oraz zajmie się zagospodarowaniem terenu. W budynku zaprojektowano między innymi nowoczesne, proekologiczne systemy pozyskiwania energii odnawialnej. To już kolejny projekt wykonywany przez Grupę NDI na rzecz Politechniki Gdańskiej.

Projektowany budynek Centrum Ekoinnowacji z garażem podziemnym znajduje się przy ulicy Siedlickiej. Aktualnie na ukończeniu jest stan surowy budynku i rozpoczynają się prace związane wykonywaniem elewacji i dachu.

Kondygnacje nadziemne zajmą sale konferencyjno-szkoleniowe, audytoria, laboratoria oraz pomieszczenia biurowe. W kondygnacji podziemnej zaprojektowano pomieszczenia techniczne i magazynowe, a także halę garażową. Budynek składa się z części połączonych przeszklonym holem, skomunikowanych przez łącznik z tzw. budynkiem Hydro należącym do Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Budynek jak i jego otoczenie we wszystkich częściach dostępne są dla osób niepełnosprawnych. Centrum Ekoinnowacji zaprojektowano jako obiekt wolnostojący, czterokondygnacyjny, całkowicie podpiwniczony, o wysokości 17,92 m.

W budynku Centrum Ekoinnowacji znajdą się nowoczesne, proekologiczne systemy pozyskiwania energii odnawialnej, takie jak ogniwa fotowoltaiczne czy pompy ciepła, które będą obsługiwać wybrane fragmenty budynku, oraz współpracować z podstawowymi, tradycyjnymi źródłami energii. W wybranej części budynku zaprojektowano też instalacje odzyskiwania wody deszczowej oraz wody „szarej”. Takie rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie zużycia wody. Budynek będzie wyposażony w nowoczesne układy sterowania.

Dla naukowców i studentów Politechniki Gdańskiej powstająca inwestycja będzie pełnić funkcję dydaktyczną, laboratoryjną oraz badawczą. Stanie się również zapleczem badawczo-rozwojowym dla najważniejszych specjalizacji regionu Pomorza, tj.: budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska. Obiekt zaprojektowało biuro architektoniczne FORT, a głównym projektantem budynku jest prof. Antoni Taraszkiewicz

open