Home Materiały i Technologie FASADY PRZYSZŁOŚCI: NOWY SYSTEM SŁUPOWO-RYGLOWY MB-MT50N
FASADY PRZYSZŁOŚCI: NOWY SYSTEM SŁUPOWO-RYGLOWY MB-MT50N
0

FASADY PRZYSZŁOŚCI: NOWY SYSTEM SŁUPOWO-RYGLOWY MB-MT50N

0
0

System ściany słupowo-ryglowej MB-MT50N to całkowicie nowa konstrukcja, zaprojektowana przez inżynierów ALUPROF w oparciu o wytyczne certyfikacji Cradle to Cradle, odpowiadając wymogom zrównoważonego rozwoju i idei gospodarki obiegu zamkniętego. Posiada szerokość konstrukcyjną 50 mm i zalety dotychczas funkcjonujących systemów słupowo-ryglowych ALUPROF, dodatkowo dając większe możliwości projektowe i lepsze parametry techniczne. Jest zoptymalizowany zarówno w zakresie kształtów oraz parametrów wytrzymałościowych profili, jak i pod względem akcesoriów, a zastosowane w nim rozwiązania ułatwiają montaż konstrukcji na budowie.

Zalety nowego produktu docenią przede wszystkim wykonawcy, którzy dzięki zastosowanym w tym systemie rozwiązaniom konstrukcyjnym będą mogli wykonywać fasady w krótszym czasie, przy łatwiejszej prefabrykacji i uzyskując zabudowę o bardzo dobrej funkcjonalności w zakresie odwodnienia i wentylacji, szczególnie istotnej w przypadkach skomplikowanych konstrukcji.

Na szczególną uwagę zasługują bardzo dobre parametry techniczne fasady MB-MT50N– w przeprowadzonym badaniu prototypu uzyskano:

  • przepuszczalność powietrza w klasie AE 1950 Pa
  • wodoszczelność w klasie RE 1950 Pa
  • odporność na obciążenie wiatrem na poziomie 3000 Pa

To parametry wyższe, niż w przypadku fasady MB-SR50N.

System dostępny jest w dwóch wersjach termicznych wyposażonych w nowatorskie izolatory: wersja standardowa posiada izolator ABS/TPE, a wersja SI ma izolator PET/PE, który pozwala uzyskać bardzo niską przenikalność cieplną fasady. Parametr Uf w tej fasadzie może osiągnąć wartość od 0,55 W/(m2K), co jest wartością zauważalnie wyższą w porównaniu nawet do najlepiej izolowanego termicznie wariantu fasady MB-SR50N HI+. Świadczy to o spełnieniu przez system MB-MT50N wymagań certyfikatu Instytutu Domów Pasywnych phi Darmstadt.

W skład systemu MB-MT50N wchodzą nowe kształtowniki, a także nowe uszczelki, izolatory oraz akcesoria. Jednymi z najbardziej charakterystycznych cech konstrukcji są: dodatkowa komora pod gniazdem uszczelki w kształtownikach słupów oraz dwie serie kształtowników rygli, co daje możliwość stosowania tzw. dwóch rzędów rygli. Pozwala to na projektowanie i realizację fasad o konstrukcji bardziej skomplikowanej, niż do tej pory, przy jednoczesnym zapewnieniu wydajnego, 3-stopniowego systemu drenażu umożliwiającego kaskadowe odprowadzenie wody w każdym rodzaju połączenia słup-rygiel i rygiel-rygiel. Kolejną cechą odróżniającą kształtowniki MB-MT50N od poprzedników serii MB-SR50N jest tzw. „otwarty kielich”, w który wchodzi wkręt. Zapewnia to uzyskanie odpowiedniej siły docisku a jednocześnie nie wymaga przewiercania się przez ściankę kształtownika, co w połączeniu z ujednoliconym systemem mocowania wypełnień opartym na wkrętach z gniazdem Torx jest kolejną cechą ułatwiającą i przyspieszającą montaż konstrukcji na budowie. Rodzaje montażu fasad opartych na MB-MT50N obejmują zarówno klasyczny montaż słupów i rygli jak i montaż tzw. drabinowy.

System MB-MT50N pozwala na stosowanie szkła zespolonego o grubości: od 20 do 64 mm. Pod względem funkcjonalnym daje dużą swobodę stosowanych elementów otwieranych, zarówno bazujących na klasycznych systemach okienno-drzwiowych Aluprof, systemach przesuwnych i podnoszono przesuwnych, jak i tych przeznaczonych stricte do fasad słupowo-ryglowych, takich jak okna odchylne lub odchylno-wysuwne, a także okna dachowe.

tags:
open