Home Materiały i Technologie Park Centralny w Gdyni z posadzkami żywicznymi Deckshieldna podziemnym parkingu
Park Centralny w Gdyni z posadzkami żywicznymi Deckshieldna podziemnym parkingu
0

Park Centralny w Gdyni z posadzkami żywicznymi Deckshieldna podziemnym parkingu

0
0

Otwarty niedawno park Centralny to jedna z największych i najważniejszych inwestycji zrealizowanych w Gdyni w ostatnich latach. W ramach tego imponującego projektu w samym centrum miasta stworzono ogólnodostępną, zieloną przestrzeń do rekreacji i aktywności na świeżym powietrzu oraz wybudowano przestronny, podziemny parking na 270 samochodów. Na powierzchni 7 600 m2 wykonano w nim poliuretanowo-kwarcowy system posadzkowy Deckshield marki Flowcrete, wiodącego eksperta od posadzek żywicznych.

Park Centralny zajmuje obszar ponad 7 ha pomiędzy aleją Piłsudskiego oraz ulicami Świętojańską, Partyzantów i Kazimierza Tetmajera. Za jego koncepcję architektoniczno-urbanistyczną odpowiadała, wyłoniona w konkursie, pracownia Arch-Deco z Gdyni. Dzięki tej inwestycji zamieniono starszą, częściowo zdegradowaną parkową przestrzeń w centrum miasta w atrakcyjne miejsce wypoczynku dostępne dla wszystkich mieszkańców. Zachowano przy tym jak największą część wieloletniego drzewostanu oraz nasadzono ponad 150 nowych drzew oraz dziesiątki tysięcy nowych roślin – krzewów, pnączy, roślin cebulowych, traw ozdobnych oraz bylin.

Inwestycję zrealizowano w trzech etapach. W 2019 roku oddano do użytku pierwszą część nowego parku służącą głównie rekreacji, a w 2020 roku zakończono drugi etap z atrakcjami dla miłośników aktywnego wypoczynku. Poza zielenią, ścieżkami i małą architekturą znalazły się w nich m.in. ogród sensoryczny, zewnętrzne siłownie, wybieg dla psów, duży plac zabaw dla najmłodszych, linowy plac zabaw, rozbudowany skatepark i multimedialna fontanna.

Trzeci, niedawno ukończony etap prac był realizowany od połowy kwietnia 2022 roku i obejmował największą część parku, czyli obszar 4,5 ha pomiędzy pawilonem w pobliżu skateparku a Urzędem Miasta Gdyni. Jego wykonawcą była wyłoniona w drodze przetargu firma Budimex. Koszt tej części inwestycji wyniósł 63,4 miliona złotych. W ramach tego etapu parku Centralnego powstała nowa infrastruktura, m.in.: staw z fontanną, który zimą będzie pełnić funkcję lodowiska, zielone polany piknikowe, boisko, tor wrotkarski/rolkarski i trasa biegowa, pawilon gastronomiczny oraz podziemny parking i pomieszczenia techniczne parku.

Parking, usytuowany na poziomie „-1”, oferuje 270 miejsc postojowych oraz stojaki na rowery. Prowadzą do niego liczne wejścia i wyjścia, jest dostępny i przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Został zaprojektowany w atrakcyjnej kolorystyce, mocny akcent stanowią słupy i klatki schodowe w ciepłych odcieniach żółtego, pomarańczowego oraz czerwonego. Na powierzchni 7600 m2 wykonano w nim poliuretanowo-kwarcowe posadzki żywiczne Deckshield, w szarym kolorze z białymi oznakowaniami poziomymi. Miejsca postojowe dla rodzin z dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami wyróżniono kolorami żółtym i niebieskim.

Posadzki parkingowe Deckshield to wysokiej jakości rozwiązanie na parkingi i do garaży, zbudowane z żywicy poliuretanowej wzmocnionej piaskiem kwarcowym. Systemy te są elastyczne i wodoszczelne, a przy tym trwałe, wytrzymałe mechanicznie i odporne na ścieranie. Mają wysoką zdolność mostkowania rys w betonowym podłożu, dzięki czemu skutecznie zabezpieczają elementy konstrukcyjne przed działaniem czynników zewnętrznych. Są odporne na działanie paliw, olejów, smarów i innych samochodowych płynów eksploatacyjnych, a także chlorków zawartych w solach odladzających, wwożonych na powierzchnię parkingu na oponach. Dodatek piasku kwarcowego nadaje im właściwości przeciwpoślizgowe.

Poza systemem posadzkowym Deckshield w parku Centralnym w Gdyni wykonano także 250 m2 posadzek epoksydowych Flowcoat SF41.

Posadzki żywiczne w tej inwestycji wykonała firma RODAM Danuta Jędrzejewska z Gdańska, Autoryzowany Wykonawca Flowcrete.

tags:
open