Home Materiały i Technologie 4 SPOSOBY NA SPRYTNE ROZWIĄZANIA GEOTECHNICZNE DLA PRZEMYSŁU
4 SPOSOBY NA SPRYTNE ROZWIĄZANIA GEOTECHNICZNE DLA PRZEMYSŁU
0

4 SPOSOBY NA SPRYTNE ROZWIĄZANIA GEOTECHNICZNE DLA PRZEMYSŁU

0
0

Posadowienie nowych budynków gospodarczych, realizacja podziemnych zbiorników oraz komór dla hut, elektrociepłowni oraz spalarni. Wykonanie przesłon przeciwfiltracyjnych dla zakładów produkcyjnych, wykonanie sarkofagów dla elektrowni jądrowych, posadowienie dla nowych instalacji w rafineriach czy portów instalacyjnych. Bez względu na rozmiar robót Soletanche Polska dobierze odpowiednie rozwiązanie geotechniczne i wykona obiekt pod klucz lub w zakresie fundamentowania specjalistycznego. Zespół SMART natomiast wspomoże generalnych wykonawców w mniejszym zakresie.

Kompleksowo i pod klucz
Firma Soletanche w portfolio ma kilka realizacji wykonanych kompleksowo i pod klucz, głównie dla sektora energetycznego, w tym m.in. zbiornik retencyjny dla Elektrowni Opole czy wykonanie elementu instalacji termicznego przekształcania odpadów w Olsztynie. Na tej budowie Soletanche wykonało konstrukcję podziemnego bunkra, w którym magazynowe są odpady. To stąd trafiają do spalenia. Kluczowym zadaniem konstrukcji jest zapewnienie szczelnej komory, którą tworzą ściany szczelinowe o grubości 80 cm i głębokości do 18 metrów. Zakres prac obejmował realizację robót w powyższej technologii oraz wykonanie płyty dennej bunkra wraz z 17 baretami (fundamentami specjalistycznymi wykonanymi również w technologii ścian szczelinowych), które mają za zadanie przeniesienie obciążeń z nadziemnej części bunkra i obiektów sąsiednich. Prace realizowane były w ramach kontraktu podwykonawczego z firmą Strabag, będącą podwykonawcą dla konsorcjum firm z grupy Doosan.

Skuteczne rozwiązanie przeciwfiltracyjne
Generalny wykonawca powierzył Soletanche odcięcie dopływu zanieczyszczeń do stawu Kalina oraz zabezpieczenie wpływu na sąsiednie grunty hałdy zawierającej chemikalia składowane na tym terenie przez zakłady chemiczne „Hajduki”. Wykonanie przesłony miało na celu zatrzymanie infiltracji wód podziemnych z hałdy do stawu. Przesłonę posadowiono na głębokości 0,5 m w glinie, tworząc „szczelną kubaturę” w obrębie hałdy. Realizacja obejmowała 2 etapy:

  • Etap I – wykonanie przesłony w technologii slurry trench (przesłona kopana chwytakiem): obmiar: 3384 m2 – odcinek 304 m o zmiennej głębokości od 8 do 15 m, głównie wzdłuż brzegu stawu Kalina.
  • Etap II – wykonanie przesłony w technologii TRENCHMIX (z wykorzystaniem trenchera): obmiar: 7225 m2 – odcinek 834 m o zmiennej głębokości od 5 do 12 m.

Skomplikowane obiekty inżynieryjne w istniejących budynkach
Dobrym przykładem kunsztu inżynierskiego jest realizacja komory technologicznej dla linii cięcia wzdłużnego. Wykonano tutaj bardzo głęboki (29 m) zbiornik technologiczny w fabryce taśm aluminiowych w Bogumiłowie. Ściany szczelinowe mają kształt okręgu: naturalne przesklepienie gruntu umożliwia wykonywanie nawet głębokich zbiorników bez konieczności stosowania stropów rozpierających czy rozpór. Mamy tu do czynienia z wersją minizbiorników okrągłych – tylko 5,6 m średnicy. Zbiornik był wykonywany wewnątrz istniejącej hali fabrycznej; w innej części hali trwała normalna produkcja.

Pomocna dłoń doświadczonego wykonawcy w nieplanowanych sytuacjach
Istnieje czasem potrzeba wykonania przez doświadczonych certyfikowanych podwykonawców niewielkich zakresów geotechnicznych dla generalnych wykonawców. Gros realizacji wykonywanych przez Soletanche SMART to kontrakty na dużych realizacjach, gdzie na przykład pojawił się jakiś nieplanowany mniejszy zakres, który trzeba wykonać. Wówczas SMART jest idealnym partnerem posiadającyn doświadczenie i odpowiednie pozwolenia.

Archiwum: Soletanche Polska

open