Home Biznes i Ludzie AMALGAMAT DOŚWIADCZEŃ I WARTOŚCI
AMALGAMAT DOŚWIADCZEŃ I WARTOŚCI
0

AMALGAMAT DOŚWIADCZEŃ I WARTOŚCI

0
0

Z dr. inż. arch. TOMASZEM ŚNIEGULĄ, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Zarządzającym, oraz inż. SŁAWOMIREM BABIKIEM, Wiceprezesem Zarządu, Dyrektorem Operacyjnym w firmie ATZ.Projekt, rozmawia Danuta Burzyńska, Redaktor Naczelna „Buildera”.

Danuta Burzyńska: ATZ.Projekt jest młodym graczem na rynku, nową spółką w Grupie Adamietz. Przypomnijmy, proszę, jej powstanie w ubiegłym roku…

Tomasz Śniegula: Projekt powstał jako odpowiedź na oczekiwania rynku, aby grupa generalnego wykonawstwa i zarazem grupa producencka, jaką jest grupa Adamietz posiadająca w swoim portfelu 47 spółek, w tym spółkę deweloperską Lcube, miała w swoich szeregach wielobranżowe biuro projektów spełniające oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów krajowych i zagranicznych.

D.B.: W czym specjalizuje się ATZ.Projekt?

Sławomir Babik: ATZ.Projekt wykorzystuje pełne know-how całej grupy Adamietz, zaczynając od profilu producenckiego takich wyrobów jak płyty warstwowe Arpanel, konstrukcje prefabrykowane Prefar i konstrukcje stalowe Formopex poprzez samo doświadczenie i ład korporacyjny Adamietz sp. z o.o., a na doświadczeniu i kodzie organizacyjnym spółki Lcube kończąc, tworząc amalgamat najlepszych doświadczeń i wartości budowanych od wielu dekad. Wartości te pozwalają nam skoncentrować się przede wszystkim na projektowaniu obiektów przemysłowych i logistycznych, zgodnie z najsurowszymi wymogami i najnowocześniejszymi trendami projektowania dla inwestorów zagranicznych.

D.B.: Jakim potencjałem spółka dysponuje?

T.Ś.: ATZ.Projekt jest bardzo doświadczonym zespołem wywodzącym się ze struktur projektowo nadzorczych Adamietz sp. z o.o., doświadczenie naszych projektantów i specjalistów wynosi ponad dwie dekady. Jesteśmy prawie 40-osobowym biurem doświadczonych i energicznych 40-latków oraz młodych projektantów, których ambicja i chęć podziękowania Zarządowi spółki Adamietz sprawia, iż stawiamy sobie coraz bardziej ambitne cele. Odnosząc się do potencjału ATZ.Projekt, nie możemy nie nadmienić o szeregu sukcesów, które odnieśliśmy, pracując jako bardzo zintegrowany i wspierający się wzajemnie zespół. Nasze kompetencje to projektowanie w pełnym BIM, to znajomość zachodnich standardów, takich jak FM Global, VDS, normy NFPA, DIN, BS etc. i oczywiście tak jak reszta grupy mamy wdrożone struktury ESG, które pozwalają nam projektować zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, opartymi np. na niemieckim DGNB.

AGROAS Nowa Wieś Mała – hala magazynowa z salonem sprzedaży pojazdów rolniczych

D.B.: Jakie projekty wypełniają portfolio Państwa firmy?

S.B.: Jak wspomnieliśmy, nasze portfolio w klasycznym rozumieniu zawiera projekty obiektów przemysłowych, logistycznych i użyteczności publicznej. Wielu projektantów pracuje w grupie Adamietz od lat, ale są także nowe osoby, które wniosły dodatkową wartość z innych firm generalnego wykonawstwa czy międzynarodowych biur projektów. Ta wartość dodana przy pełnej synergii występującej w grupie Adamietz tworzy nam możliwości opracowania dosłownie każdego projektu w naszym kraju. Z działań nieklasycznych podjętych przez ATZ.Projekt można wskazać budowanie partnerstwa strategicznego z wieloma znanymi brandami zachodnimi oraz wspieranie procesu kształcenia kadr inżynieryjnych poprzez uczestniczenie w prowadzeniu odpowiednich studiów podyplomowych. Naturalnie nasze pełne portfolio zrealizowanych projektów znajdą Państwo na naszej stronie. Najbardziej dumni jesteśmy z tego, że z wieloma inwestorami pracujemy już wiele lat przy kolejnych inwestycjach.

EEP Kable, Sierakowo – hala produkcyjno-magazynowa z budynkiem biurowo socjalnym i infrastrukturą

D.B.: Z jakich zadań i w jakich zagadnieniach czerpiecie Państwo największe doświadczenie oraz budujecie swoje know-how?

T.Ś.: Najbardziej kształcą nas projekty, które mają szereg wymagań i przeciwności względem klasycznego modelu projektowania. Ostatnim ogromnym wyzwaniem było zaprojektowanie obiektu przemysłowego w strefie przemysłowej w Opolu opartego o zasady zrównoważonego budownictwa opisanego w instytucie DGNB. Obiekt ten ze względu na wymogi inwestora musiał uzyskać certyfikat na poziomie „Gold”, jest to pierwsza realizacja tego typu w kraju. I ten obiekt, jak i inne wykonane pod rygorami zachodnich regulacji, jest naszą chlubą i wyzwaniem, któremu jako zespół sprostaliśmy.

MB Wrzoski – serwis samochodów ciężarowych

D.B.: Z Państwa doświadczenia – w jakich obszarach proces inwestycyjny i projektowania napotyka obecnie na wyzwania?

S.B.: W chwili obecnej nie można nie zauważyć, iż proces inwestycyjny jest bardzo czuły na zmiany koniunkturalne. Zjawiska takie jak pandemia, wojna, niestabilność polityczna, powodują zachwianie stabilności decyzyjnej inwestorów, szczególnie tych zagranicznych. Nasz portfel jest pełen wygranych projektów, które czekają na reaktywacje decyzyjne inwestorów, dlatego 2023 rok był rokiem decyzji, a lata 2024–2026 w naszym odczuciu będą okresem wzmożonej aktywności produkcyjnej. W skali grupy Adamietz w zakresie projektów w formule „zaprojektuj i buduj” mówimy o kilku miliardach złotych w realizacji, co skutkuje wykonaniem dokumentacji za kilkadziesiąt milionów złotych.

D.B.: W bieżącym numerze „Buildera” badamy świadomość branży budowalnej w zakresie wykorzystania potencjału AI i BIG DATA, które w połączeniu z modelowaniem BIM, technologią IoT i innymi rozwiązaniami zyskują na znaczeniu w budownictwie. Jakie korzyści dla biznesu, budownictwa i środowiska, transformacji cyfrowej i zielonej transformacji, może przynieść technologia BIG DATA? Czy korzystacie z tych rozwiązań?

T.Ś.: Zastosowanie sztucznej inteligencji wraz z innymi rozwiązaniami cyfrowymi w chwili obecnej raczkuje. Aby stało się prozą życia inżyniera – te idee, metodyki i filozofie muszą zostać przeniesione z obecnej warstwy wirtualnej do warstwy fizycznej jako konkretne rozwiązania zgodne z danymi dyrektywami i przepisami prawa. Trendami, jakie zauważamy przy bardzo wysoko rozwiniętych wymaganiach korporacyjnych, jest tworzenie digital twinu na podstawie modelu BIM, zastosowanie standardów zrównoważonego budownictwa opartego o DGNB oraz dbałość o redukcję śladu węglowego.

D.B.: Podsumujmy zatem: Rok 2023 – jaki był? Rok 2024 – jaki będzie? – dla rynku budowlanego, rozwoju inwestycji oraz dla spółki ATZ.Projekt?

S.B.: Jak wspomnieliśmy, rok 2023 był bardzo niestabilny decyzyjnie dla inwestorów, ale nawet gdy inne biura projektów redukowały kadrę ze względu na zachwianie łańcucha decyzyjnego, my rozwijaliśmy zespół i nadal to robimy. To, czego się spodziewamy w następnych latach, to dynamiczny rozwój biura, kadr i kompetencji, zgodnie z krzywą rozwoju całej grupy. Jesteśmy wierni naszemu kodowi organizacyjnym, naszemu ładowi i zasadom, które zostały nam wpojone przez mentorów naszego zespołu, tj. Panów Prezesów Rajmunda Adamietz i Szczepana Kusibaba.

Archiwum: ATZ.Projekt

open