Home News Lafarge zmienia się w Holcim
Lafarge zmienia się w Holcim
0

Lafarge zmienia się w Holcim

0
0

1 lutego 2024 r. Lafarge Cement zmienił się w Holcim Polska. To kolejny etap transformacji, który podkreśla, że firma z producenta cementu, kruszyw i betonu staje się producentem innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych. Oznacza to rozszerzenie oferty produktowej od fundamentów aż po dach oraz bycie liderem dekarbonizacji i recyklingu materiałów w budownictwie.

Marka Lafarge, stanowiąca od 2015 r. część Grupy Holcim (wcześniej grupa LafargeHolcim), obecna jest na polskim rynku od 1995 r. i dziś jako Holcim Polska, zatrudnia 1800 osób w ponad 60 zakładach. Spółka produkuje podstawowe materiały budowlane jak cement, kruszywa i beton oraz produkty i rozwiązania o obniżonym śladzie węglowym. Od lat inwestuje również w dekarbonizację procesów produkcji, czego efektem jest obniżenie całościowych emisji o blisko 400 000 ton CO2 w ciągu ostatnich czterech lat.

Transformacja Lafarge jest naturalnym etapem rozwoju. Wykorzystując doświadczenie polskiego zespołu w połączeniu z know-how Holcim uzyskujemy nieskończone możliwości oferowania rozwiązań dla budownictwa od fundamentów aż po dach. Stworzenie jednej silnej marki Holcim uspójnia strategię, pozycjonowanie marki i naszą ofertę mówi Xavier Guesnu Prezes Zarządu Holcim Polska.

W planach Holcim Polska jest wdrażanie technologii i rozwiązań, które pomogą rozszerzyć portfolio produktów o obniżonym śladzie węglowym, możliwych do zastosowania na każdym etapie życia budynku, od projektowania i budowy po naprawy i renowacje. Będą to m.in. nowe niskoemisyjne cementy z rodziny ECOPlanet, również dla prefabrykacji a w niedalekiej przyszłości także zeroemisyjny cement dzięki inwestycji w wychwytywanie dwutlenku węgla w Cementowni Kujawy. Dodatkowo spółka będzie rozwijać innowacyjne systemy podłogowe, a także portfolio termoizolacji które pozwoli na minimalizację ucieczki ciepła w budynkach. Planuje też rozwój kruszyw z recyklingu ECOSource, które otwierają nowy rozdział w gospodarce obiegu zamkniętego dla budownictwa w Polsce. Wszystko po to, aby budować lepiej, zużywając mniej nieodnawialnych zasobów naturalnych i redukować emisję CO2.

Postępująca urbanizacja i zmiany klimatyczne zwiększają konieczność ograniczenia emisji CO2 w budownictwie zarówno z produkcji materiałów, w procesie budowy, użytkowania budynków a na końcu recyklingu tych materiałów i przywrócenia ich do ponownego obiegu. To wynika wprost z założeń Europejskiego Zielonego Ładu i oczekiwań rynku. Najważniejsze są dla nas dwie kluczowe rzeczy: po pierwsze przyspieszenie termomodernizacji w Polsce, poprzez inwestowanie w rozwiązania na rzecz ograniczenia strat energii i redukcji CO2 w budynkach, z drugiej strony chcemy angażować naszych partnerów, a także projektantów, czy deweloperów, żeby pokazywać korzyści płynące z zastosowania niskoemisyjnych rozwiązań oraz tych opartych na recyklingu materiałów. Nasza transformacja pomoże realizować te cele w sposób bardziej efektywnyzwraca uwagę Xavier Guesnu.

Informacje dodatkowe

Etapy transformacji:

  • 1995 r. Lafarge rozpoczyna działalność w Polsce,
  • 2015 r. Fuzja globalna Lafarge i Holcim — powstała marka korporacyjna LafargeHolcim. Zapowiedziano docelowo stworzenia jednolitej nowej grupy i kultury. W Polsce nadal funkcjonuje marka Lafarge.
  • 2021 r. Integracja i rebranding LafargeHolcim w markę korporacyjną Holcim. 8 lipca 2021 roku zaczęła obowiązywać nowa nazwa Grupy Holcim. Symbol giełdowy został zmieniony na HOLN (wcześniej LHN). Zmiana nazwy nie objęła lokalnych marek, w tym Lafarge w Polsce.
  • 1 lutego 2024 r. Lafarge na polskim rynku zmienia się w Holcim.

Zmiany, które wchodzą w życie z dniem 1 lutego 2024 r.

Zmiana nazw dwóch spółek.

  • Lafarge Cement SA z siedzibą w Małogoszczu, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000062569 zostaje zmieniona na Holcim Polska SA.
  • Lafarge Kruszywa i Beton sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000069305, zostaje zmieniona na Holcim Kruszywa sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie.
  • Pozostałe dane spółek jak regon, NIP i adres siedziby pozostają bez zmian.
tags:
open