Home News Pekabex liderem innowacji z największą liczbą zgłoszeń wzorów użytkowych wśród podmiotów w Wielkopolsce
Pekabex liderem innowacji z największą liczbą zgłoszeń wzorów użytkowych wśród podmiotów w Wielkopolsce
0

Pekabex liderem innowacji z największą liczbą zgłoszeń wzorów użytkowych wśród podmiotów w Wielkopolsce

0
0

Jedna z największych polskich firm budowlanych – Pekabex, wiodący wytwórca konstrukcji prefabrykowanych, generalny wykonawca i deweloper, znalazł się na pierwszym miejscu Zestawienia podmiotów z największą liczbą zgłoszeń wzorów użytkowych w opublikowanym Raporcie z Analizy działalności wynalazczej w Wielkopolsce w latach 2018-2022.

Wyniki badania, mającego na celu dokonanie analizy aktywności podmiotów z Wielkopolski od 2018 do 2022 r. w kategorii wzorów użytkowych w oparciu o dane z Urzędu Patentowego RP i Europejskiego Urzędu Patentowego wykazały, że Pekabex w tych latach zgłosił najwięcej wzorów użytkowych do opatentowania. Firma zawdzięcza to m.in. badaniom Centrum Badań i Rozwoju, który dzięki wykwalifikowanej kadrze dąży do rozwoju obszaru badawczo-rozwojowego Grupy. Rolą Centrum Badań i Rozwoju jest badanie procesów i produktów Pekabex, sprawdzanie ich stanu i utrzymanie wysokiego standardu.

Najnowszy produkt innowacyjny.

W wrześniu 2021 roku Spółka Pekabex BET otrzymała dofinansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 w ramach Poddziałania 1.1.1. „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” na realizację innowacyjnego projektu o nazwie „Prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowania innowacyjnego prefabrykowanego modułu łazienkowego wraz z technologią jego produkcji”. Celem Pekabex było opracowanie takiego modułu łazienkowego z prefabrykowanych elementów betonowych, który umożliwi znaczne ograniczenie zużycia betonu poprzez niską masę modułów, zmniejszenie liczby szalunków, skrócenie czasu montażu modułu na budowie, brak mechanicznych łączników stalowych w poziomych i pionowych stykach pomiędzy płaskimi elementami konstrukcyjnymi, brak zbrojenia stalowego oraz sposób łączenia elementów betonowych polegający na zastosowaniu podatnego złącza klejonego prefabrykatów betonowych modułu łazienkowego, który pozwala na rezygnację z mechanicznych łączników stalowych w poziomych i pionowych stykach pomiędzy płaskimi elementami konstrukcyjnymi. 7 listopada 2023 r. został zamontowany pierwszy innowacyjny moduł łazienkowy na budowie obiektu mieszkaniowego w nadmorskich Mechelinkach.

Zrealizowany w listopadzie 2023 r. montaż 21 prefabrykowanych modułów łazienkowych na stropie ostatniej kondygnacji budynku D zespołu apartamentowców wakacyjnych w Mechelinkach (Origin Apartamenty) przebiegł zgodnie z harmonogramem wykonania inwestycji. Moduły łazienkowe były dostarczane z fabryki Pekabex w Poznaniu na plac budowy transportem kołowym i ustawiane za pomocą dźwigu w miejscu docelowego wbudowania z zachowaniem ostrego reżimu tolerancji geometrycznych i wymogów bhp. Montaż pojedynczego modułu łazienkowego z wykończeniem nie przekraczał 15 minut, dzięki czemu czas i środki na budowie, niezbędne do realizacji tej części inwestycji, zostały znacząco ograniczone. Moduły prefabrykowane po oparciu na stropie, z wykorzystaniem specjalnych podkładek wibroakustycznych, pozwoliły na dalszy szybki montaż pozostałych ścian działowych i stropów nad przedmiotową kondygnacją – komentuje Aleksandra Downar z Centrum Badań i Rozwoju Pekabex.

Jestem niezmiernie zadowolony z efektów naszej współpracy z producentem prefabrykatów w Grupie Pekabex. Szybkość, z jaką budujemy, oraz innowacyjne podejście do budownictwa, które prezentujemy, są godne uznania. Weryfikujemy każdy element dostarczany na teren inwestycji, a podczas procesu odbioru skrupulatnie sprawdzamy prefabrykaty pod kątem najwyższych standardów jakościowych. Współpraca pomiędzy Pekabex oraz Pekabex Development to doskonały przykład synergii i wzajemnego wsparcia w ramach całej Grupy.. – podsumowuje Grzegorz Kawecki, Prezes Pekabex Development.

Pekabex BET S.A. przyznano w ostatnim czasie również grant cyfryzacyjny w ramach opracowania projektu, noszącego nazwę „Prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowania wykorzystującego algorytmy AI zaawansowanego systemu IT przeznaczonego do inteligentnego pomiaru i kontroli jakości w systemie produkcji i logistyki prefabrykatów betonowych zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0”. System składa się z systemu inteligentnego przeliczania i sterowania energią (SCADA), z programu służącego do monitorowania lokalizacji prefabrykatów (RFID), z systemu oceny płyt HC z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) oraz platformy DECIMA, która służy przeprowadzeniu analiz gotowego kosza zbrojeniowego i porównaniu z modelem CAD, jak i również system ARspect, który wspiera w procesie kontroli rozmieszczania akcesoriów. 31 grudnia zakończono etap prac projektowych przez zespół badawczy Pekabex.

tags:
open