Home Builder Awards BUDOWLANA FIRMA ROKU 2023 SOUDAL Sp. z o.o. – BUDOWLANA FIRMA ROKU 2023
SOUDAL Sp. z o.o. – BUDOWLANA FIRMA ROKU 2023
0

SOUDAL Sp. z o.o. – BUDOWLANA FIRMA ROKU 2023

0
0

SOUDAL – LIDER ZRÓWNOWAŻONEGO BUDOWNICTWA

Zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne stawiają przed sektorem budowlanym nowe wyzwania. Firma Soudal, światowy lider w produkcji pianek poliuretanowych oraz czołowy dostawca klejów, mas uszczelniających i wyrobów dekarskich, aktywnie podejmuje wysiłki, których źródłem jest świadomość odpowiedzialności za stan przyrody i los przyszłych pokoleń, a celem – bezpieczeństwo ekologiczne. Efekty tych działań są widoczne na wielu płaszczyznach. Z jednej strony firma skupia się na opracowywaniu i wdrażaniu materiałów budowlanych oraz technologii, które pozwalają na znaczne ograniczanie strat ciepła i podnoszenie efektywności energetycznej budynków, z drugiej strony – dba o ekologię całego cyklu produkcyjnego.

Marka Soudal od wielu lat zajmuje czołową pozycję na polskim rynku produktów chemii budowlanej. Jest przy tym jednym z najważniejszych rzeczników nowoczesnych technologii i systemów – w pełni odpowiadających europejskiej strategii budownictwa energooszczędnego (EPBD). Od samego początku swojej działalności firma Soudal nieprzerwanie angażuje się w opracowywanie innowacyjnych materiałów chemii budowlanej oraz kompleksowych systemów, które skutecznie przyczyniają się do znacznego ograniczenia strat energii cieplnej w budynkach. Te innowacyjne rozwiązania nie tylko wyznaczają standardy na rynku, także w Polsce, ale stanowią również istotny element kryteriów energooszczędnego budownictwa.

Rozwiązania, które ograniczają straty energii w budynkach
Kilka lat temu firma Soudal wprowadziła na polski rynek Soudal Window System. To innowacyjny system trójwarstwowego montażu stolarki okiennej, stanowiący doskonały przykład technologii umożliwiającej osiągnięcie najwyższych parametrów izolacyjności termicznej złącza okiennego. Dzięki temu rozwiązaniu skutecznie zapobiega się marnotrawieniu energii w domu. System ten wymaga korzystania z zewnętrznych i wewnętrznych taśm paroizolacyjnych SWS lub płynnych membran paroizolacyjnych
Soudatight – oraz mas uszczelniających do ochrony warstwy ocieplenia, jaką stanowi pianka poliuretanowa, przed degradacją pod wpływem wilgoci. Trójwarstwowy montaż stolarki otworowej zapewnia trwałe wypełnienie i uszczelnienie złącza okiennego, niweluje niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych wokół okna i skutecznie chroni przed utratą energii cieplnej w budynku, a to z kolei oznacza mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Zrównoważony proces produkcji
Strategia rozwoju firmy zakłada stosowanie na coraz większą skalę odnawialnych źródeł energii. Obecnie w wielu zakładach produkcyjnych wdrożono efektywne wykorzystanie energii słonecznej, a nowe inwestycje przewidują użycie w najbliższej przyszłości także energii wiatrowej i geotermalnej. W dążeniu do zrównoważonego rozwoju firma Soudal wprowadziła działania, które redukują do minimum zużycie wody w procesie produkcyjnym, a w niektórych procesach wykorzystuje systemy odzyskiwania wód opadowych. Ponadto w fabrykach wprowadzono nowoczesne technologie czyszczenia oparte na substancjach niezawierających rozpuszczalników. Portfolio Soudal jest systematycznie poszerzane o produkty charakteryzujące się minimalną emisją substancji lotnych, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty, takie jak EC1 Plus. To dowód na to, że produkty praktycznie nie wydzielają do otoczenia toksycznych związków. Dbając o stan środowiska, marka Soudal angażuje się także w ekologiczną produkcję opakowań. Firma dąży do ograniczenia nie tylko zużycia surowców, lecz także ilości generowanych odpadów. Kleje i masy uszczelniające pakowane są w cienkościenne kartusze, co pozwala na zmniejszenie ilości plastikowych odpadów o około 285 ton rocznie. Coraz większa liczba produktów oferowana jest w opakowaniach z folii aluminiowej. Firma Soudal wprowadziła również ekologiczne opakowania dla klejów w wiaderkach, zawierające do 75% surowców pochodzących z PCR (recyklingowych odpadów postkonsumenckich). To znaczne ograniczenie zużycia surowców pierwotnych. Główną zaletą opakowań z PCR jest ich zdolność do wielokrotnego przetwarzania. Już w 2019 roku w Polsce pojawiły się proekologiczne kartusze w gamie popularnych klejów T-REX, w 2020 roku wprowadzono wiaderka PCR do klejów budowlanych, a od 2023 roku kleje-uszczelniacze Fix All
oferowane są w ekologicznych opakowaniach. Więcej informacji na temat energooszczędnych
rozwiązań Soudal można znaleźć na stronach www.soudal.pl oraz www.domszczelny.pl.

PQ
open