ERBUD wykuwa kadrę inżynierek
Już ponad 300 dziewczyn wzięło udział w serii warsztatów „Młode Majsterki” w Centrum Nauki Kopernik. W najnowszej odsłonie udział nastolatki, które projektują, budują i testują własne turbiny wiatrowe. Partnerem merytorycznym warsztatów jest spółka z Grupy ERBUD – ONDE, lider branży OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) w Polsce.
Od 2022 r., kiedy to Grupa ERBUD zainaugurowała projekt „Młode Majsterki” w Centrum Nauki Kopernik, w akcję włączyli się m.in. Katarzyna Sokołowska, Roma Gąsiorowska, Damian Michałowski czy Damian Janikowski. Projekt został nagrodzony m.in. Innowatorem ESG przyznawanym przez Polskie Stowarzyszenie ESG. Łącznie odbyło się już 16 spotkań, w których łącznie wzięło udział ponad 300 dziewczynek. Bilety na wszystkie warsztaty sprzedano na pniu.
W tym roku „Młode Majsterki” odkrywają świat odnawialnych źródeł energii. Tym razem temat jest nieco trudniejszy, przeznaczony dla nastolatek (13-15 lat). Uczestniczki doświadczyły na własnej skórze, na czym polega przemiana energii, dowiedziały się, jak konstruowane i transportowane są gigantyczne turbiny wiatrowe, inspirowały się obrazami wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję. W końcu uzbrojone w wiertarki, piły śrubokręty i inne urządzenia elektro techniczne zaprojektowały, zbudowały i przetestowały własne minielektrownie wiatrowe.
–Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) kobiety stanowią około 32% wszystkich zatrudnionych w sektorze odnawialnych źródeł energii. I choć to 10 punktów procentowych więcej niż w tradycyjnych sektorach energetycznych, takich jak paliwa kopalne, to jest to wynik nadal niezadowalający. Gdy pod lupę weźmiemy stanowiska kierownicze – ledwie co piąte obsadzone jest przez kobietę; a wskaźnik ten i tak zawyżają kraje skandynawskie, w centralnej Europie daleko nam do takiego wyniku – mówi Jolanta Jakóbczyk, dyrektorka HR w Grupie ERBUD.
Według najnowszego raportu Perspektyw „Kobiety na Politechnikach” na kierunku „Odnawialne Źródła Energii” panie stanowią 22%, a na „Energetyka odnawialna i zarządzanie energią” 47% studentów. – To są dobre wieści, ale przed nami jeszcze wiele pracy do wykonania. Musimy uświadamiać i wzmacniać dziewczynki od wczesnych lat szkolnych, ale też przekonywać rodziców, żeby zmienili swoje nastawienie. Bez kobiet w branżach technicznych, budowalnych czeka nas niedobór wyszkolonych kadr – mówi Kamila Kużaj-Karaszewska, kierowniczka HR w Grupie ERBUD.
Niedobory kadr dotyczą już całej branży budowlanej, a według danych Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, do 2030 r. branża będzie potrzebować nawet ćwierć miliona specjalistów, co w świetle nadchodzących środków z KPO może spowodować paraliż inwestycyjny. Jednym z pomysłów na zapełnienie tej luki jest właśnie zachęcenie kobiet do zawodów inżynierskich.
***
Grupa kapitałowa ERBUD jest największą grupą budowlaną w Polsce niebędącą częścią międzynarodowych holdingów. ERBUD ma ponad 34-letnie doświadczenie na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, zielonej energii, serwisie dla przemysłu i budownictwie modułowym. Od 2007 roku spółka ERBUD S.A. jest notowana na GPW w Warszawie. Od 2021 r. ERBUD figuruje w prestiżowym rejestrze EMAS, najwyższym unijnym wyróżnienie w obszarze ekologii, a w 2022 r. znalazł się na prestiżowej liście „World’s Best Employers” amerykańskiego magazynu „Forbes”.
Więcej informacji na www.erbud.pl.